REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy parkowanie samochodu służbowego pod domem pracownika uniemożliwia odliczenie 100% VAT?

Samochód dostawczy. fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że samo parkowanie samochodu służbowego pod miejscem zamieszkania pracownika nie oznacza użycia go w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Usługi budowlane i samochód służbowy a pełne odliczenie VAT

Spółka, działająca głównie w branży usług budowlano-montażowych na obiektach przemysłowych, korzysta ze specyficznego środka transportu: samochodu dostawczego zdolnego przewozić sześć osób. Pojazd ten jest rejestrowany wyłącznie dla celów biznesowych firmy, co poświadczają zapisy w dokumencie VAT-26, dające możliwość odliczenia całości VAT od związanych z nim kosztów. Regulamin wewnętrzny spółki jasno określa, że samochód ma służyć wyłącznie celom służbowym.

Kluczowe jest również to, że spółka oferuje klientom całodobowy serwis na wezwanie w zakresie instalacji elektrycznych. Niektórzy pracownicy, mając na uwadze odległe miejsce zamieszkania od siedziby firmy, parkują samochód służbowy pod własnym domem.

Odpowiedź KIS: prawo do odliczenia 50% podatku

Główne pytanie, z którym zwrócono się do Krajowej Informacji Skarbowej, dotyczyło możliwości odliczenia pełnej kwoty VAT w kontekście parkowania samochodu pod domem pracownika. Organ podatkowy, bazując na art. 86a ustawy o VAT, wskazał, że pełne odliczenie VAT jest możliwe jedynie w przypadku, gdy samochód jest wykorzystywany "wyłącznie" w celach biznesowych.

Choć wewnętrzny regulamin firmy może ograniczać użytkowanie pojazdu do celów prywatnych, samego faktu parkowania pod domem nie można równać z takim użyciem. Jeśli jednak pracownik miałby możliwość korzystania z samochodu w celach prywatnych, nawet przy istniejącym zakazie, możliwość pełnego odliczenia VAT by nie przysługiwała.

W odpowiedzi na przedstawione zapytanie, Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że samo parkowanie samochodu pod domem pracownika nie pozbawia spółki prawa do odliczenia 100% VAT. Jednakże podkreśliła, że kluczowa jest "realna możliwość" wykorzystania samochodu w celach prywatnych. Jeśli taka istnieje, prawo do pełnego odliczenia VAT może zostać utracone.

W praktyce oznacza to, że wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia jedynie 50% podatku naliczonego od kosztów związanych z opisanym samochodem, chyba że udowodni brak jakiejkolwiek możliwości wykorzystania pojazdu do celów prywatnych przez pracownika.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.465.2023.2.ICZ

REKLAMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA