Czy parkowanie samochodu służbowego pod domem pracownika uniemożliwia odliczenie 100% VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi budowlane i samochód służbowy a pełne odliczenie VAT
Spółka, działająca głównie w branży usług budowlano-montażowych na obiektach przemysłowych, korzysta ze specyficznego środka transportu: samochodu dostawczego zdolnego przewozić sześć osób. Pojazd ten jest rejestrowany wyłącznie dla celów biznesowych firmy, co poświadczają zapisy w dokumencie VAT-26, dające możliwość odliczenia całości VAT od związanych z nim kosztów. Regulamin wewnętrzny spółki jasno określa, że samochód ma służyć wyłącznie celom służbowym.
Kluczowe jest również to, że spółka oferuje klientom całodobowy serwis na wezwanie w zakresie instalacji elektrycznych. Niektórzy pracownicy, mając na uwadze odległe miejsce zamieszkania od siedziby firmy, parkują samochód służbowy pod własnym domem.
Odpowiedź KIS: prawo do odliczenia 50% podatku
Główne pytanie, z którym zwrócono się do Krajowej Informacji Skarbowej, dotyczyło możliwości odliczenia pełnej kwoty VAT w kontekście parkowania samochodu pod domem pracownika. Organ podatkowy, bazując na art. 86a ustawy o VAT, wskazał, że pełne odliczenie VAT jest możliwe jedynie w przypadku, gdy samochód jest wykorzystywany "wyłącznie" w celach biznesowych.
Choć wewnętrzny regulamin firmy może ograniczać użytkowanie pojazdu do celów prywatnych, samego faktu parkowania pod domem nie można równać z takim użyciem. Jeśli jednak pracownik miałby możliwość korzystania z samochodu w celach prywatnych, nawet przy istniejącym zakazie, możliwość pełnego odliczenia VAT by nie przysługiwała.
W odpowiedzi na przedstawione zapytanie, Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że samo parkowanie samochodu pod domem pracownika nie pozbawia spółki prawa do odliczenia 100% VAT. Jednakże podkreśliła, że kluczowa jest "realna możliwość" wykorzystania samochodu w celach prywatnych. Jeśli taka istnieje, prawo do pełnego odliczenia VAT może zostać utracone.
W praktyce oznacza to, że wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia jedynie 50% podatku naliczonego od kosztów związanych z opisanym samochodem, chyba że udowodni brak jakiejkolwiek możliwości wykorzystania pojazdu do celów prywatnych przez pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.