Czy nabycie udziału w nieruchomości lokalowej na skutek zniesienia współwłasności poprzez potrącenie wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
- Zzniesienie współwłasności poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności
- Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn nie powstaje
- Podsumowanie
Zzniesienie współwłasności poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności
Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora KIS w celu uzyskania interpretacji w sprawie opodatkowania nabycia udziału w nieruchomości lokalowej na skutek zniesienia współwłasności. Wyjaśnił, że był współwłaścicielem lokalu mieszkalnego, który został przekształcony na jej rzecz na mocy prawomocnej ugody sądowej. Ugoda określiła zapłatę za nabycie udziału poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności przysługujących współwłaścicielom. Wnioskodawca zapytał, czy takie nabycie udziału jest odpłatne czy nieodpłatne oraz czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
REKLAMA
Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn nie powstaje
REKLAMA
Dyrektor KIS odpowiedział, że nabycie udziału w nieruchomości lokalowej na skutek zniesienia współwłasności na mocy prawomocnej ugody sądowej, będącego wynikiem potrącenia wzajemnych wierzytelności, jest nabyciem odpłatnym. Zgodnie z interpretacją, w przypadku odpłatnego zniesienia współwłasności obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn nie powstaje.
Organ powołał się na przepisy art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, które stanowią, że podatkiem od spadków i darowizn objęte są nabycia majątku od osób fizycznych, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Zgodnie z art. 4 ust. 3 pkt 2 tej ustawy, nie stanowi darowizny nabycie wynikające z obowiązkowego podziału majątku wspólnego lub współwłasności.
"W omawianej sprawie nabycie przez Pana udziału w lokalu mieszkalnym nastąpiło odpłatnie gdyż zrezygnował Pan z należności, która przysługiwała Panu z tytułu bezumownego korzystania przez siostrę z udziału w lokalu mieszkalnym. Zniesienie współwłasności wiązało się ze spłatą - w zamian za udział 1/6 w lokalu mieszkalnym o wartości 30.000 zł odstąpił Pan od egzekwowania należnego wynagrodzenia w wysokości 31.000 zł. Brak fizycznego przekazania spłaty nie ma znaczenia. Skoro zatem nabycie przez Pana udziału w lokalu mieszkalnym nastąpiło tytułem odpłatnego zniesienia współwłasności, to po Pana stronie nie powstał z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. Jak wskazano powyżej skoro ustawodawca w art. 1 ust. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie wymienił odpłatnego zniesienia współwłasności, to nie podlega ono opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji wynika, że nabycie udziału w nieruchomości lokalowej na skutek odpłatnego zniesienia współwłasności na mocy prawomocnej ugody sądowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Oznacza to, że osoba pytająca nie będzie musiała uiścić tego podatku w związku z nabyciem udziału w nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.