REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż pamiątek rodzinnych i zbiorów artystycznych przez emerytów jest opodatkowana PCC?

seniorzy emerytura pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że emeryci, którzy sprzedają pamiątki rodzinne i rzemiosło artystyczne przez ostatnie 50 lat, nie będą musieli płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) za sprzedaż tych przedmiotów. Ewentualny obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Sprzedaż pamiątek rodzinnych 

Podatnicy, będący emerytami w wieku około 80 lat, sprzedają pamiątki rodzinne i zbiory rzemiosła artystycznego od prawie 50 lat. Wartość tych przedmiotów nie przekracza 1000 zł. Dodatkowo, podatnicy wystawiają na sprzedaż pamiątki, zbiory rodzinne i pojedyncze książki z biblioteki. Wnioskodawcy nie są płatnikami VAT i przedmioty na sprzedaż mają ponad 6 miesięcy.

REKLAMA

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy Państwa postępowanie, tj. nie płacenie podatku (PCC-3) jest właściwe?

Strona sprzedająca nie jest zobowiązana do uiszczenia PCC

REKLAMA

Według Wnioskodawców nie są oni zobowiązani do płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Powołali się na przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności na art. 9 pkt 6, który stwierdza, że przedmioty, których wartość nie przekracza 1000 zł, nie podlegają opodatkowaniu.

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko Wnioskodawców, że nie są oni zobowiązani do zapłaty podatku PCC. Zdaniem organu, podstawa tego jest inna, niż ta którą wskazali podatnicy. Dyrektor KIS stwierdził, że strona sprzedająca nie jest zobowiązana do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych - ewentualny obowiązek leży po stronie osoby kupującej. 

"Z takim stanowiskiem należy się zgodzić, bowiem z powołanego wyżej art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jasno wynika, że w przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Zatem Pan - jako strona sprzedająca - nie jest zobowiązany z tytułu dokonywania opisanych we wniosku sprzedaży do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Skoro z tytułu wskazanej we wniosku czynności obowiązek podatkowy ciąży na kupującym, a Pan jest stroną sprzedającą, to zbędna jest analiza możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa powyżej w art. 9 pkt 6 ustawy o podatku o czynności cywilnoprawnych." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Z interpretacji organu wynika, że podatnicy nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) za sprzedaż pamiątek rodzinnych i zbiorów rzemiosła artystycznego. W  przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Wynikają z tego korzyści dla pytających, którzy nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów podatkowych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.177.2023.2.AD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA