REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można obliczać uproszczone zaliczki na podatek PIT na podstawie deklarowanego podatku z zeznania PIT-36L?

informatyk programista geek branża sektor IT pracownik praca
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że podstawę do obliczenia zaliczek uproszczonych w roku 2023 r. będzie stanowić suma podatku należnego wynikającego z zeznania PIT-36L złożonego za rok 2021 oraz podatku wykazanego w załączniku PIT/IP do tego zeznania. Podstawą do obliczenia tych zaliczek powinna być suma podatku obliczonego wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT w ramach ulgi IP Box, wynikająca z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w poprzednim roku podatkowym. 

Obliczenie uproszczonych zaliczek na podatek PIT

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od 12 sierpnia 2019 roku i opodatkowany jest na zasadzie podatku liniowego. Klasyfikuje swoją działalność jako tworzenie i rozwijanie oprogramowania zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Regularnie wpłaca zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) i corocznie składa zeznanie podatkowe PIT-36L. Zadeklarował zarówno podatek obliczony wg stawki 19% PIT, jak i wg stawki 5% PIT w ramach ulgi IP Box. 

REKLAMA

Zastanawia się, jak obliczyć uproszczone zaliczki na podatek dochodowy PIT w kolejnym roku podatkowym. W związku z tym, zadał pytanie: Czy celem obliczania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych Przedsiębiorca jako "kwotę obliczoną", o którym mowa w art. 44 ust. 6b Ustawy o PIT, powinien przyjąć sumę podatku obliczonego wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT (obliczonego w ramach preferencji IP Box) wynikającą z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym zaliczki uproszczone mają być stosowane?

Odniesienie do poprzedniego roku podatkowego

REKLAMA

Zgodnie z interpretacją, podatnik powinien przyjąć sumę podatku obliczonego wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT (obliczonego w ramach preferencji IP Box) wynikającą z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy, jako "kwotę obliczoną" w celu obliczenia uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy PIT.

"Tym samym - podstawę do obliczenia zaliczek uproszczonych w roku 2023 r. będzie stanowić suma podatku należnego wynikającego z zeznania PIT-36L złożonego za rok 2021 oraz podatku wykazanego w załączniku PIT/IP do tego zeznania. Natomiast w roku 2024 podstawą będą dane wynikające z zeznania rocznego za rok 2022. Reasumując - celem obliczania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych jako "kwotę obliczoną", o którym mowa w art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinien Pan przyjąć sumę podatku obliczonego wg stawki 19% oraz wg stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych oraz wg stawki (obliczonego w ramach preferencji IP Box) wynikającą z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym zaliczki uproszczone mają być stosowane." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik może skorzystać z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy PIT na podstawie kwoty podatku wykazanej w zeznaniu podatkowym PIT-36L złożonym w roku poprzedzającym rok, w którym stosuje uproszczone zaliczki. W przypadku podatnika, który deklaruje zarówno podatek wg stawki 19% PIT, jak i wg stawki 5% PIT w ramach ulgi IP Box, suma tych dwóch podatków stanowi podstawę do obliczenia uproszczonych zaliczek. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.547.2023.1.IM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA