Czy można obliczać uproszczone zaliczki na podatek PIT na podstawie deklarowanego podatku z zeznania PIT-36L?
REKLAMA
REKLAMA
- Obliczenie uproszczonych zaliczek na podatek PIT
- Odniesienie do poprzedniego roku podatkowego
- Podsumowanie
Obliczenie uproszczonych zaliczek na podatek PIT
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od 12 sierpnia 2019 roku i opodatkowany jest na zasadzie podatku liniowego. Klasyfikuje swoją działalność jako tworzenie i rozwijanie oprogramowania zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Regularnie wpłaca zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) i corocznie składa zeznanie podatkowe PIT-36L. Zadeklarował zarówno podatek obliczony wg stawki 19% PIT, jak i wg stawki 5% PIT w ramach ulgi IP Box.
REKLAMA
Zastanawia się, jak obliczyć uproszczone zaliczki na podatek dochodowy PIT w kolejnym roku podatkowym. W związku z tym, zadał pytanie: Czy celem obliczania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych Przedsiębiorca jako "kwotę obliczoną", o którym mowa w art. 44 ust. 6b Ustawy o PIT, powinien przyjąć sumę podatku obliczonego wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT (obliczonego w ramach preferencji IP Box) wynikającą z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym zaliczki uproszczone mają być stosowane?
Odniesienie do poprzedniego roku podatkowego
REKLAMA
Zgodnie z interpretacją, podatnik powinien przyjąć sumę podatku obliczonego wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT (obliczonego w ramach preferencji IP Box) wynikającą z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy, jako "kwotę obliczoną" w celu obliczenia uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy PIT.
"Tym samym - podstawę do obliczenia zaliczek uproszczonych w roku 2023 r. będzie stanowić suma podatku należnego wynikającego z zeznania PIT-36L złożonego za rok 2021 oraz podatku wykazanego w załączniku PIT/IP do tego zeznania. Natomiast w roku 2024 podstawą będą dane wynikające z zeznania rocznego za rok 2022. Reasumując - celem obliczania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych jako "kwotę obliczoną", o którym mowa w art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinien Pan przyjąć sumę podatku obliczonego wg stawki 19% oraz wg stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych oraz wg stawki (obliczonego w ramach preferencji IP Box) wynikającą z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym zaliczki uproszczone mają być stosowane." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że podatnik może skorzystać z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy PIT na podstawie kwoty podatku wykazanej w zeznaniu podatkowym PIT-36L złożonym w roku poprzedzającym rok, w którym stosuje uproszczone zaliczki. W przypadku podatnika, który deklaruje zarówno podatek wg stawki 19% PIT, jak i wg stawki 5% PIT w ramach ulgi IP Box, suma tych dwóch podatków stanowi podstawę do obliczenia uproszczonych zaliczek.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.