Czy nabyty udział w spółdzielczym lokalu własnościowym podlega opodatkowaniu PIT?
REKLAMA
REKLAMA
- Sprzedaż spółdzielczego lokalu, a PIT
- Nabycie w drodze zniesienia współwłasności podlega opodatkowaniu
- Podsumowanie
Sprzedaż spółdzielczego lokalu, a PIT
Podatnik w 2007 roku nabył od rodziców w drodze darowizny prawo do spółdzielczego lokalu własnościowego w udziale ¾, a jego brat posiadał udział w wysokości ¼. Następnie w 2020 roku, poprzez umowę zniesienia współwłasności, podatnik nabył pełne prawo do lokalu, spłacając brata za jego udział. W czerwcu 2023 roku mieszkanie zostało sprzedane.
REKLAMA
W tej sprawie zostały zadane pytania:
1)Czy pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinien być liczony od roku 2007 dla udziału otrzymanego przez Pana drogą umowy darowizny oraz od roku 2020 dla udziału, który otrzymał Pan na mocy umowy zniesienia współwłasności?
2)Czy spłata dokonana na rzecz brata (umowa zniesienia współwłasności) stanowi dla Pana koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia opisanej nieruchomości?
Nabycie w drodze zniesienia współwłasności podlega opodatkowaniu
REKLAMA
W swoim stanowisku Dyrektor KIS wyjaśnił, że pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien być liczony od roku 2007 dla udziału w wysokości ¾, otrzymanego przez podatnika drogą darowizny. Jednakże, dla udziału w wysokości ¼, który podatnik nabył na mocy umowy zniesienia współwłasności, okres powinien być liczony od 2020 roku. W związku z tym, udział ¾ nie stanowi podstawy opodatkowania, natomiast udział ¼ podlega opodatkowaniu.
Co do drugiego pytania, organ potwierdził, że spłata dokonana na rzecz brata w ramach umowy zniesienia współwłasności stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia nieruchomości.
Podsumowanie
Z interpretacji wynika, że podatnik będzie musiał opodatkować jedynie udział w wysokości ¼, który nabył na mocy umowy zniesienia współwłasności. Natomiast udział w wysokości ¾, otrzymany drogą darowizny od rodziców, nie będzie stanowił podstawy opodatkowania. Dodatkowo, podatnik może uwzględnić spłatę dokonaną na rzecz brata jako koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.