Czy pracownik, który wykonuje pracę zdalną, ma prawo do podwyższonych kosztów pracowniczych?
REKLAMA
REKLAMA
- Podwyższone koszty pracownicze
- Pracownik świadcząc pracę pod adresem zamieszkania, ma prawo do tzw. podwyższonych kosztów pracowniczych
- Podsumowanie
Podwyższone koszty pracownicze
Wnioskodawca, będący przedsiębiorcą zagranicznym, prowadzi działalność w Polsce poprzez oddział zatrudniający około 150 pracowników na podstawie umów o pracę. Z dniem 7 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy nowelizujące Kodeks pracy, które umożliwiły pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, również w miejscu zamieszkania pracownika. W związku z tym, Wnioskodawca zapytał, czy pracownik, świadczący pracę pod adresem zamieszkania, ma prawo do tzw. podwyższonych kosztów pracowniczych określonych w art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT. Zapytanie dotyczyło zarówno pracowników świadczących pracę całkowicie zdalnie, jak i tych wykonujących pracę w sposób hybrydowy.
REKLAMA
Pracownik świadcząc pracę pod adresem zamieszkania, ma prawo do tzw. podwyższonych kosztów pracowniczych
REKLAMA
Dyrektor KIS odpowiedział na pytanie wskazując, że zasadniczo podwyższoną wysokość kosztów ustawodawca przewidział dla pracowników dojeżdżających do pracy, którzy ponoszą wyższe wydatki na dojazd, niż osoby zamieszkujące w tej samej miejscowości, w której znajduje się zakład pracy.
Jednakże, zgodnie z interpretacją KIS, pracownikowi przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika znajduje się poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Praca zdalna, również wykonywana w miejscu zamieszkania pracownika, nie pozbawia pracownika prawa do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów bez względu na sposób świadczenia pracy.
"W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, i gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, ustawodawca wskazał, że niezależnie od faktycznego miejsca wykonywania pracy na polecenie pracodawcy, pracownikowi przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów. Stanowisko to nie uległo zmianie również po znowelizowaniu przepisów Kodeksu pracy, które weszły w życie 7 kwietnia 2023 r. Wobec tego pracownicy "zamiejscowi" wykonujący pracę zdalną na podstawie znowelizowanego Kodeksu pracy zachowują prawo do podwyższonych kosztów ze stosunku pracy. Mając na uwadze powołane wyżej przepisy, Państwa pracownik, świadcząc pracę pod adresem zamieszkania, ma prawo do tzw. podwyższonych kosztów pracowniczych określonych w art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że pracownik, który świadczy pracę zdalnie w miejscu zamieszkania, ma prawo do podwyższonych kosztów pracowniczych określonych w art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to zarówno pracowników, którzy pracują całkowicie zdalnie, jak i tych, którzy wykonują pracę w sposób hybrydowy. Interpretacja ta ma zastosowanie od 7 kwietnia 2023 r., czyli od daty wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej pracy zdalnej.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA