REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy obiekt sportowy pobudowany na cudzym gruncie powinien być amortyzowany według stawki 2,5%

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że obiekt sportowy wzniesiony na terenie dzierżawionego gruntu w 1999 roku podlegał właściwej stawce amortyzacji wynoszącej 2,5%. Taki obowiązujący wskaźnik amortyzacji dla tego rodzaju inwestycji został jednoznacznie określony w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, zawartym w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997 roku (Dz.U. 1997 nr 6 poz. 35).

Czy wypłata zysków po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z o.o. jest opodatkowana?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wypłata zysków, wypracowanych przez przekształconą spółkę cywilną po przekształceniu w spółkę z o.o., nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli zostanie zgłoszony zamiar wyboru opodatkowania ryczałtem. Wypłata ta ma charakter dywidendy i nie wpływa na zakres uprawnień wspólników spółki z o.o.

Czy wypłata zysków spółki cywilnej po przekształceniu w spółkę z o.o. podlega opodatkowaniu?

W artykule przedstawiono interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą wypłaty zysków spółki cywilnej po przekształceniu w spółkę z o.o. Wnioskodawca zadał pytanie dotyczące opodatkowania takiej wypłaty. KIS stwierdziła, że wypłata zysków nie podlega opodatkowaniu na poziomie podatnika, jeśli zyski zostały już opodatkowane na poziomie spółki z o.o. 

Czy jednostki samorządu terytorialnego mogą sprzedawać środki trwałe bez opodatkowania VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż przez jednostkę organizacyjną powiatu, tj. Zarząd Dróg Powiatowych, środków trwałych (ciągnika rolniczego, samochodu specjalistycznego oraz koparko-spycharki), które były wykorzystywane tylko i wyłącznie do realizacji celów statutowych związanych z utrzymaniem dróg powiatowych, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

REKLAMA

Usługi projektowania IT. Stawka 8,5% czy 12%?

Wnioskodawca złożył zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej, pytając o możliwość zastosowania stawki 8,5% ryczałtu ewidencjonowanego w związku z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych. KIS ocenił, że zastosowana stawka ryczałtu przez wnioskodawcę jest nieprawidłowa.

Czy błąd w zeznaniach podatkowych może wpłynąć na przyznanie ulgi dla osób powracających z zagranicy?

W interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozważał sprawę wnioskodawcy, który przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Polski i chciał skorzystać z tzw. ulgi na powrót. Wnioskodawca miał jednak pewne wątpliwości, spowodowane błędem w zeznaniach podatkowych.

Czy sprzedaż gruntu będącego częścią gospodarstwa rolnego jest zwolnienia z opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej wyjaśnił, że zwolnienie od podatku dochodowego dotyczy jedynie sprzedaży gruntów, które nie utraciły charakteru rolnego. W przypadku sprzedaży łąki, która będzie wykorzystywana przez nabywcę w innych celach, podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatnik świadczący usługi naprawy i wymiany opon samochodowych może skorzystać ze zwolnienia VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podatnik może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług naprawy i wymiany opon samochodowych, włączając regulację i wyważanie kół, z wykorzystaniem zakupionych przez niego opon i ciężarków do opon. Jednakże, podatnik nie może sprzedawać opon i ciężarków jako odrębny przedmiot transakcji, a ich wartość musi być wliczona w cenę świadczonych usług. 

REKLAMA

Czy osoba pracująca w Anglii musi rozliczać podatki w Polsce w przypadku powrotu do kraju?

Artykuł przedstawia interpretację organu administracji skarbowej dotyczącą rozliczania podatków przez osobę posiadającą rezydencję podatkową w Anglii. Przedstawiono sytuację podatnika, który od 2015 roku pracował i odprowadzał podatki w Anglii, a następnie powrócił do Polski na urlop macierzyński. Wniosek z interpretacji jest klarowny - osoba ta powinna rozliczać swoje dochody i zasiłek macierzyński tylko w Anglii. W Polsce, gdzie nie uzyskuje dochodów, nie ma obowiązku rozliczania podatków.

Czy umowa o pracę z cechami kontraktu pozwala na rozliczenie podatku ryczałtowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), wyjaśnia, że jeśli podatnik wybrał opodatkowanie ryczałtem, ale uzyskał przychody ze świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy odpowiadających czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, traci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu i musi opłacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Czy osoba zmieniająca miejsce zamieszkania może skorzystać z ulgi na powrót w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca spełnia wszystkie warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi na powrót, co pozwala na obniżenie podatku dochodowego od określonych przychodów do kwoty 85 528 zł w roku podatkowym.

Czy spółka może odliczyć koszty amortyzacji w działalności B+R?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację dotyczącą możliwości odliczenia w ramach Ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych częściowo w Działalności B+R. Interpretacja ta ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową.

Czy sprzedaż używanego obuwia sportowego na zasadzie VAT marża jest możliwa?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że procedura opodatkowania marżą nie może być stosowana w przypadku obuwia sportowego, ponieważ nie został spełniony warunek towaru używanego zgodnie z przepisami ustawy o VAT. 

Czy działalność agencji transportowej może być opodatkowana ryczałtem 8,5%?

Przychody uzyskane ze świadczenia usług agencyjnych mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wg 8,5% stawki uzyskanego przychodu - stwierdził w Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swojej interpretacji. 

Czy emeryt może skorzystać z ulgi dla seniora?

W interpretacji indywidualnej z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wynagrodzenie i odprawa emerytalna są zwolnione z opodatkowania, pod warunkiem, że zostały wypłacone przed wypłatą pierwszej emerytury. 

Czy można opodatkować przychody z profesjonalnego uprawiania piłki nożnej zryczałtowanym podatkiem według stawki 15%?

Przychody uzyskane przez zawodowego piłkarza mogą być opodatkowane 15-procentową stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - wynika z interpretacji podatkowej KIS.

Czy wygaśnięcie zobowiązań po likwidacji spółki generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

W najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odniósł się do kwestii wygaśnięcia zobowiązań odsetkowych w wyniku likwidacji spółki. Kluczowe pytanie brzmiało: czy takie wygaśnięcie generuje przychód podlegający opodatkowaniu CIT?

Czy odszkodowanie otrzymane za hałas podlega opodatkowaniu?

Podatnik, który otrzymał odszkodowanie w sprawie o odszkodowanie za hałas, zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w celu potwierdzenia, czy musi opłacać podatek od otrzymanej kwoty i od odsetek. Organ ustalił, że podatnik nie jest zobowiązany do uiszczania podatku dochodowego od odszkodowania oraz od uzyskanych odsetek. 

Czy otrzymując rekompensatę za mienie zabużańskie trzeba płacić podatek dochodowy?

Dyrektor KIS wydał interpretację podatkową, dotyczącą kwestii rekompensat za mienie pozostawione na kresach, konkretnie w obecnej Ukrainie, w latach 90-tych. Wynika z niej, że osoby uprawnione do rekompensaty nie muszą płacić podatku dochodowego ani składać zeznań podatkowych. 

Czy gmina może odzyskać podatek VAT związany z inwestycją drogową?

Gmina, która złożyła wniosek o dofinansowanie na budowę lub modernizację dróg lokalnych, otrzymała odpowiedź od Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą podatku VAT dla planowanej inwestycji. Według udzielonej interpretacji, organy władzy publicznej, w tym gmina, nie mają prawa do odzyskania poniesionych kosztów podatku VAT związanych z realizacją swoich zadań. Przeczytaj artykuł, aby uzyskać pełne informacje na ten temat.

Kiedy Spółka X powinna zastosować zmieniony przepis dotyczący składek ZUS?

W interpretacji indywidualnej z  28 marca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, od kiedy Spółka jest zobowiązana stosować zmieniony art. 15 ust. 4h - czy od 1 stycznia 2023 r., czy od początku nowego roku podatkowego, tj. 1 maja 2023 r.

Czy podatnik będący rezydentem Wielkiej Brytanii może skorzystać z ulgi na powrót w Polsce?

W artykule omawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie ulgi na powrót dla podatnika, który przez wiele lat mieszkał i pracował za granicą, a następnie powrócił do Polski. KIS odniosła się do konkretnego przypadku, gdzie podatnik spędził ponad 14 lat w Wielkiej Brytanii, a dopiero niedawno rozpoczął pracę w Polsce. 

Czy samotnie wychowująca matka może odliczyć całą kwotę ulgi prorodzinnej?

Samotnie wychowująca matka, która opiekuje się dzieckiem od rozstania z mężem, złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Chce odliczyć całą kwotę ulgi prorodzinnej na dziecko, jednak ojciec dziecka nie zrealizował wszystkich ustalonych dni kontaktów. Czy organ administracji skarbowej potwierdził jej prawo do odliczenia?

Czy faktury za media powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w kontekście wynajmu nieruchomości. Właściciele nieruchomości pytali o możliwość uwzględnienia faktur za media w podstawie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Co stwierdziła KIS?

Czy wydatki poniesione przez wspólników spółki jawnej mogą być zaliczone jako koszt uzyskania przychodu?

Wnioskodawca zadał pytania odnośnie nabycia specjalistycznych usług budowlanych i związanych z nimi faktur. KIS w odpowiedzi wskazała na przepisy prawa podatkowego, które umożliwiają zaliczenie tych wydatków proporcjonalnie do udziału w zyskach. 

Jaką stawkę podatku powinien zastosować podatnik prowadzący działalność usługową w branży IT?

W ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości dotyczące właściwej stawki podatku dla usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej. W artykule omawiamy przypadek podatnika, który prowadzi działalność w branży IT i zastanawia się, jaka stawka podatku ma zastosowanie dla jego usług. 

Czy dotacje na modernizację źródeł ciepła są opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dotacje na modernizację źródeł ciepła w budownictwie indywidualnym są uważane za przychody z innych źródeł. KIS uznała, że gdy dotacje pochodzą z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, są zwolnione z opodatkowania.

Czy gmina będzie mogła odliczyć VAT związany z projektem utworzenia ekopracowni w szkole?

Gmina została pozbawiona prawa do odliczenia podatku VAT związanego z utworzeniem ekopracowni w szkole podstawowej, zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej. Projekt, który zakładał polepszenie warunków nauczania poprzez zakup wyposażenia i remont pomieszczeń, zostanie zrealizowany przy wykorzystaniu środków własnych gminy. Decyzja ta wynika z faktu, że wydatki związane z projektem nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od inwestycji drogowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich?

Artykuł przedstawia interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą możliwości odliczenia podatku VAT w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Analizowany jest wniosek powiatu dotyczący budowy lub modernizacji dróg lokalnych. KIS stwierdza, że powiat nie będzie mógł odliczyć podatku VAT.

Budowa odnawialnych źródeł energii. Czy szpital może odliczyć VAT?

W artykule omawiane jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w kwestii odliczenia podatku naliczonego przez podmioty lecznicze, które ubiegają się o dofinansowanie budowy odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Zapytanie dotyczy szpitala planującego instalację paneli fotowoltaicznych, które dostarczałyby energię do systemów medycznych. KIS stwierdził, że szpitalowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Artykuł analizuje przepisy oraz argumenty KIS i podkreśla konsekwencje tej interpretacji dla szpitala.

Czy zakup gazowego kotła kondensacyjnego kwalifikuje się do ulgi termomodernizacyjnej?

W interpretacji indywidualnej  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia, jak prawidłowo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Wnioskodawca, który dokonał wymiany starego kotła gazowego na nowoczesny kocioł kondensacyjny, zapytał, czy może skorzystać z ulgi. Dyrektor KIS potwierdził, że tak jest.

Czy usługi administracyjne mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Interpretacja podatkowa dotycząca opodatkowania usług administracyjnych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wzbudza zainteresowanie przedsiębiorców. Zgodnie z wydaną interpretacją, osoby prowadzące działalność gospodarczą świadczące usługi administracyjne mogą skorzystać z preferencyjnej stawki 8,5%. 

Czy koło kulturalne może odliczyć VAT w związku z realizacją projektu?

W artykule omawiamy pytanie dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego przez koło kulturalne, które realizuje projekt remontu i doposażenia pomieszczenia w domu ludowym. Wnioskodawca zwrócił się do KIS z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii.

Czy należy zapłacić podatek od sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli został włączony do majątku wspólnego małżonków?

Czy osoba, która włączyła lokal mieszkalny do swojej wspólności majątkowej po zawarciu małżeństwa, musi zapłacić podatek od sprzedaży tego lokalu? Dyrektor KIS potwierdził, że obowiązuje zwolnienie z podatku od sprzedaży.

Czy gmina odliczy VAT w przypadku realizacji projektu remontu pracowni przyrodniczej?

Gmina, która aplikuje o dofinansowanie na remont pracowni przyrodniczej w jednej ze swoich szkół, spotkała się z problemem dotyczącym obniżenia kwoty podatku należnego. W odpowiedzi na zapytanie gminy, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) ustaliły, że gmina nie ma prawa obniżyć podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu wyposażenia.

Czy sprzedaż ptaszników podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że sprzedaż ptaszników nie podlega opodatkowaniu, jeśli hodowla nie spełnia wymogów minimalnej powierzchni upraw roślin żywicielskich. 

Czy otrzymane odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych spowodowane budową infrastruktury technicznej jest zwolnione z podatku dochodowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację, według której odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To stanowisko ma kluczowe znaczenie dla rolników, którzy otrzymują odszkodowania za szkody w uprawach.

Czy sprzedaż wymiennych wkładek do urządzeń medycznych podlega opodatkowaniu ryczałtem?

Dyrektor KIS potwierdził, że opodatkowanie przychodów z tytułu działalności wytwórczej w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej jest w 5,5% stawce ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy opłaty za studia magisterskie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, która pozwala na zaliczenie opłat za jednolite pięcioletnie studia magisterskie do kosztów uzyskania przychodów. W praktyce oznacza to, że koszty związane z edukacją mogą być odliczone od podatku, jeśli są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czy firmowa wycieczka integracyjna z funduszu socjalnego jest opodatkowana?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że pracownicy uczestniczący w zagranicznej wycieczce turystyczno-krajoznawczo-wypoczynkowej, zorganizowanej i sfinansowanej przez pracodawcę ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie podlegają opodatkowaniu z tytułu tego świadczenia. 

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Czy sprzedawcy glikolu oraz gliceryny powinni odprowadzać podatek?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził brak opodatkowania akcyzą glikolu oraz gliceryny sprzedawanych osobno jako substancje niezmieszane z niczym innym.

Czy wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki jest opodatkowane jako przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wynagrodzenie za "prowadzenie spraw spółki" przez wspólników powinno być uznane za przychód z innych źródeł.

Czy koszty ratowania zdrowia i życia można zaliczyć jako koszty podatkowe w działalności gospodarczej?

Według stanowiska KIS, koszty ratowania zdrowia i życia nie można zaliczyć jako koszty podatkowe, ponieważ mają charakter osobisty, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Czy małżonkowie prowadzący odrębne działalności gospodarcze mogą wystawiać sobie faktury VAT?

Dyrektor KIS wydał interpretację dotyczącą rozliczania usług między małżonkami prowadzącymi oddzielne działalności gospodarcze. W sprawie żona może wystawiać fakturę VAT mężowi za usługi marketingowe, ponieważ transakcje między małżonkami są traktowane jako relacje między przedsiębiorcami. 

Czy sprzedaż nieruchomości wykorzystywanych do działów specjalnych produkcji rolnej podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż gruntu oraz budynków wraz z wyposażeniem wykorzystywanym do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w zakresie chowu i hodowli drobiu podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy opłaty za media w usłudze wynajmu hal magazynowych są opodatkowane VAT-em?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową w sprawie odsprzedaży mediów przez wynajmującego na rzecz najemcy w kontekście usługi najmu hal magazynowych. Według KIS, opłaty za media powinny być uznane za odrębne świadczenie, co ma istotne konsekwencje dla podatnika.

Czy opłaty za wynajem ciężarówek podlegają preferencyjnemu opodatkowaniu jako przychody z użytkowania urządzenia przemysłowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłaty za wynajem ciężarówek od duńskiej firmy mogą być traktowane jako przychody z użytkowania urządzenia przemysłowego. Oznacza to, że można korzystać z preferencyjnych stawek podatkowych.

Czy opłaty za media są uwzględniane przy opodatkowaniu ryczałtem?

Według Krajowej Informacji Skarbowej, wszystkie przychody związane z najmem, w tym opłaty za zużycie mediów podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca nie może wyłączyć tych opłat z podstawy opodatkowania.

Czy wynagrodzenie z umowy licencji na używanie znaku towarowego podlega opodatkowaniu ryczałtem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wynagrodzenie wynikające z umowy licencji na używanie znaku towarowego może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł.

Jakie należności są zwolnione z opodatkowania po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza zwolnienie z opodatkowania należności ze stosunku pracy wypłaconych osobom po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale przed otrzymaniem pierwszej emerytury. Zgodnie z ustaleniami, takie dochody mogą korzystać z ulgi podatkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

REKLAMA