Jaką stawkę podatku powinien zastosować podatnik prowadzący działalność usługową w branży IT?
REKLAMA
REKLAMA
- Usługi doradcze w zakresie cyberbezpieczeństwa systemów samochodowych
- 12 proc. stawki zryczałtowanego podatku dochodowego dla usług IT
Usługi doradcze w zakresie cyberbezpieczeństwa systemów samochodowych
Podatnik, będący polskim obywatelem, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w branży IT o charakterze usługowym. Od stycznia 2018 roku był opodatkowany liniowo, a od 2021 roku zmienił formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Jego działalność polega na świadczeniu usług doradczych w zakresie cyberbezpieczeństwa systemów samochodowych, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0. Podatnik ma wątpliwości, jaka stawka podatku jest właściwa dla jego usług, gdyż w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne istnieje artykuł dotyczący stawki 12% dla grupowania 62.01.1, ale nie ma konkretnych przepisów odnoszących się do grupowania 62.01.12.0.
REKLAMA
12 proc. stawki zryczałtowanego podatku dochodowego dla usług IT
Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu swojego stanowiska, KIS odwołała się do postanowień art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, które regulują opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. KIS wskazała również na przepisy dotyczące możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, które zależą od rodzaju działalności, z której podatnik uzyskuje przychody.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.