Czy faktury za media powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym?
REKLAMA
REKLAMA
- Faktury za media w podstawie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym
- Jak ustalić przychód z najmu prywatnego?
Faktury za media w podstawie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym
Osoby fizyczne, właściciele wynajmowanej nieruchomości w ramach najmu prywatnego, zwrócili się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu uzyskania interpretacji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. W zapytaniu przedstawili opis stanu faktycznego, w którym wskazali, że są współwłaścicielami budynku z lokalami użytkowymi. Właściciele prowadzą podatkową książkę przychodów i rozchodów oraz są zarejestrowanymi podatnikami VAT. Pełnomocnikiem do reprezentowania współwłaścicieli jest jeden ze wspólników. Lokale są wynajmowane na podstawie pisemnych umów najmu z osobami prawnymi oraz osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą. Umowy najmu wyodrębniają kwotę czynszu oraz zobowiązanie najemców do pokrycia kosztów dostawy mediów. Faktury za czynsz wystawiane są przez właścicieli i są płatne do 10-go każdego miesiąca. Natomiast faktury za media są refakturowane na najemców po otrzymaniu faktur zakupu od dostawców. W zapytaniu zaznaczono, że od 1 stycznia 2023 roku właściciele są zobowiązani do założenia ewidencji przychodów i rozliczania się wg zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
Jak ustalić przychód z najmu prywatnego?
Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawców. Zgodnie z interpretacją, przychodem do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są otrzymywane przez wynajmującego kwoty czynszu. Natomiast pozostałe należności z tytułu opłat eksploatacyjnych, tj. gaz, energia elektryczna, opłaty wodno-kanalizacyjne - nie stanowią przychodów ze źródła, jakim jest najem, i tym samym nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Opłaty te bowiem nie mieszczą się w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani też nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.