REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik świadczący usługi naprawy i wymiany opon samochodowych może skorzystać ze zwolnienia VAT?

Badanie techniczne, mechanik fot. Newspress
Badanie techniczne, mechanik fot. Newspress
Badanie techniczne, mechanik fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podatnik może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług naprawy i wymiany opon samochodowych, włączając regulację i wyważanie kół, z wykorzystaniem zakupionych przez niego opon i ciężarków do opon. Jednakże, podatnik nie może sprzedawać opon i ciężarków jako odrębny przedmiot transakcji, a ich wartość musi być wliczona w cenę świadczonych usług. 

Działalność gospodarcza związana z usługami naprawy i wymiany opon samochodowych

REKLAMA

W 2022 r. podatnik złożył wniosek o rejestrację działalności gospodarczej, związanej z usługami naprawy i wymiany opon samochodowych. W zgłoszeniu rejestracyjnym podał konkretny zakres działalności, który obejmuje również polerowanie karoserii i reflektorów samochodowych. W 2023 r. podatnik rozpoczął działalność gospodarczą, ale jeszcze nie rozpoczął sprzedaży usług.

REKLAMA

"Sprzedaż opon i ciężarków do opon będzie miała miejsce jedynie w ramach świadczenia usług wymiany opon lub wyważania kół. Zakupione przez Pana opony i ciężarki do opon nie będą więc odrębnym przedmiotem sprzedaży, a ich wartość będzie wliczona w cenę świadczonych przez Pana usług serwisowych i będzie stanowiła jedynie jeden z elementów jej kalkulacji." - wskazano we wniosku interpretacyjnym.

W związku z tym podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług - wątpliwości podlegało to, czy działalność polegająca na świadczeniu usług wymiany i naprawy opon samochodowych, włączając regulację i wyważanie kół, z wykorzystaniem do tych usług zakupionych opon i ciężarków do opon może korzystać ze zwolnienia. 

Podatnik może skorzystać ze zwolnienia

REKLAMA

Według interpretacji, podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, o ile wartość przewidywanej sprzedaży nie przekroczy 200 000 zł w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym. Ponadto, podatnik nie wykonuje czynności wyłączonych przez przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

"Podsumowując, działalność polegająca na świadczeniu usług wymiany i naprawy opon samochodowych, włączając regulację i wyważanie kół, z wykorzystaniem do tych usług zakupionych przez Pana opon i ciężarków, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 9 ustawy. Zaznaczyć jednakże należy, że jeżeli wartość sprzedaży przekroczy u Pana ww. kwotę 200.000 zł, zwolnienie utraci moc począwszy od czynności, którą zostanie przekroczona ta kwota. Również utraci Pan prawo do zwolnienia podmiotowego w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy." - wskazał organ 

Podsumowanie

Podatnik może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług naprawy i wymiany opon samochodowych, włączając regulację i wyważanie kół, z wykorzystaniem zakupionych przez niego opon i ciężarków do opon. Jednakże, podatnik nie może sprzedawać opon i ciężarków jako odrębny przedmiot transakcji, a ich wartość musi być wliczona w cenę świadczonych usług. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.6.2023.2.AK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA