REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wygaśnięcie zobowiązań po likwidacji spółki generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

dokumenty
dokumenty
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

W najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odniósł się do kwestii wygaśnięcia zobowiązań odsetkowych w wyniku likwidacji spółki. Kluczowe pytanie brzmiało: czy takie wygaśnięcie generuje przychód podlegający opodatkowaniu CIT?

Likwidacja spółki

Spółka B, której jedynym udziałowcem jest Wspólnik A, rozważa likwidację ze względu na brak prowadzonej działalności gospodarczej. Po zakończeniu procesu likwidacji planowane jest wykreślenie spółki z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Spółka ma niespłacone zobowiązania wobec Wspólnika z tytułu pożyczek, w tym odsetki od tych pożyczek. Środki zgromadzone w trakcie likwidacji nie pokryją tych zobowiązań. W związku z tym, po zakończeniu likwidacji, zobowiązania te pozostaną niespłacone, ale nie będą przedawnione ani umorzone przez Wspólnika. Wnioskodawca chciał potwierdzić, że wygaśnięcie tych zobowiązań nie generuje przychodu opodatkowanego CIT dla Spółki ani Wspólnika.

REKLAMA

Wspólnik A uważa, że:

 1. Wygaśnięcie zobowiązań odsetkowych w wyniku likwidacji Spółki i jej wykreślenia z KRS nie generuje dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.
 2. Niespłacone zobowiązania pozostawione w Spółce po jej likwidacji nie stanowią dla Spółki przychodu opodatkowanego CIT.

Brak przychodu z wygasłych zobowiązań

REKLAMA

Dyrektor KIS podzielił się swoim stanowiskiem w sprawie. Wygaśnięcie zobowiązań odsetkowych w wyniku likwidacji spółki i jej wykreślenia z KRS nie jest równoznaczne z otrzymaniem odsetek. Takie wygaśnięcie jest formą nieefektywnego wygaśnięcia zobowiązania, co oznacza, że nie prowadzi do rzeczywistego przysporzenia majątkowego dla Wspólnika. W związku z tym, nie generuje to przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.

Co więcej, zobowiązania, które wygasły w wyniku likwidacji spółki, nie są traktowane jako umorzone zobowiązania, które mogłyby generować przychód dla Spółki. Brak jest realnego przysporzenia majątkowego po stronie Spółki, więc nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu CIT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.46.2023.2.MKO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA