Czy sprzedaż ptaszników podlega opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż ptaszników
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży różnego rodzaju towarów, w tym ptaszników. Ptaszniki są hodowane przez Wnioskodawcę lub nabywane od innych hodowców i następnie odsprzedawane. Do hodowli ptaszników Wnioskodawca nie potrzebuje ani jednego metra roślin żywicielskich, a karmione są one karmówką pozyskiwaną od lokalnego hodowcy karaczanów. Wnioskodawca rozlicza się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
W związku z tym zadano pytanie: Czy Wnioskodawca musi płacić podatek dochodowy z tytułu sprzedaży hodowanych przez siebie ptaszników oraz ptaszników, które są przez niego nabywane i następnie odsprzedawane z zyskiem?
Brak PIT
REKLAMA
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ustawy nie stosują się do przychodów z działalności rolniczej, za wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. W przypadku sprzedaży ptaszników, jako sprzedaży entomofagów, obowiązek podatkowy wynika z przepisów dotyczących działów specjalnych produkcji rolnej. Jednak w przypadku braku upraw roślin żywicielskich, nie ma podstaw do naliczenia podatku.
"Na podstawie przedstawionego na wstępie stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa podatkowego stwierdzam, że sprzedaż ptaszników jako sprzedaż entomofagów, jest opodatkowana na zasadach przewidzianych dla działów specjalnych produkcji rolnej, przy czym w przypadku braku powierzchni upraw roślin żywicielskich w rozumieniu poz. 13 Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, obowiązek podatkowy nie powstaje, gdyż ustawodawca ustala stawkę podatku od działów specjalnych produkcji rolnej w zależności od powierzchni upraw roślin żywicielskich. Dotyczy to zarówno sprzedaży ptaszników z Pana hodowli, jak i ptaszników, które Pan kupuje od innych hodowców, a następnie odsprzedaje z zyskiem." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wnioskodawca nie musi płacić podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży hodowanych przez siebie ptaszników oraz ptaszników, które są przez niego nabywane i odsprzedawane. Sprzedaż ptaszników nie podlega opodatkowaniu, jeśli hodowla nie spełnia wymogów minimalnej powierzchni upraw roślin żywicielskich. W przypadku braku tych upraw, nie ma podstaw do naliczenia podatku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.