Czy podatnik będący rezydentem Wielkiej Brytanii może skorzystać z ulgi na powrót w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
Ulga na powrót z Wielkiej Brytanii
Podatnik, który od 3 lutego 1975 r. do 15 czerwca 2007 r. mieszkał w Polsce, wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie przebywał nieprzerwanie przez ponad 14 lat. W tym okresie posiadał status rezydenta podatkowego Wielkiej Brytanii, osiągając dochody i rozliczając podatki tylko na terenie tego kraju. W 2012 roku zakupił nieruchomość w Wielkiej Brytanii i zamieszkiwał w niej przez 9 lat. W połowie 2021 roku przyjechał do Polski w celu kupna nieruchomości, a od stycznia 2022 roku rozpoczął pracę w Polsce. Pytanie podatnika dotyczyło możliwości skorzystania z "ulgi na powrót" zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Stanowisko KIS
REKLAMA
KIS w odpowiedzi na pytanie podatnika odniosła się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a konkretnie do art. 3 ust. 1a. Zgodnie z tym przepisem, osoba ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, jeżeli posiada ośrodek interesów życiowych lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Na podstawie przedstawionych faktów, KIS stwierdziła, że podatnik przez okres od 15 czerwca 2007 r. do 31 grudnia 2021 r. miał miejsce zamieszkania jedynie w Wielkiej Brytanii i był rezydentem podatkowym tego kraju. Dopiero od stycznia 2022 r. podatnik rozpoczął pracę w Polsce, co oznacza, że miejsce zamieszkania dla celów podatkowych znajduje się w Polsce od tego momentu.
Według KIS, podatnik kwalifikuje się do skorzystania z preferencji podatkowej skierowanej do osób fizycznych, które zdecydują się na przeniesienie swojej rezydencji podatkowej do Polski.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.