Czy błąd w zeznaniach podatkowych może wpłynąć na przyznanie ulgi dla osób powracających z zagranicy?
REKLAMA
REKLAMA
Pobyt w Niemczech i przeprowadzka do Polski
Wnioskodawca, obywatel Polski, od czerwca 2022 roku pracuje i mieszka w Polsce. Przed tym okresem, od sierpnia 2017 do maja 2022 roku, mieszkał i pracował w Niemczech. W tym czasie, mimo że nie był zobowiązany, składał zeznania podatkowe w Polsce, w których przez pomyłkę wskazał polski adres zameldowania jako miejsce zamieszkania. W maju 2022 r. złożył korekty tych zeznań, jednak urząd skarbowy uważa, że cały omawiany okres podatnik zamieszkiwał na terenie Polski. Wnioskodawca uważa, że jedyną przeszkodą w uzyskaniu ulgi PIT jest nieumyślny błąd w adresie w złożonych zeznaniach podatkowych. Wnioskodawca twierdzi, że spełnia wszystkie warunki do skorzystania z ulgi, ponieważ przez ponad trzy lata mieszkał i pracował na terenie Niemiec.
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdza prawo do ulgi na powrót
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z interpretacją, wnioskodawca, mimo błędu w zeznaniach podatkowych, ma prawo do skorzystania z ulgi na powrót. Dyrektor KIS podkreślił, że składanie zeznań podatkowych w sytuacji, gdy wnioskodawca nie był do tego zobowiązany, nie wpływa na ustalenie jego rezydencji podatkowej. Co więcej, nie wpływa to na możliwość skorzystania z ulgi na powrót.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że ulga na powrót przysługuje podatnikowi, który przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Dodatkowo, podatnik nie mógł mieć miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez trzy lata kalendarzowe poprzedzające rok, w którym zmienił miejsce zamieszkania. Wnioskodawca spełnia te warunki, dlatego ma prawo do skorzystania z ulgi na powrót.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA