REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina będzie mogła odliczyć VAT związany z projektem utworzenia ekopracowni w szkole?

VAT związany z projektem utworzenia ekopracowni w szkole

REKLAMA

REKLAMA

Gmina została pozbawiona prawa do odliczenia podatku VAT związanego z utworzeniem ekopracowni w szkole podstawowej, zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej. Projekt, który zakładał polepszenie warunków nauczania poprzez zakup wyposażenia i remont pomieszczeń, zostanie zrealizowany przy wykorzystaniu środków własnych gminy. Decyzja ta wynika z faktu, że wydatki związane z projektem nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

VAT związany z projektem utworzenia ekopracowni w szkole

Gmina (...) jest zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług. Wnioskodawca złożył wniosek o utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej w (…) w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt ma na celu polepszenie warunków nauczania poprzez utworzenie nowych pracowni edukacyjnych w szkołach. W ramach projektu przewiduje się zakup różnych przedmiotów i usług, takich jak wyposażenie multimedialne, meble, rolety, kwiaty doniczkowe, oświetlenie, termostaty, remont pomieszczeń itp.

REKLAMA

Brak prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizacją projektu

W odpowiedzi na pytanie, czy gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją tego projektu, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. Zgodnie z odpowiednimi przepisami, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku wykorzystywania zakupionych towarów i usług do czynności opodatkowanych. W tym przypadku, towar i usługi nabywane w ramach projektu będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, a efekty zrealizowanego projektu nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją KIS, Gmina (...) nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją projektu. Wydatki związane z projektem będą dokonywane do celów niepodlegających opodatkowaniu VAT, a efekty projektu nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Wniosek o utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej zostanie zrealizowany w ramach zadań własnych gminy, które obejmują między innymi sprawy edukacji publicznej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.126.2023.1.MB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA