REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wypłata zysków po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z o.o. jest opodatkowana?

złoty pieniądze sto złotych
złoty pieniądze sto złotych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wypłata zysków, wypracowanych przez przekształconą spółkę cywilną po przekształceniu w spółkę z o.o., nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli zostanie zgłoszony zamiar wyboru opodatkowania ryczałtem. Wypłata ta ma charakter dywidendy i nie wpływa na zakres uprawnień wspólników spółki z o.o.

Podział zysku z lat ubiegłych w spółce cywilnej

REKLAMA

Wnioskodawcą jest polski rezydent podatkowy, który jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta powstała w wyniku przekształcenia ze spółki cywilnej, w której dotychczasowi wspólnicy stali się udziałowcami spółki z o.o. Przed przekształceniem, wspólnicy spółki cywilnej podjęli uchwałę o podziale zysku z lat ubiegłych, który ma być wypłacony przez spółkę z o.o. po przekształceniu. Spółka z o.o. wybrała opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek na okres czterech kolejnych lat podatkowych.

REKLAMA

Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem: Czy wypłata na rzecz Wnioskodawcy zysków wypracowanych przez spółkę cywilną, opisanych w zdarzeniu przyszłym, która zostanie dokonana po przekształceniu spółki cywilnej w Spółkę z o.o. i po złożeniu przez Spółkę z o.o. zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, będzie podlegała w momencie jej faktycznej wypłaty opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Stanowisko KIS:

Dyrektor KIS udzielił odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, przychylając się do stanowiska pytającego. Organ zgodził się z tym, że wypłata zysków wypracowanych przez spółkę cywilną, która ma nastąpić po przekształceniu w spółkę z o.o., nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wypłata ta ma charakter dywidendy, która jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli została opodatkowana na poziomie spółki. Zyski wypracowane przez spółkę cywilną przed przekształceniem, a wypłacone po przekształceniu, nie są opodatkowane na poziomie podatnika, jeśli podatnik zgłosił zamiar wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych.

Podsumowanie

Konsekwencje dla Wnioskodawcy są takie, że wypłata zysków wypracowanych przez spółkę cywilną, której był wspólnikiem przed przekształceniem, nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli zostanie wypłacona po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z o.o. i po złożeniu przez spółkę z o.o. zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.63.2023.1.NM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA