Czy należy zapłacić podatek od sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli został włączony do majątku wspólnego małżonków?
REKLAMA
REKLAMA
Rozszerzenie ustawowej wspólności majątkowej małżonków o lokal mieszkalny
Narzeczony wnioskodawczyni w dniu 9 maja 2013 r. kupił lokal mieszkalny. Później, w dniu 6 czerwca 2019 r., zawarto w związek małżeński, a następnie, 26 września 2019 r., rozszerzono ustawową wspólność majątkową małżonków o lokal mieszkalny. Nie ustalono wysokości udziału w tym lokalu.
REKLAMA
Małżeństwo planuje sprzedać ten lokal mieszkalny w 2023 r. Pytanie wnioskodawczyni brzmi, czy obowiązuje ją podatek od sprzedaży lokalu mieszkalnego w tym roku.
Brak PIT
Według interpretacji organu, włączenie lokalu mieszkalnego do majątku wspólnego, który wcześniej należał do osobistego majątku męża, nie stanowi nowego momentu nabycia tego lokalu przez drugiego małżonka. Zgodnie z prawem, data nabycia lokalu mieszkalnego przez męża jest brana pod uwagę po zawarciu małżeństwa i rozszerzeniu wspólności majątkowej. Pięcioletni okres, w którym zwolnienie z podatku dochodowego 19% (podatku od sprzedaży lokalu mieszkalnego) jest możliwe, upłynął 31 grudnia 2018 r.
Podsumowanie
Wynikiem interpretacji jest to, że wnioskodawczyni nie powinna zapłacić podatku od sprzedaży lokalu mieszkalnego w 2023 r. Włączenie lokalu do majątku wspólnego po zawarciu małżeństwa nie stanowi nowego momentu nabycia, a pięcioletni okres upłynął przed rokiem 2023.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.