REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej na remont mieszkania w budynku bez formalnej formy organizacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że budynek, w którym znajduje się lokal mieszkalny wnioskodawczyni, w którym zostały wyodrębnione trzy lokale, nie spełnia warunków do zastosowania ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ wydatki na realizację przedsięwzięcia dotyczą wyłącznie budynku jednorodzinnego.

Czy współwłaściciel konta bankowego musi odprowadzić podatek od otrzymanego spadku?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) skutkiem podatkowym otrzymania w spadku środków gromadzonych na koncie bankowym przez współwłaściciela konta jest obowiązek zgłoszenia nabycia całej kwoty środków pozostałych na koncie jako spadkobiercy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy sprzedaż udziałów w spółdzielni rolnej jest opodatkowana ryczałtem 19%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że dochód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w rolniczej spółdzielni produkcyjnej podlega opodatkowaniu stawką ryczałtową w wysokości 19%.

Czy brak zarzutu przedawnienia wpływa na przychód podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przedawnienie zobowiązania cywilnoprawnego nie generuje przychodu podatkowego w postaci nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile dłużnik nie podniesie skutecznie zarzutu przedawnienia.

REKLAMA

Czy nagroda pieniężna wypłacona z zagranicznej spółki stanowi przychód z innych źródeł?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymanie nagrody lub jej części w formie wypłaty pieniężnej z zagranicznej spółki w związku z udziałem w programie motywacyjnym, stanowić będzie dla pracownika tzw. przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy darowizna od matki przekazana na konto osoby trzeciej jest zwolniona od podatku od spadku i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że kluczowym warunkiem zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest przekazanie darowizny na rachunek bankowy obdarowanego. W sytuacji, gdy środki te zostały wpłacone na konto osoby trzeciej, zwolnienie nie ma zastosowania. W konsekwencji, otrzymana darowizna podlega opodatkowaniu zgodnie z ogólnymi zasadami.

Czy sprzedaż wydzierżawionej nieruchomości jest zwolniona z VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że planowana sprzedaż wydzierżawionej wcześniej nieruchomości jest zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, w związku z art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT.

Czy sprzedaż samochodu po zakończeniu umowy leasingu będzie podlegała opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż samochodu po zakończeniu umowy leasingu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy kosmetyczka może korzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży kosmetyków i perfum?

Dyrektor KIS potwierdził, że kosmetyczka świadcząca w swoim gabinecie usługi kosmetyczne, która dodatkowo prowadzi sprzedaż stacjonarną w swoim salonie, tj. w miejscu świadczenia usług kosmetycznych, która to sprzedaż obejmuje kosmetyki i perfumy, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT wg. art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. 

Czy należy opodatkować w Polsce odsetki zgromadzone na koncie oszczędnościowym w Indiach?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w ostatnim czasie przyjrzała się kwestii opodatkowania dochodów osiąganych przez polskich rezydentów z odsetek zgromadzonych na rachunkach bankowych w Indiach. Podatnicy są zobowiązani do uiszczenia podatku od tych dochodów w Polsce, jednak należy wziąć pod uwagę wcześniejsze opodatkowanie w Indiach oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Indiami.

Czy spółka może zaliczyć koszty związane z relokacją pracowników i ich rodzin do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeżeli wydatki ponoszone przez spółkę w związku z oddelegowaniem pracowników wraz z rodzinami do Polski mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i służą realizacji celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów, to mogą zostać zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów. 

Czy rezydent podatkowy Norwegii powinien opodatkować w Polsce wyłącznie przychody z najmu nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoba będąca rezydentem podatkowym Norwegii jest zobowiązana opodatkować w Polsce jedynie przychody z najmu nieruchomości położonej na terytorium Polski. Wynagrodzenie otrzymywane z pracy za granicą powinno być rozliczane wyłącznie w Norwegii.

Czy usługi informatyczne można opodatkować w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%?

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi świadczone przez Wnioskodawczynię, objęte kodami PKWiU 62.02.30.0 "Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informacyjnych i sprzętu komputerowego", mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.

Czy spółka może odliczyć stratę po przekształceniu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej, dopuszczalne jest obniżenie dochodu osiągniętego przed przekształceniem o wysokość nieodliczonej straty poniesionej po przekształceniu. 

Czy usługa wynajmu agregatu prądotwórczego dla zagranicznego usługobiorcy jest opodatkowana VAT-em w Polsce?

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi polegające na wynajmie agregatu prądotwórczego świadczone przez polską Spółkę na rzecz usługobiorcy - zagranicznego kontrahenta z siedzibą w Dubaju, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Czy przychód z programu motywacyjnego stanowi "przychód z innych źródeł" według Ustawy o PIT?

Decyzja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że przychody z programów motywacyjnych prowadzonych przez zagraniczne spółki matki nie są traktowane jako przychody ze stosunku pracy, lecz jako "przychód z innych źródeł". To ważne rozstrzygnięcie dla wielu pracowników polskich firm należących do międzynarodowych korporacji, którzy mogą korzystać z podobnych programów motywacyjnych.

Czy przychody z najmu prywatnego mieszkania opodatkowane są ryczałtem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że mieszkanie wynajmowane krótkoterminowo jest źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy lokata terminowa jest opodatkowania PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wnioskodawczyni nie musi rozliczać podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu współposiadania lokaty terminowej i wpłacenia na nią środków przez jej ojca.

Czy Spółka produkująca wyroby z całkowicie skażonym alkoholem etylowym musi stosować dokument e-SAD?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawca, który w ramach działalności gospodarczej sprzedaje środki zapobiegające zamarzaniu i gotowe płyny przeciwoblodzeniowe, w składzie których znajduje się skażony alkohol, jest zobowiązany do stosowania dokumentu e-SAD dla przemieszczeń wyrobów w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Czy świadczenia rodzinne z USA są opodatkowane w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że renta wdowia jest świadczeniem rodzinnym, przyznanym na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Stanach Zjednoczonych Ameryki i w związku z tym jest zwolniona z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy spółka ma prawo obniżyć cenę usługi i podstawę opodatkowania VAT w przypadku reklamacji usługi?

Dyrektor KIS potwierdził, że po uznaniu reklamacji usługi, która to reklamacja została złożona przez klienta, powinno dojść do obniżenia ceny za świadczoną usługę, a tym samym podstawy opodatkowania w podatku VAT. W zależności od momentu rozpoznania reklamacji odbywać się to powinno poprzez wystawienie faktury z podstawą opodatkowania nie obejmującą kwoty obniżki ceny dokonanej w wyniku reklamacji.

Czy pomoc z programu rządowego zwalnia spółkę z opodatkowania VAT?

Dyrektor  Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że pomoc otrzymana z rządowego programu Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r., nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie ma bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanych towarów i usług. 

Czy ulga podatkowa dotycząca sprzedaży nieruchomości obejmuje budowę domu letniskowego i zakup mieszkania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zwolnienia od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe, w przypadku wnioskodawcy na budowę domu letniskowego i zakup mieszkania, w którym zamierza zamieszkać do czasu ukończenia domu letniskowego.

Czy przychody z uczestnictwa w zagranicznych konferencjach są opodatkowane ryczałtem 3%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że przychody z nieodpłatnych świadczeń otrzymanych na pokrycie kosztów uczestnictwa w zagranicznych konferencjach i kongresach obejmujących rejestrację na konferencję, bilety lotnicze, hotele, transport naziemny, diety podlegają opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 3%.

Czy faktury wystawione przez firmę małżonki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że faktury wystawione przez małżonkę mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze, a wydatki zostały właściwie zewidencjonowane.

Czy możliwa jest ponowna zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych na podatek liniowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że jeżeli podatniczka złożyła zeznanie na formularzu PIT-36, deklarując opodatkowanie dochodów uzyskanych w 2022 r. według skali podatkowej i rezygnację z opodatkowania podatkiem liniowym, to nie może zrezygnować z tej formy opodatkowania przez złożenie korekty zeznania rocznego za 2022 rok.

Czy można zmienić formę opodatkowania za 2022 rok z zasad ogólnych na podatek liniowy? Przypadek błędnie złożonej deklaracji PIT-36

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik po złożeniu zeznania PIT-36 nie ma możliwości złożenia PIT 36L i tym samym zmiany formy opodatkowania za rok 2022 z opodatkowania według skali podatkowej (na zasad ogólnych) na podatek liniowy.

Czy spółka musi opodatkować wynajem pracowników z Estonii?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że polska spółka nie musi pobierać podatku u źródła przy wypłacie należności za wynajem pracowników pomiędzy estońskim podmiotem gospodarczym. W ocenie KIS spółka może zastosować obniżoną stawkę lub nie pobrać podatku zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe jest zwolniony z opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży 1/2 nieruchomości otrzymanej przez podatnika w darowiźnie od rodziców, przeznaczony zostanie w całości na zakup lokalu mieszkalnego na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, to środki na to przeznaczone są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Zwolnienie to przysługuje również wtedy, gdy nabyte mieszkanie czasowo zostanie wynajęte osobie trzeciej.

Czy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna ma prawo do obniżenia podatku w związku z realizacją inwestycji?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeżeli wyliczony przez Wnioskodawcę prewspółczynnik nie będzie przekraczał 2%, a Państwa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna uzna - jak to ma miejsce w przedmiotowej sprawie - że wynosi on 0%, to nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z realizacją inwestycji.

Czy można kontynuować najem lokali mieszkalnych w ramach najmu prywatnego poza działalnością gospodarczą?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni ma prawo opodatkować przychody z wynajmu nieruchomości według stawki ryczałtu 8,5% jako prywatny najem, niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ nieruchomości stanowią jej majątek prywatny i nie są związane z działalnością gospodarczą.

Czy zatrzymane wadium może być uznane za koszt podatkowy?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatek związany z zatrzymanym wadium w związku z prowadzoną działalnością, w celu osiągnięcia przychodu może być zaliczony jako koszt uzyskania przychodu.

Czy sprzedaż rękodzieła przez osobę fizyczną jest opodatkowana VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż urządzenia, które jest zaliczane do rękodzieła, które Wnioskodawczyni sama skonstruowała, zaprojektowała wszystkie jego elementy i sama wymyśliła sposób jego działania, możeskorzystać z zwolnienia podmiotowego z VAT, jeśli nie przekracza limitu przychodu.

Czy otrzymane odsetki od nieterminowej wypłaty należności są zwolnione z PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że otrzymane od kancelarii komorniczej odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty należności mogą podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy pracodawca musi potrącać zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia za pełnienie funkcji prokurenta?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że osoba pełniąca funkcję prokurenta oraz zatrudniona na podstawie umowy o pracę nie ma możliwości wystąpienia do pracodawcy o potrącenie zaliczki na podatek dochodowy z wynagrodzenia z tytułu prokury. Na podstawie otrzymanej od spółki informacji PIT-11 podatnik jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia, wykazania w zeznaniu rocznym i odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy usługi doradcze dla klienta z Brytyjskich Wysp Dziewiczych są opodatkowane VAT w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że miejsce opodatkowania usług doradczych zależy od rodzaju usługi, nabywcy i spełnienia określonych warunków. W przypadku świadczenia usług dla wnioskodawcy, miejsce opodatkowania to siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy. W kontekście klienta z Brytyjskich Wysp Dziewiczych, brak stałego miejsca działalności w Polsce i świadczenie usług na terytorium Polski powoduje, że usługi doradcze nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Czy alimenty po 25 roku życia są opodatkowane?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej wyjaśnia, że otrzymywane alimenty po ukończeniu 25 roku życia mogą podlegać zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. b ustawy o podatku dochodowym. Warunkiem zwolnienia jest spełnienie odpowiednich kryteriów.

Jak opodatkować usługi związane z oprogramowaniem i edukacją w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Czy sprzedaż ziemi rolnej bez zmiany jej charakteru rolniczego wymaga opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż ziemi rolnej przez wnioskodawcę nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ działka była używana rolniczo, a sprzedaż ta, nie spowodowała utraty charakteru rolnego gruntu.

Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od nieruchomości mieszkalnych i użytkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że, wnioskodawca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od całego budynku, w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i lokale użytkowe nabyte, wynajęte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przed dniem 1 stycznia 2022 r.

Czy nagroda ze sprzedaży premiowej jest zwolniona z PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdza, że świadczenia pieniężne nieprzekraczające wartości 2 000 zł, dokonywane na rzecz klientów, kwalifikują się jako nagrody ze sprzedaży premiowej i nie podlegają opodatkowaniu. 

Czy wniesienie nieruchomości do spółki leczniczej jest opodatkowane PCC?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) czynność związana z aportem nieruchomości do szpitala jest zwolniona z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z uzasadnionym stanowiskiem KIS, wniesienie nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PCC, ponieważ czynności związane z działalnością leczniczą, nie podlegają opodatkowaniu. 

Czy można skorygować zgłoszenie o wartości nabytego udziału w nieruchomości w ramach spadku i zachować zwolnienie od podatku od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że korekta dotycząca wartości nabytego w spadku udziału w nieruchomości pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy świadczenie małżeńskie z USA jest zwolnione z PIT w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie małżeńskie otrzymywane ze Stanów Zjednoczonych przez polskiego rezydenta podatkowego jest zwolnione z opodatkowania w Polsce.

Czy nieodpłatne nabycie akcji przez spółkę akcyjną wiąże się z powstaniem przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową dotyczącą nieodpłatnego nabycia akcji imiennej przez spółkę akcyjną. Wnioskodawca zwrócił się do KIS w celu uzyskania wyjaśnienia, czy taka transakcja wiąże się z powstaniem przychodu po jego stronie. Według stanowiska KIS, nieodpłatne nabycie akcji nie generuje przychodu podatkowego po stronie akcjonariusza.

Czy bank w Polsce będzie pobierać zaliczki na podatek dochodowy od świadczenia emerytalnego otrzymywanego z Austrii?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że bank, będący płatnikiem, będzie zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce od świadczenia emerytalnego otrzymywanego z Austrii.

Czy nabycie praw i obowiązków w spółce jawnej jest opodatkowane PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabycie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej na podstawie umowy, stanowiącej szczególny rodzaj umowy wynikający z art. 10 Kodeksu spółek handlowych, nie podlega opodatkowaniu PCC, z uwagi na to, że ww. umowa nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Czy likwidacja działu spółki wywołuje skutki podatkowe zapłaty CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że brak przysporzenia majątkowego po stronie podatnika, wyklucza powstanie przychodu w przypadku likwidacji działu w spółce. 

Czy kółko rolnicze może wypłacać środki pieniężne członkom bez zapłaty CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wypłata środków pieniężnych na rzecz członków kółka rolniczego, działającego na rzecz rozwoju gospodarstw rolnych nie podlega opodatkowaniu. 

Czy można opodatkować działalność gospodarczą na zasadzie karty podatkowej, przy jednoczesnych przychodach z najmu prywatnego?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w 2022 r. oraz w latach następnych (przy zachowaniu warunków art. 25 ust. 1 ww. ustawy) na zasadzie karty podatkowej, w przypadku jednoczesnego osiągania przychodów z tytułu najmu prywatnego.

REKLAMA