REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługa wynajmu agregatu prądotwórczego dla zagranicznego usługobiorcy jest opodatkowana VAT-em w Polsce?

blok deweloper ewidencja gruntów kataster użytkowanie wieczyste wywłaszczanie eksmisja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi polegające na wynajmie agregatu prądotwórczego świadczone przez polską Spółkę na rzecz usługobiorcy - zagranicznego kontrahenta z siedzibą w Dubaju, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Umowa najmu agregatu prądotwórczego

Wnioskodawca, który jest polskim podatnikiem VAT, zajmuje się działalnością deweloperską. W ramach tej działalności zrealizował inwestycję budowlaną w Polsce, a wybudowane lokale oddał do użytku zagranicznemu usługobiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą w Dubaju. Następnie, usługobiorca zawarł z wnioskodawcą umowę najmu agregatu prądotwórczego w celu zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej do wynajętych lokali mieszkalnych. Umowa najmu została opłacona z góry za cały rok i na fakturze zostało zaznaczone, że usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Czynność polegająca na dostarczeniu i konserwacji (wynajmie) agregatu prądotwórczego przez Usługodawcę nie ma bezpośredniego związku z nieruchomością. Nieruchomość nie jest przedmiotem umowy najmu agregatu, ani też nie jest nieodzownym i konstytutywnym elementem tej transakcji - wnioskodawca wskazał w stanie faktycznym. 

REKLAMA

W tym stanie sprawy zadano następujące pytania:

REKLAMA

1. Jakie jest miejsce świadczenia przez polskiego podatnika VAT (usługodawcę) usługi wynajmu agregatu prądotwórczego wykorzystywanego na terenie Polski, dla usługobiorcy posiadającego siedzibę działalności gospodarczej w Dubaju (kontrahent zagraniczny spoza UE)?

2. Czy świadczenie przez polskiego podatnika VAT (usługodawcę) usługi wynajmu agregatu prądotwórczego wykorzystywanego na terenie Polski, dla usługobiorcy posiadającego siedzibę działalności gospodarczej w Dubaju (kontrahent zagraniczny spoza UE), podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce?

Brak VAT w Polsce 

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, miejsce świadczenia usługi wynajmu agregatu prądotwórczego jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie usługobiorca ma swoją siedzibę. Zatem usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Organ powołuje się na art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, który określa miejsce świadczenia usług na rzecz podatników jako miejsce, w którym usługobiorca ma siedzibę działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Biorąc pod uwagę opis sprawy zgodnie z którym agregat ten nie stanowi nieruchomości ani jej części lub przynależności oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że świadczone usługi wynajmu agregatu prądotwórczego wykorzystywanego na terenie Polski, dla usługobiorcy posiadającego siedzibę działalności gospodarczej w Dubaju (kontrahenta zagranicznego spoza UE) nie mają charakteru usług związanych z nieruchomościami. Tym samym miejsce ich świadczenia ustalane jest na podstawie art. 28b ustawy, zgodnie z którym jest to miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust.1, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy). Zatem skoro kontrahent posiada siedzibę w innym kraju niż Polska (tj. ZEA), a jednocześnie z opisu sprawy nie wynika aby posiadał na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej to miejscem świadczenia i opodatkowania usługi, jest miejsce w którym kontrahent posiada siedzibę działalności gospodarczej, tj. ZEA. W konsekwencji usługi polegające na wynajmie agregatu prądotwórczego świadczone przez Państwa Spółkę na rzecz usługobiorcy zagranicznego kontrahenta z siedzibą w Dubaju nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynikający z tej interpretacji wniosek dla wnioskodawcy jest taki, że usługa wynajmu agregatu prądotwórczego dla kontrahenta z Dubaju nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.67.2023.4.MPU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA