Czy kosmetyczka może korzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży kosmetyków i perfum?
REKLAMA
REKLAMA
- Świadczenie usług kosmetycznych
- Kosmetyczka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT
- Podsumowanie
Świadczenie usług kosmetycznych
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako kosmetyczka. Nie jest czynnym podatnikiem VAT i korzysta ze zwolnienia opisanego w art. 113 ust. 1 ustawy VAT. Głównym rodzajem jej działalności jest świadczenie usług kosmetycznych, takich jak usługi fryzjerskie i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Dodatkowo, w miejscu świadczenia usług kosmetycznych, prowadzi sprzedaż preparatów kosmetycznych i toaletowych.
REKLAMA
W związku z tym, we wniosku zadano pytanie: Czy jako kosmetyczka świadcząca w swoim gabinecie usługi kosmetyczne, która dodatkowo prowadzi stacjonarną, w salonie, tj. w miejscu świadczenia usług kosmetycznych sprzedaż kosmetyków i perfum może Pani korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT wg. art. 113 ust. 1, a tym samym art. 113 ust. 13. pkt 1 lit. f) nie mają zastosowania?
Kosmetyczka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT
Kosmetyczka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy VAT. Sprzedaż lokalna preparatów kosmetycznych i toaletowych nie wyklucza podatnika ze stosowania zwolnienia podmiotowego z VAT.
Przepis art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f ustawy VAT dotyczy jedynie dostaw tych towarów dokonywanych w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron i w tej sprawie nie ma zastosowania.
"Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa wskazać należy, że prowadzona przez Panią sprzedaż wskazanych w opisie sprawy preparatów kosmetycznych i toaletowych sklasyfikowanych w PKWiU 20.42.1, nie będzie stanowiła sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) ustawy. Jak wynika z opisu sprawy, sprzedaż kosmetyków realizuje Pani stacjonarnie. Do zawarcia umowy dochodzi zatem w gabinecie, w sposób bezpośredni - Pani lub pracownik oraz kupujący są obecni przy transakcji. W konsekwencji, przy tak przedstawionym opisie stanu faktycznego nie będą miały wobec Pani zastosowania przepisy art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) ustawy. Tym samym sprzedaż ww. towarów (przy zachowaniu warunków określonych w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) nie powoduje utraty prawa do zwolnienia podmiotowego." - wskazał organ.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją, kosmetyczka świadcząca usługi kosmetyczne w swoim gabinecie oraz prowadząca stacjonarną sprzedaż preparatów kosmetycznych i toaletowych, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.