REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kosmetyczka może korzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży kosmetyków i perfum?

kasa fiskalna

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że kosmetyczka świadcząca w swoim gabinecie usługi kosmetyczne, która dodatkowo prowadzi sprzedaż stacjonarną w swoim salonie, tj. w miejscu świadczenia usług kosmetycznych, która to sprzedaż obejmuje kosmetyki i perfumy, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT wg. art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. 

Świadczenie usług kosmetycznych

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako kosmetyczka. Nie jest czynnym podatnikiem VAT i korzysta ze zwolnienia opisanego w art. 113 ust. 1 ustawy VAT. Głównym rodzajem jej działalności jest świadczenie usług kosmetycznych, takich jak usługi fryzjerskie i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Dodatkowo, w miejscu świadczenia usług kosmetycznych, prowadzi sprzedaż preparatów kosmetycznych i toaletowych.

REKLAMA

W związku z tym, we wniosku zadano pytanie: Czy jako kosmetyczka świadcząca w swoim gabinecie usługi kosmetyczne, która dodatkowo prowadzi stacjonarną, w salonie, tj. w miejscu świadczenia usług kosmetycznych sprzedaż kosmetyków i perfum może Pani korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT wg. art. 113 ust. 1, a tym samym art. 113 ust. 13. pkt 1 lit. f) nie mają zastosowania?

Kosmetyczka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Kosmetyczka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy VAT. Sprzedaż lokalna preparatów kosmetycznych i toaletowych nie wyklucza podatnika ze stosowania zwolnienia podmiotowego z VAT. 

Przepis art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f ustawy VAT dotyczy jedynie dostaw tych towarów dokonywanych w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron i w tej sprawie nie ma zastosowania.

"Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa wskazać należy, że prowadzona przez Panią sprzedaż wskazanych w opisie sprawy preparatów kosmetycznych i toaletowych sklasyfikowanych w PKWiU 20.42.1, nie będzie stanowiła sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) ustawy. Jak wynika z opisu sprawy, sprzedaż kosmetyków realizuje Pani stacjonarnie. Do zawarcia umowy dochodzi zatem w gabinecie, w sposób bezpośredni - Pani lub pracownik oraz kupujący są obecni przy transakcji. W konsekwencji, przy tak przedstawionym opisie stanu faktycznego nie będą miały wobec Pani zastosowania przepisy art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) ustawy. Tym samym sprzedaż ww. towarów (przy zachowaniu warunków określonych w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) nie powoduje utraty prawa do zwolnienia podmiotowego." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, kosmetyczka świadcząca usługi kosmetyczne w swoim gabinecie oraz prowadząca stacjonarną sprzedaż preparatów kosmetycznych i toaletowych, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.221.2023.2.AW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA