REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można opodatkować działalność gospodarczą na zasadzie karty podatkowej, przy jednoczesnych przychodach z najmu prywatnego?

oszczędności oszczędzanie ppk pracownicze plany kapitałowe świnka skarbonka okulary szkła korekcyjne
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w 2022 r. oraz w latach następnych (przy zachowaniu warunków art. 25 ust. 1 ww. ustawy) na zasadzie karty podatkowej, w przypadku jednoczesnego osiągania przychodów z tytułu najmu prywatnego.

Dwa lokale użytkowe

Wnioskodawca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w branży kosmetycznej od 2005 roku, zwrócił się do organów administracji skarbowej z wnioskiem o interpretację indywidualną. Wnioskodawca posiada dwa lokale - w jednym prowadzi swoją działalność, zaś drugi jest wynajmowany dla osoby trzeciej i działa w nim salon fryzjerski. Oba lokale zostały zakupione przez podatnika do jego majątku prywatnego. 

REKLAMA

Wnioskodawca korzysta z opodatkowania na zasadach karty podatkowej. Zainteresowany jest możliwością kontynuowania takiej formy opodatkowania, pomimo jednoczesnego osiągania przychodów z najmu prywatnego. W związku z tym zostało zadane pytanie: Czy może Pani opodatkować dochód z działalności gospodarczej w 2022 r. oraz w latach następnych na zasadzie karty podatkowej w przypadku osiągania jednocześnie przychodów z tytułu najmu prywatnego?

Opodatkowanie w formie karty podatkowej

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną. Według organu administracji skarbowej, Wnioskodawca miał w pełni racje. przychody z najmu prywatnego powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże, na podstawie przedstawionego stanu faktycznego i spełnienia warunków określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, możliwe jest kontynuowanie opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadzie karty podatkowej.

Wnioskodawca odwołał się do art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który określa warunki do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej. Stwierdził, że wnioskodawca spełnia te warunki, takie jak prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym, niezatrudnianie pracowników oraz nieświadczenie innych usług poza zakresem działalności kosmetycznej.

Podsumowanie

Wnioskodawca otrzymał pozytywną odpowiedź na swoje pytanie. Zgodnie z interpretacją możliwe jest opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej na zasadzie karty podatkowej, nawet w przypadku jednoczesnego osiągania przychodów z najmu prywatnego. Wnioskodawca może kontynuować opodatkowanie swojej działalności gospodarczej na zasadach karty podatkowej, spełniając warunki określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.50.2023.2.MZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA