Czy Spółka produkująca wyroby z całkowicie skażonym alkoholem etylowym musi stosować dokument e-SAD?
REKLAMA
REKLAMA
- Wyroby nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, zawierające alkohol etylowy
- Spółka powinna stosować elektroniczny uproszczony dokument administracyjny e-SAD
- Podsumowanie
Wyroby nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, zawierające alkohol etylowy
Spółka, posiadająca numer akcyzowy, jako uprawniona wysyłająca i uprawniona odbiorczyni, zajmuje się produkcją i sprzedażą wyrobów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, zawierających alkohol etylowy całkowicie skażony. Są to środki zapobiegające zamarzaniu i gotowe płyny przeciwoblodzeniowe. Spółka sprzedaje te wyroby głównie do odbiorców na terytorium Unii Europejskiej, w tym w Polsce. W związku z prowadzoną działalnością, Spółka wysyła wyroby w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
REKLAMA
W związku z tym, Spółka zadała pytanie: Czy w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca jest zobowiązany do stosowania dokumentu e-SAD dla przemieszczeń Wyrobów w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy?
Spółka powinna stosować elektroniczny uproszczony dokument administracyjny e-SAD
REKLAMA
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jest zobowiązana do stosowania dokumentu e-SAD dla przemieszczeń wyrobów w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Według Spółki, alkohol etylowy zawarty w tych wyrobach spełnia definicję alkoholu etylowego, zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym. W związku z tym, Spółka powinna stosować elektroniczny uproszczony dokument administracyjny e-SAD.
REKLAMA
Dyrektor KIS przychylił się do stanowiska Spółki. Potwierdził, że Wnioskodawca będzie zobowiązany do stosowania dokumentu e-SAD dla przemieszczenia w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej opisanych we wniosku produktów o kodzie CN 3820 00 00.
"Wnioskodawca wskazał, że w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej przemieszcza wyroby nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, zawierające w składzie alkohol etylowy całkowicie skażony na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., klasyfikowane do kodu CN 3820 00 00. Wprawdzie produkt o wskazanym kodzie CN 3820 00 00 nie jest wyrobem akcyzowym (nie został wymieniony w załączniku nr 1 do ustawy), natomiast wyrobem akcyzowym jest zawarty w tym produkcie alkohol etylowy całkowicie skażony. Wynika to z faktu, że w poz. 43 załącznika nr 1 do ustawy został wymieniony alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj. Oznacza to, że dokonując przemieszczenia w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej produktów o kodzie CN 3820 00 00, przemieszczany będzie alkohol etylowy całkowicie skażony, zawarty w tych produktach. W konsekwencji, mając na uwadze przywołane zapisy rozporządzenia delegowanego (załącznik II pkt 10) oraz przepisy ustawy, Wnioskodawca będzie zobowiązany do stosowania dokumentu e-SAD dla przemieszczenia w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej opisanych we wniosku produktów o kodzie CN 3820 00 00." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z interpretacji wynika, że Spółka jest zobowiązana do stosowania dokumentu e-SAD dla przemieszczeń wyrobów w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Oznacza to, że Spółka musi spełniać wymogi dotyczące elektronicznego dokumentu uproszczonego administracyjnego e-SAD, gdyż jej wyroby zawierają alkohol etylowy, który podlega zwolnieniu od akcyzy, ale nadal jest uznawany za alkohol etylowy zgodnie z definicją ustawy o podatku akcyzowym.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA