REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Usługi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pakiet medyczny dla pracowników stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że koszty pakietu medycznego związane z medycyną pracy i profilaktyką zdrowotną nie stanowią dla pracowników przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli są związane z obowiązkami pracodawcy wynikającymi z przepisów prawa pracy.

Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa musi naliczać podatek VAT od opłaty korespondencyjnej?

Dyrektor KIS potwierdził brak opodatkowania czynności obciążania rzeczywistymi kosztami opłat pocztowych adresatów korespondencji dotyczącej opłat za lokal mieszkalny, garaż, lokal użytkowy, teren, reklamę, miejsce postojowe, pomieszczenie gospodarcze, rozliczeń mediów oraz korespondencji windykacyjnej, tj. upomnienia i monity, za przesyłki nierejestrowane, rejestrowane, rejestrowane za zwrotnym potwierdzeniem odbioru oraz opłatą za zwrot do Spółdzielni przesyłek rejestrowanych niepodjętych w terminie.

Czy lekarz rezydent może opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz rezydent ma prawo opodatkować swoje przyszłe przychody z planowanej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ rodzaj i charakter świadczeń, które zamierza świadczyć w ramach tej działalności, różnią się od tych, które wykonywał jako lekarz rezydent.

Czy poniesione wydatki marketingowe produktów leczniczych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka może zaliczyć ponoszone wydatki na świadczenie usług reklamowych i marketingowych do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ są one niezbędne, bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą i przyczyniają się do generowania przychodów, nie kwalifikując się jednocześnie do kategorii wydatków wyłączonych z kosztów podatkowych.

REKLAMA

Czy przyszłe przychody ze sprzedaży domów jednorodzinnych mieszkalnych będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Dyrektor KIS potwierdził, że przychody ze sprzedaży domów jednorodzinnych mieszkalnych mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 5,5%. 

Czy usługi pośrednictwa w dostawie złota inwestycyjnego podlegają zwolnieniu VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) usługi pośrednictwa w handlu złotem inwestycyjnym, świadczone przez wnioskodawcę na rzecz spółki prowadzącej działalność kantorową, są zwolnione z opodatkowania VAT.

Czy usługi projektowe oraz malarskie są zwolnione z VAT ?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni prowadząca działalność w zakresie architektury i malowania obrazów kwalifikuje się do zwolnienia z podatku według art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, gdyż jej roczna wartość sprzedaży nie przekroczy progowej kwoty 200 000 zł oraz prowadzona działalność nie jest wyłączona ze zwolnienia.

Czy emisja spotów informacyjnych przez spółkę radiową korzysta ze zwolnienia z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi świadczone przez spółki radiowe w ramach kampanii informacyjnych oraz społecznych, polegające na emisji spotów informacyjnych, są zwolnione z podatku VAT.

REKLAMA

Czy usługi konsultingowe, które są związane z projektowaniem technologii informatycznych, podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Dyrektor KIS potwierdził, że zakres świadczonych przez Wnioskodawcę usług kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit a) ustawy o ryczałcie, a co za tym idzie, przychód osiągany przez niego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod kodem 62.01.12.0 PKWiU z 2015 r., podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%.

Czy działalność związana z produkcją filmów może skorzystać ze stawki 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawca ma prawo do stosowania przewidzianej w art. 12 ust.1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawki 8,5% do przychodów z wykonywanej działalności gospodarczej, obejmującej działalność związaną z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych.

Czy przemieszczenie własnych materiałów do oddziału zagranicznego jest traktowane jako eksport?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że usługi świadczone przez wnioskodawcę na terenie Wielkiej Brytanii nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, gdyż nie spełniają kryteriów eksportu towarów zgodnie z definicją zawartą w ustawie o VAT, co oznacza, że nie ma obowiązku opodatkowania tych usług w Polsce.

Czy komponowanie i produkcja autorskiej muzyki może być opodatkowane jako działalność wytwórcza? Jeśli tak, to jaką stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zastosować?

Dyrektor KIS potwierdził, że komponowanie i produkcję autorskiej muzyki można traktować jako działalność wytwórczą i do osiąganych przychodów z wykonywania tego rodzaju działalności można zastosować stawkę 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne. 

Czy dotacje otrzymywane z Urzędu Marszałkowskiego powinny być opodatkowane podatkiem PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymywane z Urzędu Marszałkowskiego dotacje, stanowiące dopłaty do sprzedaży biletów ulgowych winny korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy atrakcje dodatkowe w postaci sauny mogą być oferowane przez podatników korzystających z karty podatkowej?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) udostępnienie sauny klientom jako atrakcji w okresie zimowym jest zgodne z przepisami i formą rozliczania przy użyciu karty podatkowej.

Czy przedsiębiorca kontynuujący działalność w formie karty podatkowej może rozszerzyć swoją działalność o usługi kontroli instalacji gazowej?

Dyrektor KIS potwierdził, że rozszerzenie dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług kominiarskich (PKD 81.22.Z)) o planowane zdarzenie przyszłe – usługi instalacji gazowej (PKD 74.90.Z) nie będzie mieć wpływu na możliwość kontynuowania opodatkowania w formie karty podatkowej.

Czy stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla usług oprogramowaniowych wynosi nadal 8,5%?

Dyrektor KIS potwierdził, że przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0, które nie są związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy instalacja turbin wiatrowych za granicą wpływa na limit zwolnienia z VAT i obowiązkowej rejestracji jako czynny podatnik?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła. że instalacja turbin wiatrowych za granicą związanych z nieruchomościami, podlega opodatkowaniu miejscem położenia tych nieruchomości, nie wliczając się tym samym do limitu obrotu 200 000 złotych.

Czy podwykonawca musi doliczyć VAT do faktur dla polskiego kontrahenta pracującego w Niemczech?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że prace budowlane prowadzone na nieruchomościach w Niemczech przez polską firmę podlegają opodatkowaniu w Niemczech, ponieważ miejsce, w którym usługa jest świadczona, jest identyczne z położeniem tych nieruchomości.

Czy wystawianie koncertów artystycznych podlega zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że działalność polegająca na organizowaniu występów artystycznych, takich jak koncerty, korzysta z ulgi podatkowej, która wyłącza spod opodatkowania VAT.

Czy zakup soczewek okularowych z filtrem światła niebieskiego można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydaje interpretację podatkową dotyczącą zaliczenia kosztów zakupu soczewek okularowych z filtrem światła niebieskiego jako kosztów uzyskania przychodu. KIS wyjaśnia, że taki zakup nie może być uznany za bezpośredni koszt prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może zastosować 8,5% stawkę ryczałtu dla usług pośrednictwa komercyjnego i wyceny?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 74.90.12.0., tj. dla usług pośrednictwa komercyjnego i wyceny. 

Czy gmina może odliczyć VAT związany z budową toru pumptrack?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie toru typu "pumptrack".

Czy spółka ma prawo do odliczania kosztów limitowanych za lata 2018-2021?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka ma prawo do odliczenia kwot kosztów limitowanych za lata 2018-2021 w ciągu pięciu kolejnych lat podatkowych (2022-2026) z zachowaniem określonego limitu.

Czy adwokat ma możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu zegarka?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową dotyczącą zaliczenia zakupu mechanicznego zegarka jako kosztu uzyskania przychodu dla adwokata prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, KIS potwierdziła, że zegarek może być uznany za niezbędne narzędzie do prawidłowego zapisywania czasu pracy, a tym samym można odliczyć podatek VAT związany z tym zakupem.

Czy wydatki na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdza, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jako instalator systemów fotowoltaicznych nie może zaliczyć wydatków na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne jako koszty uzyskania przychodów. 

Czy usługi pośrednictwa w sprzedaży sprzętu i serwisie aparatów podlegają 8,5% stawce ryczałtu?

Dyrektor KIS potwierdził, że uzasadnione jest stosowanie stawki 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego wobec przychodów z usług pośrednictwa w sprzedaży sprzętu oraz usług serwisowych. 

Czy usługi fumigacji towarów będą opodatkowane stawką VAT 0%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że niemożliwe jest zastosowanie stawki podatku VAT 0% dla usług fumigacji towarów, które opuszczą teren Unii Europejskiej.

Czy usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową w sprawie opodatkowania usług pomocy technicznej w dziedzinie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. KIS potwierdza, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu wynosi 8,5% zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ta interpretacja ma istotne znaczenie zarówno dla przedsiębiorców, jak i organów administracji skarbowej.

Czy stawka 8,5% podatku dochodowego jest właściwa dla usług pośrednictwa komercyjnego?

Dyrektor KIS potwierdził, że świadczone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń, sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0 nie są objęte dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zatem uzyskane przychody podlegają więc opodatkowaniu stawką 8,5% przewidzianą w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy działalność testera manualnego jest opodatkowana ryczałtem w stawce 8,5%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez osobę prowadzącą działalność, jako tester manualny (PKWiU 62.02.30.0), mogą być opodatkowane stawką ryczałtową w wysokości 8,5% od przychodów ewidencjonowanych. Warunkiem zastosowania ww. stawki jest dokładne przypisanie rodzaju wykonywanych usług do odpowiednich symboli PKWiU oraz spełnienie pozostałych kryteriów opodatkowania ryczałtem.

Czy projektowanie stron internetowych jest opodatkowane ryczałtem w stawce 8,5%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że usługi projektowania stron internetowych są objęte dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a zatem przychód uzyskany z tytułu tych usług powinien zostać opodatkowany stawką ryczałtu w wysokości 12%.

Czy kucharz, który świadczy usługi gastronomiczne, może opodatkować swoje przychody według stawki 3% ryczałtu?

Dyrektor KIS potwierdził, że kucharz, który wykonuje działalność gospodarczą, polegającą na przygotowywaniu posiłków na rzecz Zleceniodawcy, korzystając z produktów oraz narzędzi zapewnianych przez Zleceniodawcę, słusznie stosuje stawkę 3% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 oraz art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. a Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy usługi informatyczne mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi wykonywane przez Wnioskodawcę, sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod 62.02.30.0, powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d.

Czy usługi koordynowania projektami o tematyce społecznej są zwolnione z VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wnioskodawczyni świadcząca usługi koordynowania projektami o tematyce społecznej ma prawo skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, pod warunkiem nieprzekroczenia limitu wartości sprzedaży wskazanego w tym przepisie oraz niewykonywania czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

Czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą opodatkować przychody z usług doradczych w formie zryczałtowanego podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik, będący polskim rezydentem podatkowym i świadczący usługi doradcze związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, powinien opodatkować przychody z tytułu świadczonych usług w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%.

Czy można opodatkować pośrednictwo w zamawianiu taksówek w formie ryczałtu wg stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby fizyczne świadczące usługi pośredniczenia w zamawianiu taksówek mogą opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%.

Czy umowa B2B z podologiem wyklucza możliwość zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji podatkowej wyjaśniła, że zawarcie umowy typu B2B pomiędzy właścicielką gabinetu kosmetologicznego, a osobą prowadzącą działalność związaną z podologią wyklucza możliwość zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej.

Czy działalność safety assessora produktów kosmetycznych podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, zgodnie z którą czynności związane z oceną bezpieczeństwa produktów kosmetycznych nie podlegają opodatkowaniu VAT. 

Czy kosmetyczka może korzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży kosmetyków i perfum?

Dyrektor KIS potwierdził, że kosmetyczka świadcząca w swoim gabinecie usługi kosmetyczne, która dodatkowo prowadzi sprzedaż stacjonarną w swoim salonie, tj. w miejscu świadczenia usług kosmetycznych, która to sprzedaż obejmuje kosmetyki i perfumy, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT wg. art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. 

Czy usługa wynajmu agregatu prądotwórczego dla zagranicznego usługobiorcy jest opodatkowana VAT-em w Polsce?

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi polegające na wynajmie agregatu prądotwórczego świadczone przez polską Spółkę na rzecz usługobiorcy - zagranicznego kontrahenta z siedzibą w Dubaju, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Czy faktury wystawione przez firmę małżonki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że faktury wystawione przez małżonkę mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze, a wydatki zostały właściwie zewidencjonowane.

Czy usługi doradcze dla klienta z Brytyjskich Wysp Dziewiczych są opodatkowane VAT w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że miejsce opodatkowania usług doradczych zależy od rodzaju usługi, nabywcy i spełnienia określonych warunków. W przypadku świadczenia usług dla wnioskodawcy, miejsce opodatkowania to siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy. W kontekście klienta z Brytyjskich Wysp Dziewiczych, brak stałego miejsca działalności w Polsce i świadczenie usług na terytorium Polski powoduje, że usługi doradcze nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Czy wniesienie nieruchomości do spółki leczniczej jest opodatkowane PCC?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) czynność związana z aportem nieruchomości do szpitala jest zwolniona z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z uzasadnionym stanowiskiem KIS, wniesienie nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PCC, ponieważ czynności związane z działalnością leczniczą, nie podlegają opodatkowaniu. 

Kiedy można uznać usługę za wykonaną i odnotować przychód?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że momentem wykonania usługi i uzyskania przychodu jest w przedstawionym stanie faktycznym akceptacja przez Zamawiającego całości dokumentacji, a nie fakt wykonania samej kontroli. 

Czy doradztwo informatyczne podlega 8,5% ryczałtowi?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że usługi świadczone przez podatnika, niezwiązane z wytwarzaniem oprogramowania czy sprzętu komputerowego, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w stawce 8,5%. 

Czy przychody z projektowania IT nadal mogą być opodatkowane jako ryczałt ewidencjonowany?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że projektowanie aplikacji mobilnych zgodnie z klasyfikacją PKWiU 62.01.12.0 nie może być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.

Czy usługi pośrednictwa komercyjnego i doradztwa strategicznego są opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej potwierdza, że doradztwo związane z zarządzaniem i pośrednictwo komercyjne podlegają opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym w stawce 8,5%. Natomiast, usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym opodatkowane są ryczałtem w stawce 15%.

Czy usługa budowy elementów turbin wiatrowych podlega opodatkowaniu ryczałtem 5,5%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji indywidualnej, wyjaśnia, że usługi związane z budową elektrowni wiatrowej podlegają różnym stawkom ryczałtu. Część budowlana opodatkowana jest ryczałtem w stawce 5,5%, natomiast inne usługi opodatkowane są stawką 8,5%. Według organu podatkowego działalność wnioskodawcy polegająca na przygotowaniu elementów wiatraka nie kwalifikuje się do niższej stawki i powinna być opodatkowana według stawki 8,5%.

Jak rozliczać przychody z aplikacji mobilnych w ryczałcie ewidencjonowanym?

Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą może rozliczać przychody z odblokowania funkcjonalności premium i udostępniania powierzchni reklamowej w aplikacjach mobilnych na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Według interpretacji, podatnik może zastosować stawki 12% i 8,5% odpowiednio do tych rodzajów przychodów. 

Czy żłobki niepubliczne mogą być opodatkowane niższym podatkiem?

Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przychody z działalności żłobka mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%.

REKLAMA