REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorca kontynuujący działalność w formie karty podatkowej może rozszerzyć swoją działalność o usługi kontroli instalacji gazowej?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że rozszerzenie dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług kominiarskich (PKD 81.22.Z)) o planowane zdarzenie przyszłe – usługi instalacji gazowej (PKD 74.90.Z) nie będzie mieć wpływu na możliwość kontynuowania opodatkowania w formie karty podatkowej.

Rozszerzenie prowadzonej działalności gospodarczej

Podatnik prowadzi od 1 października 2000 r. jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Aktualnie świadczy usługi w zakresie kominiarstwa (PKD 81.22.Z). Planuje rozszerzyć swoją działalność o usługi kontroli i pomiarów instalacji gazowej (PKD 74.90.Z), co będzie polegało na sprawdzaniu szczelności urządzeń gazowych oraz pomiarze instalacji gazowej. Przedsiębiorca nie prowadzi innej działalności gospodarczej, zatrudnia dwie osoby, a jego działalność jest prowadzona wyłącznie na terenie Polski.

REKLAMA

W związku z tym, zadał pytanie: Czy w związku z planowanym rozszerzeniem prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług kominiarskich (PKD 81.22.Z) o usługi kontroli instalacji gazowej (PKD 74.90.Z) przedsiębiorca nadal będzie mógł korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej?

Podatnik może dalej korzystać z karty podatkowej

Według stanowiska Dyrektora KIS, planowane rozszerzenie działalności gospodarczej o usługi kontroli instalacji gazowej nie wpłynie na możliwość kontynuowania opodatkowania w formie karty podatkowej. 

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku, osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Przedsiębiorca spełnia warunki do opodatkowania w tej formie, m.in. kontynuuje stosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, nie korzysta z usług osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę ani innych przedsiębiorców, nie wytwarza wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, a jego działalność jest prowadzona wyłącznie na terenie Polski.

"Oznacza to, że dla skorzystania z możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej podatnicy mogą prowadzić tylko jeden rodzaj działalności określony w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (wymieniony tylko w jednym z punktów artykułu 23 ust. 1 tej ustawy). Tym samym prowadzenie lub podjęcie innego (dodatkowego) rodzaju działalności, niż jeden z rodzajów działalności określony w art. 23 ww. ustawy i to niezależnie od tego, czy ten inny rodzaj działalności został wymieniony w tym przepisie, powoduje utratę możliwości opłacania przez podatnika podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Pana przypadku aktualnie wykonywane usługi w zakresie kominiarstwa, jak i planowane rozszerzenie działalności o usługi w zakresie kontroli i pomiarów instalacji gazowej są wymienione w jednej części (I) tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 

(…) Zatem w Pana przypadku dojdzie do kontynuacji opodatkowania w formie karty podatkowej po dniu 31 grudnia 2021 r. Tym samym – po rozszerzeniu działalności o usługi w zakresie kontroli i pomiarów instalacji gazowej – będzie Pan mógł nadal korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Przedsiębiorca nadal będzie mógł korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, nawet po rozszerzeniu swojej działalności o usługi kontroli instalacji gazowej. Informacja ta ma znaczenie dla pytającego, który może kontynuować opodatkowanie w formie karty podatkowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.522.2023.1.WS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA