REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi pośrednictwa w sprzedaży sprzętu i serwisie aparatów podlegają 8,5% stawce ryczałtu?

księgowość, rachunkowość, biznes, podatki, ryczałt
księgowość, rachunkowość, biznes, podatki, ryczałt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że uzasadnione jest stosowanie stawki 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego wobec przychodów z usług pośrednictwa w sprzedaży sprzętu oraz usług serwisowych. 

Usługi pośrednictwa w sprzedaży sprzętu i serwisowe 

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa w sprzedaży sprzętu oraz usług serwisowych naprawy aparatów. Jego usługi mają charakter detaliczny i obejmują wyszukiwanie klientów, prezentację ofert sprzedaży, doradztwo techniczne oraz doprowadzenie do podpisania umowy między sprzedającym a kupującym. 

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik złożył wniosek do Głównego Urzędu Statystycznego w celu ustalenia kodu PKWiU dla swojej działalności, a otrzymana kwalifikacja to 74.90.12.0 "Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń".

W związku z tym, skierował pytanie do Dyrektora KIS: Czy zgodnie z posiadanym dokładnie określonym przez GUS kodem PKWiU 74.90.12.0 ("Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń"), prowadzeniem działalności gospodarczej zgodnie z kodem PKD 74.90.Z (Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana") i zakwalifikowaniem przychodów z działalności usługowej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, uzasadnione jest stosowanie stawki 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego? 

Stanowisko KIS

REKLAMA

Zgodnie z interpretacją udzieloną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w przypadku usług pośrednictwa w sprzedaży sprzętu oraz usług serwisowych przychód z takiej działalności może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

"Przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0, może Pan w (…) roku i od (…) r. (o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny) opodatkować 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług będzie prawidłowe wyłącznie, jeżeli faktycznie nie uzyska Pan przychodów ze świadczenia innych usług, do których to usług przypisana jest wyższa stawka ryczałtu." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, podatnik może stosować stawkę 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla swojej działalności usługowej. W przypadku podatnika, który złożył wniosek do GUS i otrzymał kod PKWiU 74.90.12.0, takie opodatkowanie jest zasadne. Interpretacja ta jest ważna dla pytającego, ponieważ umożliwia mu skorzystanie z niższej stawki podatku dochodowego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.201.2023.4.MKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA