Jak rozliczać przychody z aplikacji mobilnych w ryczałcie ewidencjonowanym?
REKLAMA
REKLAMA
Dwie stawki ryczałtu
W zapytaniu do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podatnik opisał, że prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Zmienił formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Składał również oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
REKLAMA
REKLAMA
Przychody podatnika pochodzą z dwóch źródeł - odblokowania funkcjonalności premium w aplikacjach mobilnych (tu Wnioskodawca uzyskuje przychód dopiero poprzez zaprogramowane dodatkowe funkcjonalności premium, które występują do odblokowania za opłatą już w samej aplikacji) oraz udostępnienia powierzchni reklamowej w tych aplikacjach (sprzedaż czasu lub miejsca na cele reklamowe w Internecie).
Wnioskodawca wskazał, że przychody uzyskane z tytułu odblokowania funkcjonalności premium w aplikacjach zamierza rozliczać ryczałtem 12% (art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) - jako przychody związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Z kolei przychody uzyskane z tytułu udostępnienia powierzchni reklamowej w aplikacjach zamierza rozliczać ryczałtem 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy) w ramach działalności usługowej. Podatnik zwrócił się z zapytaniem o prawidłowość zastosowania tych stawek w swojej działalności gospodarczej.
Prawidłowe stawki 12% i 8,5 %
W odpowiedzi na pytanie podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że wybór stawek ryczałtu ewidencjonowanego dokonany przez podatnika jest prawidłowy.
REKLAMA
Odnośnie przychodów z odblokowania funkcjonalności premium w aplikacjach, odpowiadających PKWiU ex 62.01.1, organ uznał, że podatnik może rozliczać te przychody stawką 12% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podatnik uzyskuje wynagrodzenie od firmy, która licencjonuje jego aplikacje, a przychody te wynikają z jego działalności związanej z oprogramowaniem.
W przypadku przychodów z udostępniania powierzchni reklamowej w aplikacjach, odpowiadających PKWiU 63.11.20.0, KIS stwierdził, że podatnik może rozliczać te przychody stawką 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podatnik udostępnia miejsce na cele reklamowe w aplikacjach mobilnych, a sieć reklamowa wyświetla reklamy według własnego wyboru. Jest to sprzedaż czasu lub miejsca na cele reklamowe w Internecie.
Podsumowanie
Wnioski dla pytającego są takie, że podatnik może kontynuować rozliczanie przychodów z odblokowania funkcjonalności premium w aplikacjach stawką 12% oraz przychodów z udostępniania powierzchni reklamowej w aplikacjach stawką 8,5% w ramach ryczałtu ewidencjonowanego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.