REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać przychody z aplikacji mobilnych w ryczałcie ewidencjonowanym?

pracownik praca dorywcza natychmiastowa platformowa gig economy aplikacja wypłata wynagrodzenie pieniądze szczęście entuzjazm
pracownik praca dorywcza natychmiastowa platformowa gig economy aplikacja wypłata wynagrodzenie pieniądze szczęście entuzjazm
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą może rozliczać przychody z odblokowania funkcjonalności premium i udostępniania powierzchni reklamowej w aplikacjach mobilnych na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Według interpretacji, podatnik może zastosować stawki 12% i 8,5% odpowiednio do tych rodzajów przychodów. 

Dwie stawki ryczałtu

W zapytaniu do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podatnik opisał, że prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Zmienił formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Składał również oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. 

REKLAMA

REKLAMA

Przychody podatnika pochodzą z dwóch źródeł - odblokowania funkcjonalności premium w aplikacjach mobilnych (tu Wnioskodawca uzyskuje przychód dopiero poprzez zaprogramowane dodatkowe funkcjonalności premium, które występują do odblokowania za opłatą już w samej aplikacji) oraz udostępnienia powierzchni reklamowej w tych aplikacjach (sprzedaż czasu lub miejsca na cele reklamowe w Internecie). 

Wnioskodawca wskazał, że przychody uzyskane z tytułu odblokowania funkcjonalności premium w aplikacjach zamierza rozliczać ryczałtem 12% (art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) - jako przychody związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Z kolei przychody uzyskane z tytułu udostępnienia powierzchni reklamowej w aplikacjach zamierza rozliczać ryczałtem 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy) w ramach działalności usługowej. Podatnik zwrócił się z zapytaniem o prawidłowość zastosowania tych stawek w swojej działalności gospodarczej.

Prawidłowe stawki 12% i 8,5 %

W odpowiedzi na pytanie podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że wybór stawek ryczałtu ewidencjonowanego dokonany przez podatnika jest prawidłowy.

REKLAMA

Odnośnie przychodów z odblokowania funkcjonalności premium w aplikacjach, odpowiadających PKWiU ex 62.01.1, organ uznał, że podatnik może rozliczać te przychody stawką 12% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podatnik uzyskuje wynagrodzenie od firmy, która licencjonuje jego aplikacje, a przychody te wynikają z jego działalności związanej z oprogramowaniem.

W przypadku przychodów z udostępniania powierzchni reklamowej w aplikacjach, odpowiadających PKWiU 63.11.20.0, KIS stwierdził, że podatnik może rozliczać te przychody stawką 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podatnik udostępnia miejsce na cele reklamowe w aplikacjach mobilnych, a sieć reklamowa wyświetla reklamy według własnego wyboru. Jest to sprzedaż czasu lub miejsca na cele reklamowe w Internecie.

Podsumowanie

Wnioski dla pytającego są takie, że podatnik może kontynuować rozliczanie przychodów z odblokowania funkcjonalności premium w aplikacjach stawką 12% oraz przychodów z udostępniania powierzchni reklamowej w aplikacjach stawką 8,5% w ramach ryczałtu ewidencjonowanego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.119.2023.2.MAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA