Czy kucharz, który świadczy usługi gastronomiczne, może opodatkować swoje przychody według stawki 3% ryczałtu?
REKLAMA
REKLAMA
Kucharz świadczący usługi gastronomiczne
Zapytanie zostało złożone przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą jako kucharz, świadczącego usługi gastronomiczne na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Umowy zawarte z kontrahentami dotyczą przygotowywania posiłków na podstawie zamówień, a usługi te są oznaczone kodem PKWiU 56.29.19.0 jako "Pozostałe usługi gastronomiczne świadczone w oparciu o zawartą z klientem umowę". Kucharz korzysta ze sprzętów i narzędzi oraz dostarczanych mu produktów przez kontrahentów. Posiłki przygotowane przez kucharza są sprzedawane przez kontrahentów ich klientom. Kucharz ponosi koszty wynagrodzeń ewentualnych pracowników i zleceniobiorców.
REKLAMA
W związku z tym, zadał pytanie: Czy słusznie stosuje Pan stawkę 3% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 oraz art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. a Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wykonując czynności jako podwykonawca?
Stawka 3% ryczałtu
REKLAMA
W odpowiedzi na zapytanie, Dyrektor KIS stwierdził, że kucharz słusznie zastosował stawkę 3% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 oraz art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Organ powołał się na to, że działalność kucharza polegająca na przygotowywaniu posiłków na rzecz kontrahentów, bez sprzedaży napojów alkoholowych, jest objęta zakresem działalności gastronomicznej. Dodatkowo, w stanie faktycznym nie występują negatywne przesłanki stosowania podatku ryczałtowego określone w art. 8 ustawy.
"Stwierdzić należy, że przychody osiągane przez Pana ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 56.29.19.0 - "Pozostałe usługi gastronomiczne świadczone w oparciu o zawartą z klientem umowę", mogą być w bieżącym roku oraz w latach przyszłych opodatkowane przez Pana (o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny) 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z interpretacji organu wynika, że kucharz prawidłowo zastosował stawkę 3% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla pytającego oznacza to, że może kontynuować swoją działalność gospodarczą i opodatkować swoje przychody według tej stawki.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA