REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może zwolnić dostawę mediów i opłaty za wywóz nieczystości w lokalach komunalnych od podatku VAT?

Dostawa mediów i opłaty za wywóz nieczystości w lokalach komunalnych a VAT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule przedstawiono interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie zwolnienia od podatku VAT dla dostawy mediów i opłat za wywóz nieczystości w lokalach komunalnych. KIS potwierdza, że dostawa mediów oraz opłaty za wywóz nieczystości są objęte zwolnieniem od podatku VAT, jeśli są bezpośrednio związane z wynajmem lokalu. Wnioskodawca, czyli gmina, może zastosować się do tego stanowiska, a organy administracji skarbowej powinny uwzględnić je przy wszelkich kontroli podatkowych.

Dostawa mediów i opłaty za wywóz nieczystości w lokalach komunalnych a VAT

Wnioskodawcą jest Gmina, która jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i posiada własne lokale komunalne, które wynajmuje osobom fizycznym na cele mieszkaniowe. W ramach wynajmu, Gmina pobiera od lokatorów opłatę czynszową oraz opłaty eksploatacyjne, w tym za media. Opłaty eksploatacyjne za media, z wyjątkiem energii elektrycznej, są rozliczane przez Gminę na podstawie faktur VAT wystawianych przez wspólnoty mieszkaniowe. Wspólnoty mieszkaniowe dostarczają mediów do lokali i wywożą odpady komunalne, za co wystawiają faktury VAT na rzecz Gminy. Wpłaty za media są uiszczane w formie zaliczek, a rozliczenie następuje po zakończeniu roku na podstawie rzeczywistego zużycia. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się lokale komunalne, są obowiązani ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz Gminy. Gmina posiada wątpliwości co do możliwości zwolnienia od podatku VAT dla dostawy mediów do wynajmowanych Lokali oraz dla usługi wywozu nieczystości.

REKLAMA

Dostawa mediów oraz opłaty za wywóz nieczystości są objęte zwolnieniem z VAT

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie zadane przez Gminę, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) przywołuje przepisy art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, zgodnie z którymi dostawa mediów do budynków mieszkalnych, w tym lokali komunalnych, jest zwolniona od podatku VAT. KIS podkreśla, że zwolnienie dotyczy wszystkich dostaw mediów, niezależnie od tego, czy są one świadczone przez Gminę czy inne podmioty.

Ponadto, KIS wskazuje na interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz orzecznictwo sądów administracyjnych, które potwierdzają, że opłaty za dostawę mediów, takie jak woda czy gaz, wraz z ich rozliczeniem, stanowią integralną część usługi najmu i podlegają zwolnieniu od podatku VAT.

W odniesieniu do opłat za wywóz nieczystości, KIS stwierdza, że są one również objęte zwolnieniem od podatku VAT, jeśli są bezpośrednio związane z wynajmem Lokalu. KIS wskazuje na orzecznictwo sądów administracyjnych, które potwierdzają, że opłaty od Lokatorów za wywóz nieczystości stanowią element podstawy opodatkowania usługi najmu i są objęte zwolnieniem od podatku VAT.

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji, Gmina ma prawo do zwolnienia od podatku VAT dla dostawy mediów do wynajmowanych Lokali, jak również dla opłat od Lokatorów za wywóz nieczystości. Wnioskodawca może zastosować się do tego stanowiska i zwolnić te usługi od podatku VAT. Natomiast organy administracji skarbowej powinny również uwzględnić to stanowisko przy wszelkich kontroli podatkowych dotyczących opisanych czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.390.2022.1.DS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA