REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody ze sprzedaży nasion pochodzących z własnych upraw roślin stanowią wyjątek od ogólnej zasady opodatkowania i nie podlegają obowiązkowi rozliczenia podatkowego. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, taka działalność kwalifikuje się jako działalność rolnicza, co wyłącza opodatkowanie podatkiem dochodowym.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że określona w umowie najmu kwota czynszu stanowi dla właścicielki nieruchomości przysporzenie majątkowe i tym samym generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wszelkie opłaty eksploatacyjne związane z przedmiotem najmu, które są ponoszone przez najemcę, nie będą wpływać na wysokość podatku.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że podatnik, który prowadzi działalność związaną z hodowlą bydła opasowego, nie może skorzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów. Interpretacja wyjaśnia, że taka działalność jest uznawana za działalność rolniczą i przychody z niej uzyskane nie będą podlegały ww. opodatkowaniu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której stwierdził, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości po zakończeniu działalności gospodarczej nie będzie stanowić źródła przychodu, z uwagi na upływ terminu i tym samym nie będzie skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.
REKLAMA
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) koszty posiłków dla pracowników, które są finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika i wiążą się z obowiązkami płatnika.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego ustanowionego przed 1 maja 2004 r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dyrektor KIS potwierdził, że przychody ze świadczenia usług, związanych z testowaniem oprogramowania, powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o ryczałcie.
Organ administracji skarbowej (KIS) wyjaśnia, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez utworzenie nowych udziałów i objęcie ich przez podatnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
REKLAMA
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zajmująca się dostarczaniem statystyk sportowych, nawiązała umowę z podmiotem z Brazylii. Organ administracji skarbowej ustalił, że wynagrodzenie wypłacane przez spółkę dla podmiotu zagranicznego z tytułu udostępnienia baz danych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje możliwość zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku umorzenia wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Podatnik, działający w sektorze paliwowo-energetycznym, pyta, czy powinien rozpoznać przychód w momencie zapłaty voucherem za zakup części zamiennych. Interpretacja podatkowa Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza to stanowisko.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości może być zwolniona z opodatkowania VAT, jeśli była wykorzystywana w prowadzeniu działalności gospodarczej i nie poniesiono nakładów na jej ulepszenie.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała indywidualną interpretację podatkową w której potwierdza, że nadwyżka uzyskana przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ponad wartość nominalną wydanych udziałów przekazana na kapitał zapasowy nie będzie zaliczana do przychodów tej spółki.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że uzyskanie i udzielenie wzajemnych poręczeń w ramach systemu cash-poolingu nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że nagrody otrzymane przez pracownika w ramach pracowniczego programu motywacyjnego, w tym w formie wypłaty pieniężnej, nie stanowią przychodów ze stosunku pracy, ale są tzw. przychodem z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zainteresowani będą mogli skorzystać z ulgi na zabytki proporcjonalnie do swojego udziału w zyskach spółki jawnej w przypadku remontu zabytkowej kamienicy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że świadczoną na rzecz kontrahenta holenderskiego usługę polegającą na wykonaniu prac wykończeniowych łodzi wnioskodawca powinien udokumentować fakturą, która nie będzie zawierała stawki i kwoty podatku.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację w kontekście pracowników z ruchomym miejscem pracy. Interpretacja ta określa, że zakład powstaje w jednostce samorządu terytorialnego, na terenie której pracownik najczęściej wykonuje pracę.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje obowiązek opodatkowania dochodów uzyskiwanych z wynajmu mieszkań w kamienicy przez współwłaściciela, pomimo gdy dochód nie jest fizycznie przekazywany na jego konto, a pozostaje w dyspozycji zarządcy na jego koncie.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zastosowanie stawki podatku VAT 0% na podstawie braku jednoznacznych dowodów potwierdzających eksport jest niepoprawne. Organ podatkowy podkreślił, że przepisy wyraźnie wymagają posiadania dokumentu IE-599 jako potwierdzenia wywozu towarów.
Organy podatkowe podjęły decyzję, że wynagrodzenie za przejęcie potencjału generowania zysków może być uznane za koszt uzyskania przychodów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wnioskodawca będzie mógł uwzględnić koszty związane z działalnością w rozliczeniach, nawet jeśli faktury zostaną otrzymane po transakcji.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że 8,5% zryczałtowanego podatku należy odprowadzać jedynie od kwoty najmu, bez uwzględniania opłat spółdzielczych.
Jednoosobowa spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, nie jest uznawana za podmiot rozpoczynający działalność zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Ta interpretacja dotyczy możliwości niezatrudniania pracowników przez pierwszy rok działalności spółki, co zgodnie z interpretacją nie ma zastosowania do spółki przekształcanej. Jest to istotne dla przedsiębiorcy planującego rozwinięcie swojej firmy, jak i dla organów administracji skarbowej, które otrzymują jasne wytyczne w kwestii opodatkowania takich spółek.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Państwowy Instytut Badawczy nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jaki wynika z faktur, dokumentujących nabycie towarów i usług w toku realizacji projektu badawczego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że preferencyjne odsetki za zwłokę mogą być stosowane wtedy, gdy podatnik ma możliwość skorygowania swoich deklaracji, które dotyczą bieżącego okresu rozliczeniowego i są związane z obowiązkowym składaniem deklaracji podatkowych w tym okresie.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową dotyczącą zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości towarów wydanych w zamian za bony dla klientów, w której potwierdza, że takie koszty mogą być uwzględniane przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie toru typu "pumptrack".
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Wnioskodawca może samodzielnie opodatkowywać podatkiem VAT usługi najmu nieruchomości, stanowiących ustawową wspólność małżeńską oraz, że Wnioskodawca może dokonać pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z działalnością opodatkowaną.
Dyrektor KIS potwierdził, że odprowadzenie podatku, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi będzie prawidłową formą rozliczenia. Natomiast kwota, jaką Wnioskodawca otrzyma jako zabezpieczenie na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na jego konto i zostanie na nim przez 28 lat, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji podjęła kwestię możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. KIS wyjaśnia, że jeżeli podatniczka formalnie pozostaje w związku małżeńskim, nie przysługuje jej prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł zastosować procedurę VAT-marży, mimo braku dokumentów sprzedaży zawierających dane sprzedawcy. Własna ewidencja zakupów jest wystarczającym dowodem w postępowaniach podatkowych - potwierdził Dyrektor KIS.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że w przypadku umowy pożyczki zawartej za granicą RP, nie ma konieczności składania zawiadomienia Urzędu Skarbowego o otrzymanej pożyczce oraz obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że podatniczka ma możliwość rozliczania faktur korygujących i ujmowania ich na bieżąco tj. z datą ich wystawienia w deklaracji podatku VAT, pomimo braku wcześniejszego uzyskania stosownej korekty odprawy celnej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zwrot nadpłaconych środków z funduszu remontowego dla współwłaścicieli nieruchomości nie jest uznawany za przychód podlegający opodatkowaniu. Oznacza to, że podatnicy nie muszą płacić podatku dochodowego od tych środków.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że sprzedaż nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z naliczenia podatku VAT, jeżeli zostaną spełnione przesłanki z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
Dyrektor KIS potwierdził, że przychód z tytułu wniesienia aportu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowo-akcyjnej będzie korzystał ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że odszkodowanie z tytułu uszkodzenia składników majątku związanego z działalnością gospodarczą stanowi opodatkowany przychód, zgodnie z ustawą o PIT.
Spółka medyczna zwraca się o indywidualną interpretację przepisów podatkowych dotyczących kosztów, które nie podlegają odliczeniu dla podatników zwolnionych z VAT. KIS potwierdza, że podatek VAT stanowi koszt podatkowy lub powiększa wartość środków trwałych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że gmina nie może odliczyć podatku VAT w związku z budową indywidualnej oczyszczalni ścieków w ramach realizowanego projektu, z uwagi na to, że towary i usługi nabywane w ramach realizacji nie będą przez gminę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku otrzymania nagrody lub jej części w formie wypłaty pieniężnej przez pracownika, stanowi ona dla niego tzw. przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatniczka samotnie wychowująca dzieci ma pełne prawo do ulgi prorodzinnej na dzieci. To ważne wsparcie dla osób znajdujących się w podobnej sytuacji, które muszą samodzielnie troszczyć się o dobro i rozwój swoich dzieci.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie należy uwzględnić składki ZUS zapłaconej przez pracodawcę (składki ZUS - na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy, FGŚP). Składki nie stanowią przychodu dla pracownika, opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni ma prawo samodzielnie odprowadzać podatek, pomimo braku rozdzielności majątkowej w związku małżeńskim, gdyż jest współwłaścicielem majątku odrębnego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że osoba samotnie wychowująca dzieci będąca w trakcie rozwodu, nie ma prawa do preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego, ponieważ nie spełnia warunku jakim jest określony stan cywilny.
Zgodnie z stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), nie jest konieczne ubieganie się o nowy numer NIP, w przypadku w przekształcenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych. Wystarczy złożyć zgłoszenie aktualizacyjne danych. Ta informacja jest istotna dla podmiotów zainteresowanych przekształceniem, eliminując konieczność składania dodatkowych wniosków.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że darowizna obejmująca zbycie przedsiębiorstwa określonego w art. 55 (1) k.c., przy dalszej kontynuacji działalności przez męża darującej z wykorzystaniem składników przedsiębiorstwa, podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że sprzedaż towaru z dziedziczonego majątku przez wnioskodawczynię, nie spełnia przesłanek, aby być uznawaną za podatniczkę VAT.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka ma prawo do odliczenia kwot kosztów limitowanych za lata 2018-2021 w ciągu pięciu kolejnych lat podatkowych (2022-2026) z zachowaniem określonego limitu.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki, które związane są z tworzeniem treści dla modelki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli spełnione zostaną przesłanki zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA