REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można stosować procedurę VAT-marży bez dokumentów sprzedaży?

Miniature,Figures,Businessman,:,Meeting,On,Vat,Letters,By,Wooden
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł zastosować procedurę VAT-marży, mimo braku dokumentów sprzedaży zawierających dane sprzedawcy. Własna ewidencja zakupów jest wystarczającym dowodem w postępowaniach podatkowych - potwierdził Dyrektor KIS.

Sprzedaż używanych rzeczy ruchomych, a procedura VAT-marża

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, zajmującą się skupem i sprzedażą towarów używanych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nabywa towary na terenie Polski, Unii Europejskiej i poza nią, a następnie odsprzedaje je wewnątrz Polski na zasadach procedury VAT-marży.

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik nie posiada wiedzy ani możliwości weryfikacji sposobu dokumentowania sprzedaży przez osoby fizyczne. Posiada własną ewidencję zakupów, zawierającą datę, kwotę, nazwę towaru i miejsce nabycia. Zakupy odbywają się na targach, giełdach i wyprzedażach garażowych. Podatnik nie jest importerem towarów używanych i nie posiada dokumentów celnych. Zakupione towary przewozi bezpośrednio do kraju i nie posiada magazynu na terenie Unii Europejskiej.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy do sprzedaży używanych rzeczy ruchomych, zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niewystawiających dokumentów sprzedaży na targach staroci, giełdach lub wyprzedażach garażowych udokumentowanych dowodami wewnętrznymi niezawierającymi danych sprzedawcy, można stosować procedurę VAT-marża? 

Można stosować VAT-marżę bez dokumentów sprzedaży zawierających dane sprzedawcy

Dyrektor KIS odpowiedział, że procedurę VAT-marży można stosować do sprzedaży używanych rzeczy ruchomych, zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, nawet jeśli nie ma dokumentów sprzedaży zawierających dane sprzedawcy. Podatnik ma prawo prowadzić własną ewidencję zakupów, która stanowi wystarczający dowód w postępowaniach podatkowych. 

REKLAMA

Zgodnie z przepisem art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, towary używane to ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki oraz metale szlachetne lub kamienie szlachetne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku zakupu towarów używanych od osób fizycznych, nie ma potrzeby udokumentowania zakupu w sposób szczególny, zgodnie z art. 120 ust. 10 pkt 5 ustawy. Prowadzenie działalności gospodarczej z zastosowaniem VAT-marży jest możliwe, a zastosowanie innej metody opodatkowania prowadziłoby do utraty rentowności.

"Jak Pani wskazuje, zakupy od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej dokumentuje Pani w prowadzonej przez siebie ewidencji, która zawiera datę zakupu, kwotę zakupu, nazwę towaru i miejsce nabycia. Nabycie towarów używanych dokumentuje Pani dowodami wewnętrznymi. Tym samym, w przypadku sprzedaży używanych towarów zakupionych od osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej i niewystawiających dokumentów sprzedaży (czyli niebędących podatnikiem w rozumieniu ustawy, jak również niebędących podatnikiem podatku od wartości dodanej), których nabycie będzie dokumentowane opisanymi dowodami wewnętrznymi, może Pani ustalić podstawę opodatkowania (marżę) tych towarów używanych, zgodnie z regulacją zawartą w art. 120 ust. 4 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z udzieloną interpretacją, podatnik może stosować procedurę VAT-marży do sprzedaży używanych rzeczy ruchomych, zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, nawet bez dokumentów sprzedaży zawierających dane sprzedawcy. Podatnik może polegać na własnej ewidencji zakupów jako dowodzie w postępowaniach podatkowych. Oznacza to, że podatnik nie musi posiadać dokumentów od sprzedawców, którzy nie są przedsiębiorcami.

Dla pytającego wynika z tej interpretacji możliwość kontynuowania działalności z zastosowaniem procedury VAT-marży. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.256.2023.2.PRM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA