Czy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowo-akcyjnej jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych?

REKLAMA
REKLAMA
- Aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa
- Będzie korzystał ze zwolnienia od opodatkowania PIT
- Podsumowanie
Aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Wniosek o interpretację został złożony przez przedsiębiorcę, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca postanowił wnieść aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) do spółki komandytowo-akcyjnej. ZCP polegała na wynajmie i handlu nieruchomościami na mocy umowy przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Aport obejmował również nieruchomości: stanowiący odrębną nieruchomość lokal mieszkalny, udział w stanowiącym odrębną nieruchomość lokalu niemieszkalnym - GARAŻU, udział w stanowiącym odrębną nieruchomość lokalu niemieszkalnym, stanowiący odrębną nieruchomość lokal niemieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość lokal mieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość lokal mieszkalny oraz stanowiący odrębną nieruchomość lokal niemieszkalny. Dodatkowo, do Spółki zostało przeniesionych też dwóch pracowników obsługujących wcześniej ZCP oraz odpowiedni sprzęt komputerowy oraz samochody.
REKLAMA
Przedsiębiorca wskazał na fakt, że wartość aportu została określona w statucie spółki oraz umowie przeniesienia ZCP. Przedsiębiorca zapytał organ, czy aport składników majątku do spółki będzie będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych, jako wkład niepieniężny przedsiębiorstwa.
Będzie korzystał ze zwolnienia od opodatkowania PIT
REKLAMA
Według Dyrektora KIS, aport opisanych składników majątku do spółki komandytowo-akcyjnej będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych, jako wniesiony tytułem wkładu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Organ powołał się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które przewidują zwolnienie z podatku dochodowego w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa do spółki.
"Z powyższego wynika, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie, gdy wniesienie wkładu niepieniężnego następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tak więc, gdy warunek ten nie zostanie spełniony, zwolnienie nie ma zastosowania. Jednak należy zauważyć, że weryfikacja ewentualnych przesłanek i celów wniesienia wkładu niepieniężnego jest możliwa dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego, które przeprowadzić może właściwy organ podatkowy. Podsumowując, przychód z tytułu wniesienia powyższego aportu do spółki komandytowo-akcyjnej będzie korzystał ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy - z zastrzeżeniem art. 24 ust. 19 tej ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji organu administracji skarbowej, że aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowo-akcyjnej będzie objęty zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie musiał płacić podatku dochodowego od tej transakcji.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA