Czy składki ZUS zapłacone przez pracodawcę powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania?
REKLAMA
REKLAMA
Składki ZUS jako przychód pracownika
W lipcu 2021 r. pewna firma podpisała umowę na realizację projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Pracownik (Wnioskodawca) brał udział w projekcie jako ekspert w misjach. Zgodnie z umową, wszystkie koszty miały być finansowane przez Unię Europejską. Jednak firma uznała kwotę przeznaczoną na pokrycie kosztów osobowych eksperta, w tym składek ZUS pracodawcy, jako przychód Wnioskodawcy podlegający opodatkowaniu. Następnie od tej kwoty dokonała potrąceń, w tym składek ZUS pracodawcy, mimo że te środki nigdy nie zostały przekazane do dyspozycji Wnioskodawcy.
REKLAMA
Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniami:
1.Czy w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych należy uwzględnić składki ZUS pracodawcy (składki ZUS - na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy, FGŚP i składka na PPK)?
2.Czy ww. składki stanowią Pana przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg skali podatkowej?
Stanowisko KIS/MF:
REKLAMA
W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przedstawił swoje stanowisko. Organ stwierdził, że składki ZUS zapłacone przez pracodawcę, w tym składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy, FGŚP i składka na PPK, nie powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tylko składka na PPK powinna być uwzględniana jako przychód podlegający opodatkowaniu. Wydatki na składki ZUS nie są przysporzeniem majątkowym dla podatnika i nie powinny powodować obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
"Z powyższego wynika, że składkami na ubezpieczenia społeczne, które podlegają odliczeniu od dochodu pracownika są składki pobrane przez pracodawcę ze środków pracownika, na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Składkami tymi nie są składki finansowane ze środków pracodawcy. Jednocześnie, ustalając podstawę obliczenia podatku pracodawca może odliczyć składki pobrane ze środków pracownika na ubezpieczenia społeczne, tj. na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Składki finansowane przez pracodawcę nie pomniejszają natomiast podstawy opodatkowania, ponieważ takiej możliwości nie daje przepis art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można jednak na tej podstawie wywodzić, że stanowią dla Pana przychód/dochód podlegający opodatkowaniu." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że składki ZUS pracodawcy nie powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od składek ZUS.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.