REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy odprowadzać podatek od czynszu z umowy dzierżawy? Czy zabezpieczenie na przyszły podatek od nieruchomości jest opodatkowane?

oze odnawialne źródła energii wiatraki fotowoltaika turbiny wiatrowe klastry klaster
oze odnawialne źródła energii wiatraki fotowoltaika turbiny wiatrowe klastry klaster
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że odprowadzenie podatku, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi będzie prawidłową formą rozliczenia. Natomiast kwota, jaką Wnioskodawca otrzyma jako zabezpieczenie na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na jego konto i zostanie na nim przez 28 lat, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Umowa dzierżawy ziemi pod budowę farmy fotowoltaicznej

Wnioskodawca razem z mamą i siostrą podpisali umowę dzierżawy ziemi pod budowę farmy fotowoltaicznej. Umowa jest zawarta na 29 lat. Został sporządzony akt notarialny. Czynsz dzierżawny będzie płatny raz w roku z góry w całości za każdy zajęty hektar ziemi pod farmę fotowoltaiczną. Pierwsza płatność nastąpi w momencie, kiedy zacznie się budowa farmy. Zgodnie z zapisami umowy czynsz ma być wypłacany proporcjonalnie po równo na trzy konta.

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowo, jako formę zabezpieczenia wydzierżawiających, dzierżawca zobowiązany jest jednorazowo przelać na konto Wnioskodawcy trzykrotność kwoty podatku od nieruchomości w pierwszym roku po wybudowaniu farmy. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby dzierżawca z jakiś przyczyn nie przekazał w którymkolwiek roku trwania umowy pieniędzy na opłacenie podatku od nieruchomości. Rodzica jest zobowiązana opłacić z tej kwoty podatek od nieruchomości w pierwszym roku, kiedy wystąpi obowiązek podatkowy, a z pozostałej części dopiero mają opłacić podatek od nieruchomości w 28 i 29 roku trwania umowy. Czyli dwukrotność podatku od nieruchomości będzie na koncie Wnioskodawcy przez minimum 28 lat. 

W zapytaniu podatnik pytał, czy odprowadzenie podatku od należnej mu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, będzie prawidłową formą rozliczenia. Ponadto, podatnik zapytał, czy musi zapłacić podatek dochodowy od kwoty zabezpieczenia na poczet przyszłego podatku od nieruchomości. Pytania brzmiały:

1.Czy odprowadzenie podatku zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540) od należnej Panu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, będzie prawidłową formą rozliczenia, pozwalającą Panu, a tym samym pozostałym właścicielom, na dopełnienie obowiązku odprowadzenia podatku od całej kwoty czynszu wynikającego z umowy?

2.Czy od kwoty, jaką Pan otrzyma, jako zabezpieczenie, na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na Pana konto i zostanie na nim przez 28 lat, musi Pan zapłacić podatek dochodowy?

Stanowisko KIS lub MF

REKLAMA

Według interpretacji Dyrektora KIS, odprowadzenie podatku zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej podatnikowi kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, jest prawidłową formą rozliczenia. Oznacza to, że każdy współwłaściciel ziemi będzie odprowadzał podatek od swojej kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, niezależnie od udziałów własnościowych.

Co do drugiego pytania, organ stanowi, że podatnik nie musi płacić podatku dochodowego od kwoty zabezpieczenia na poczet przyszłego podatku od nieruchomości. Powodem tego jest fakt, że taka kwota nie stanowi przychodu ze źródła, jakim jest dzierżawa, a nie będzie wprowadzana w obrót ani nie będzie z niej czerpane korzyści, oprócz lokaty bankowej.

"Reasumując - odprowadzenie podatku, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej Panu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi będzie prawidłową formą rozliczenia, pozwalającą Panu na dopełnienie obowiązku odprowadzenia tego podatku od otrzymanej przez Pana kwoty czynszu wynikającego z umowy. Natomiast kwota, jaką Pan otrzyma jako zabezpieczenie na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na Pana konto i zostanie na nim przez 28 lat, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wnioski dla pytającego są takie, że odprowadzenie podatku od należnej mu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, jest prawidłową formą rozliczenia. Ponadto, podatnik nie musi zapłacić podatku dochodowego od kwoty zabezpieczenia na poczet przyszłego podatku od nieruchomości, o ile nie wprowadzi tych pieniędzy w obrót i nie będzie czerpał z nich korzyści poza lokatą bankową.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.186.2023.2.MC

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA