Czy należy odprowadzać podatek od czynszu z umowy dzierżawy? Czy zabezpieczenie na przyszły podatek od nieruchomości jest opodatkowane?

REKLAMA
REKLAMA
Umowa dzierżawy ziemi pod budowę farmy fotowoltaicznej
Wnioskodawca razem z mamą i siostrą podpisali umowę dzierżawy ziemi pod budowę farmy fotowoltaicznej. Umowa jest zawarta na 29 lat. Został sporządzony akt notarialny. Czynsz dzierżawny będzie płatny raz w roku z góry w całości za każdy zajęty hektar ziemi pod farmę fotowoltaiczną. Pierwsza płatność nastąpi w momencie, kiedy zacznie się budowa farmy. Zgodnie z zapisami umowy czynsz ma być wypłacany proporcjonalnie po równo na trzy konta.
REKLAMA
REKLAMA
Dodatkowo, jako formę zabezpieczenia wydzierżawiających, dzierżawca zobowiązany jest jednorazowo przelać na konto Wnioskodawcy trzykrotność kwoty podatku od nieruchomości w pierwszym roku po wybudowaniu farmy. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby dzierżawca z jakiś przyczyn nie przekazał w którymkolwiek roku trwania umowy pieniędzy na opłacenie podatku od nieruchomości. Rodzica jest zobowiązana opłacić z tej kwoty podatek od nieruchomości w pierwszym roku, kiedy wystąpi obowiązek podatkowy, a z pozostałej części dopiero mają opłacić podatek od nieruchomości w 28 i 29 roku trwania umowy. Czyli dwukrotność podatku od nieruchomości będzie na koncie Wnioskodawcy przez minimum 28 lat.
W zapytaniu podatnik pytał, czy odprowadzenie podatku od należnej mu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, będzie prawidłową formą rozliczenia. Ponadto, podatnik zapytał, czy musi zapłacić podatek dochodowy od kwoty zabezpieczenia na poczet przyszłego podatku od nieruchomości. Pytania brzmiały:
1.Czy odprowadzenie podatku zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540) od należnej Panu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, będzie prawidłową formą rozliczenia, pozwalającą Panu, a tym samym pozostałym właścicielom, na dopełnienie obowiązku odprowadzenia podatku od całej kwoty czynszu wynikającego z umowy?
2.Czy od kwoty, jaką Pan otrzyma, jako zabezpieczenie, na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na Pana konto i zostanie na nim przez 28 lat, musi Pan zapłacić podatek dochodowy?
Stanowisko KIS lub MF
REKLAMA
Według interpretacji Dyrektora KIS, odprowadzenie podatku zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej podatnikowi kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, jest prawidłową formą rozliczenia. Oznacza to, że każdy współwłaściciel ziemi będzie odprowadzał podatek od swojej kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, niezależnie od udziałów własnościowych.
Co do drugiego pytania, organ stanowi, że podatnik nie musi płacić podatku dochodowego od kwoty zabezpieczenia na poczet przyszłego podatku od nieruchomości. Powodem tego jest fakt, że taka kwota nie stanowi przychodu ze źródła, jakim jest dzierżawa, a nie będzie wprowadzana w obrót ani nie będzie z niej czerpane korzyści, oprócz lokaty bankowej.
"Reasumując - odprowadzenie podatku, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej Panu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi będzie prawidłową formą rozliczenia, pozwalającą Panu na dopełnienie obowiązku odprowadzenia tego podatku od otrzymanej przez Pana kwoty czynszu wynikającego z umowy. Natomiast kwota, jaką Pan otrzyma jako zabezpieczenie na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na Pana konto i zostanie na nim przez 28 lat, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wnioski dla pytającego są takie, że odprowadzenie podatku od należnej mu kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi, jest prawidłową formą rozliczenia. Ponadto, podatnik nie musi zapłacić podatku dochodowego od kwoty zabezpieczenia na poczet przyszłego podatku od nieruchomości, o ile nie wprowadzi tych pieniędzy w obrót i nie będzie czerpał z nich korzyści poza lokatą bankową.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA