REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że bank, będący płatnikiem, będzie zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce od świadczenia emerytalnego otrzymywanego z Austrii.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabycie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej na podstawie umowy, stanowiącej szczególny rodzaj umowy wynikający z art. 10 Kodeksu spółek handlowych, nie podlega opodatkowaniu PCC, z uwagi na to, że ww. umowa nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że brak przysporzenia majątkowego po stronie podatnika, wyklucza powstanie przychodu w przypadku likwidacji działu w spółce.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wypłata środków pieniężnych na rzecz członków kółka rolniczego, działającego na rzecz rozwoju gospodarstw rolnych nie podlega opodatkowaniu.
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w 2022 r. oraz w latach następnych (przy zachowaniu warunków art. 25 ust. 1 ww. ustawy) na zasadzie karty podatkowej, w przypadku jednoczesnego osiągania przychodów z tytułu najmu prywatnego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła że dochody otrzymywane z tytułu świadczenia specjalistycznych usług na rzecz sił zbrojnych USA są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46c Ustawy o PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich położenia.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa monet kolekcjonerskich podatnikom VAT w krajach UE uprzednio importowanych lub nabytych w procedurze VAT-marża, bądź nabytych na podstawie zasad odpowiadających regulacjom krajowym dotyczącymi VAT-marża korzysta z opodatkowania na zasadzie procedury VAT-marża.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że momentem wykonania usługi i uzyskania przychodu jest w przedstawionym stanie faktycznym akceptacja przez Zamawiającego całości dokumentacji, a nie fakt wykonania samej kontroli.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki związane z programem motywacyjno-lojalnościowym mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ program ma na celu zwiększenie sprzedaży i promocję marki spółki.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że zamiana nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym na nieruchomość zabudowaną podobnym budynkiem, przez strony zaliczone do I grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn, będzie podlegać zwolnieniu z PCC.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zryczałtowany podatek dochodowy dla usług transportu samochodem ciężarowym powyżej 2 ton, wynosi 5,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że brak ponoszenia określonych kosztów uniemożliwia skorzystanie z preferencyjnej stawki 5%.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), spółka, tj. placówka medyczna nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych w ramach realizowanego projektu polegającego na zakupie środków trwałych oraz prac remontowo-budowlanych prowadzonych w przychodniach.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że umowa przedwstępna nie jest równoznaczna z nabyciem własności nieruchomości. W ocenie organu podatkowego stanowi to istotny warunek do skorzystania z ulgi podatkowej.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) poniesiony wydatek na sprzęt, służący do wydobywania wirtualnych walut nie można zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że wydatki poniesione przez wnioskodawcę na zakup towaru w postaci mebli od przedsiębiorstwa żony, udokumentowane na podstawie wystawianych faktur mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podstawą opodatkowania dropshippingu w Polsce jest prowizja uzyskana od klientów.
Dyrektor KIS potwierdził, że ładowarka nie jest środkiem transportu, lecz urządzeniem technicznym. W związku z tym, na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że usługi świadczone przez podatnika, niezwiązane z wytwarzaniem oprogramowania czy sprzętu komputerowego, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w stawce 8,5%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Gmina będzie nadal mogła skorzystać ze zwolnienia z rejestracji zgodnie z art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym. Dla obowiązku rejestracji w CRPA, jak i dla wyłączenia z tego obowiązku, nie ma znaczenia fakt, że część niewykorzystanej energii (wyprodukowanej przez podmiot nieposiadający koncesji) jest sprzedawana podmiotowi posiadającemu koncesję, ponieważ nie jest to czynność opodatkowana.
Dyrektor KIS potwierdził, że pomimo tego, że grunt spełnia definicję towaru, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, to nie można uznać, że w związku ze sprzedażą działek, wnioskodawczyni działa w charakterze podatnika, o których mowa w art. 15 ust. 1 tej ustawy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że połączenie spółki z inną firmą i przejęcie jej majątku wyklucza możliwość zastosowania estońskiego CIT. W rezultacie, spółka nie będzie mogła skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że projektowanie aplikacji mobilnych zgodnie z klasyfikacją PKWiU 62.01.12.0 nie może być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydaje interpretację odnośnie opodatkowania sprzedaży mieszkań wykorzystywanych wcześniej w działalności gospodarczej. Dochody z takich transakcji nie są uznawane za przychód z działalności gospodarczej, lecz jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, potwierdza organ podatkowy. To istotna interpretacja, wyjaśniająca opodatkowanie transakcji nieruchomości w kontekście działalności gospodarczej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej potwierdza, że doradztwo związane z zarządzaniem i pośrednictwo komercyjne podlegają opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym w stawce 8,5%. Natomiast, usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym opodatkowane są ryczałtem w stawce 15%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, dotyczącą możliwości obniżenia podatku należnego przez Gminę - organ potwierdził, że Gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur otrzymanych od wykonawców, którzy realizowali roboty dotyczące budowy kanalizacji sanitarnej w Gminie, jak i faktur otrzymanych od wykonawców, którzy będą prowadzić roboty, dotyczące budowy komory pomiaru przepływu ścieków w miejscowości wraz z zasilaniem energetycznym w ramach zadania.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), odkupywanie praw do odszkodowań komunikacyjnych poprzez cesję wierzytelności wiąże się z opodatkowaniem w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych. Wartości pieniężne przekazywane klientom z tytułu odkupu praw stanowią przychód z praw majątkowych, a umowy cesji podlegają podatkowi dochodowemu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż budynku handlowo-usługowego z prawem użytkowania wieczystego działki jest zwolniona z podatku VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej opisanej w PKWiU 33.20.60.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawcy przysługuje zwolnienie od podatku VAT przy sprzedaży budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) umowa faktoringu niepełnego nie generuje obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie jest wymieniona w ustawowym katalogu opodatkowanych czynności cywilnoprawnych.
Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że cele statutowe muszą odpowiadać celom wyraźnie wymienionym w przepisach ustawy o CIT, aby możliwe było skorzystanie z preferencji podatkowych dotyczących dochodów. KIS oceniła, że kwota otrzymanej przez instytut dotacji wydatkowana na realizację przedsięwzięcia podlegać będzie zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.
Dyrektor KIS stwierdził, że zbycie lokalu mieszkalnego przez Spółdzielnie Mieszkaniową w likwidacji podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, lecz korzystało ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Dyrektor KIS potwierdził, że przesyłanie wystawionej faktury elektronicznej w formacie PDF, z wykorzystaniem i za pośrednictwem infrastruktury podatnika związanej z aplikacją mobilną, na adres e-mail podany przez nabywcę, jest wydaniem faktury dla nabywcy w myśl przepisu art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji wyjaśnił, że zakup laptopa dla dziecka z zespołem Aspergera, pomimo jego korzystnego wpływu na funkcjonowanie i komunikację dziecka, nie kwalifikuje się do odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, przewidzianej w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) przedstawiła swoje stanowisko w sprawie opodatkowania umowy depozytu nieprawidłowego. W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, KIS stwierdziła, że umowa podlega opodatkowaniu, jednakże w przypadku zawarcia umowy za granicą i opierania się na prawie innego państwa, istnieje możliwość wyłączenia z obowiązku opodatkowania.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie generuje przychodu z nieodpłatnych świadczeń, ponieważ wszystkie prawa i obowiązki przechodzą na spółkę, która staje się następcą prawnym przedsiębiorcy przekształcanego.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podstawę opodatkowania w zakresie ukrytych zysków ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia, dokonania wypłaty lub wydatku.
Dyrektor KIS potwierdził brak prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu związanego z przygotowaniem lokali mieszkalnych dla obywateli Ukrainy.
Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną w zakresie możliwości odliczenia wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) od podatku dochodowego - potwierdził, że termin dotyczy dokonania wpłaty, a nie zaksięgowania jej odbioru. Jeśli podatnik, który dokonał wpłaty na IKZE w ostatnim dniu roku, ale została zaksięgowana w kolejnym roku, może skorzystać z ulgi podatkowej - wpłata może zostać odliczona od dochodu za rok, w którym została zlecona.
Dyrektor KIS potwierdził możliwość opodatkowania działalności w formie spółki cywilnej ryczałtem ewidencjonowanym.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nie ma prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Podatnik, który wykupił samochód w ramach umowy leasingowej, zastanawiał się nad przekazaniem go bratu w formie darowizny. W związku z tym, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o interpretację podatkową w tej sprawie. Według odpowiedzi KIS, przekazanie samochodu w formie darowizny będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wartość nominalna środków pieniężnych w ramach wkładu niepieniężnego (ZCP) jest uznawana za koszt uzyskania przychodu.
Dyrektor KIS potwierdził, że w świetle art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest wartość ustanowienia odrębnej własności lokalu, na którą składa się wartość zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego oraz koszty sporządzenia aktu dotyczącego przeniesienie własności i ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
Dyrektor KIS potwierdził, że istnieje możliwość odliczenia 100% podatku VAT z faktur dokumentujących wszelkie wydatki związane z przygotowaniem samochodu do sprzedaży. Jest tak w przypadku, jeśli wszelkie naprawy, czyszczenie czy inne zabiegi konserwujące pojazdów, są dokonywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i są niezbędne do utrzymania przedmiotowych pojazdów w stanie technicznym nadającym się do dalszej odsprzedaży.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji indywidualnej, wyjaśnia, że usługi związane z budową elektrowni wiatrowej podlegają różnym stawkom ryczałtu. Część budowlana opodatkowana jest ryczałtem w stawce 5,5%, natomiast inne usługi opodatkowane są stawką 8,5%. Według organu podatkowego działalność wnioskodawcy polegająca na przygotowaniu elementów wiatraka nie kwalifikuje się do niższej stawki i powinna być opodatkowana według stawki 8,5%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zwolnienie z podatku dochodowego dla świadczeń pieniężnych wypłacanych na podstawie art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nie dotyczy wynagrodzenia za usługi świadczone na podstawie umów zawartych z jednostkami samorządu terytorialnego.
Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni może odliczyć od podatku wydatki na zakup peruk (tzw. "systemów włosów") dla córki, w ramach ulgi rehabilitacyjnej zaliczając je jako rodzaj wydatku opisany w art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA