REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można opodatkować przychody z działalności spółki cywilnej w formie ryczałtu?

seniorzy emerytura pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził możliwość opodatkowania działalności w formie spółki cywilnej ryczałtem ewidencjonowanym.

Działalność w formie spółki cywilnej

Podatnik zamierza założyć spółkę cywilną w tym roku podatkowym wraz z żoną, która obecnie prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Podatnik, będący emerytem, nie prowadził dotychczas działalności gospodarczej, ale planuje rozpocząć działalność w formie spółki cywilnej i wybrać opodatkowanie ryczałtem. Przewiduje sprzedaż koralików i dodatków do wyrobu biżuterii, które nie podlegają wyłączeniom z opodatkowania ryczałtem. 

REKLAMA

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem: Czy w oparciu o przedstawiony stan faktyczny ma Pan prawo do skorzystania z opodatkowania przychodów osiąganych w przyszłej działalności zorganizowanej w formie spółki cywilnej podatkiem zryczałtowanym?

Stanowisko organu

REKLAMA

Dyrektor KIS w odpowiedzi na pytanie podatnika stwierdził, że w opisanym stanie faktycznym podatnik ma prawo skorzystać z opodatkowania przychodów podatkiem zryczałtowanym. Organ odwołał się do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, które określają warunki stosowania opodatkowania ryczałtem. W przypadku podatnika, który planuje założyć spółkę cywilną z żoną i prowadzić działalność opodatkowaną ryczałtem, nie dojdzie do zmiany formy opodatkowania ani rodzaju prowadzonej działalności. Organ podatkowy stwierdził, że podatnicy nie będą musieli płacić podatku dochodowego na zasadach ogólnych.

"Skoro z przedstawionych okoliczności w sprawie wynika, że Pana żona przed założeniem spółki cywilnej prowadziła indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowaną formą opodatkowania, natomiast Pan nie prowadził działalności gospodarczej, nie zachodzi żadna ze wskazanych wyżej negatywnych przesłanek wykluczających możliwość wybrania tej formy opodatkowania. Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić zatem należy, że może Pan wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów, które będzie Pan osiągał w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z udzieloną interpretacją podatkową, podatnik ma prawo skorzystać z opodatkowania przychodów osiąganych w przyszłej działalności w formie spółki cywilnej podatkiem zryczałtowanym. Nie będzie konieczne opłacanie podatku dochodowego na zasadach ogólnych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.82.2023.2.BM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA