REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można opodatkować przychody z działalności spółki cywilnej w formie ryczałtu?

seniorzy emerytura pieniądze
seniorzy emerytura pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził możliwość opodatkowania działalności w formie spółki cywilnej ryczałtem ewidencjonowanym.

Działalność w formie spółki cywilnej

Podatnik zamierza założyć spółkę cywilną w tym roku podatkowym wraz z żoną, która obecnie prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Podatnik, będący emerytem, nie prowadził dotychczas działalności gospodarczej, ale planuje rozpocząć działalność w formie spółki cywilnej i wybrać opodatkowanie ryczałtem. Przewiduje sprzedaż koralików i dodatków do wyrobu biżuterii, które nie podlegają wyłączeniom z opodatkowania ryczałtem. 

REKLAMA

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem: Czy w oparciu o przedstawiony stan faktyczny ma Pan prawo do skorzystania z opodatkowania przychodów osiąganych w przyszłej działalności zorganizowanej w formie spółki cywilnej podatkiem zryczałtowanym?

Stanowisko organu

REKLAMA

Dyrektor KIS w odpowiedzi na pytanie podatnika stwierdził, że w opisanym stanie faktycznym podatnik ma prawo skorzystać z opodatkowania przychodów podatkiem zryczałtowanym. Organ odwołał się do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, które określają warunki stosowania opodatkowania ryczałtem. W przypadku podatnika, który planuje założyć spółkę cywilną z żoną i prowadzić działalność opodatkowaną ryczałtem, nie dojdzie do zmiany formy opodatkowania ani rodzaju prowadzonej działalności. Organ podatkowy stwierdził, że podatnicy nie będą musieli płacić podatku dochodowego na zasadach ogólnych.

"Skoro z przedstawionych okoliczności w sprawie wynika, że Pana żona przed założeniem spółki cywilnej prowadziła indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowaną formą opodatkowania, natomiast Pan nie prowadził działalności gospodarczej, nie zachodzi żadna ze wskazanych wyżej negatywnych przesłanek wykluczających możliwość wybrania tej formy opodatkowania. Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić zatem należy, że może Pan wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów, które będzie Pan osiągał w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z udzieloną interpretacją podatkową, podatnik ma prawo skorzystać z opodatkowania przychodów osiąganych w przyszłej działalności w formie spółki cywilnej podatkiem zryczałtowanym. Nie będzie konieczne opłacanie podatku dochodowego na zasadach ogólnych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.82.2023.2.BM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA