REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Może podatnik odliczyć od podatku dochodowego wpłatę na IKZE zaksięgowaną w kolejnym roku?

PIT
PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną w zakresie możliwości odliczenia wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) od podatku dochodowego - potwierdził, że termin dotyczy dokonania wpłaty, a nie zaksięgowania jej odbioru. Jeśli podatnik, który dokonał wpłaty na IKZE w ostatnim dniu roku, ale została zaksięgowana w kolejnym roku, może skorzystać z ulgi podatkowej - wpłata może zostać odliczona od dochodu za rok, w którym została zlecona.

Wpłata na kontro IKZE

Podatnik dokonał wpłaty na konto Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) w ostatnim dniu grudnia 2022 r., a wpłata została zaksięgowana na koncie IKZE w pierwszym dniu roboczym 2023 r. W uzupełnieniu wniosku podatnik wskazał, że jest dotychczasowym podatnikiem stosującym skalę podatkową. Na dzień 15 kwietnia podatnik nie złożył jeszcze formularza PIT-39 za rok 2022, więc środki nie zostały dotychczas zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ani nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie. 

REKLAMA

Wpłata na IKZE wyniosła 7 106 zł 40 gr i była to jedyna wpłata zlecona w 2022 r., przy czym podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej. Podatnik posiada dowód potwierdzający poniesienie tego wydatku.

W związku z tym, podatnik zadał pytanie: Czy może Pan odliczyć od podatku dochodowego za 2022 r. wspomnianą wpłatę?

Termin dotyczy dokonania przelewu

Według Dyrektora KIS, termin dotyczy dokonania przelewu (wpłaty) na konto IKZE, a nie zaksięgowania jej odbioru. Zgodnie z przepisami, podatnik może odliczyć od podatku dochodowego za 2022 r. wspomnianą wpłatę na IKZE.

"Mając zatem na względzie przedstawione powyżej uregulowania prawne, należy wysnuć jednoznaczny wniosek, że skoro dokonał Pan przelewu środków tytułem wpłaty na IKZE w dniu 31 grudnia 2022 r., to niezależnie od tego, kiedy instytucja finansowa faktycznie zrealizowała dyspozycję i kiedy środki te zostały zaksięgowane na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego, należy uznać, że wpłata ta została dokonana w dniu 31 grudnia 2022 r. W związku z tym, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje Panu prawo do odliczenia wpłaty w kwocie 7 106 zł 40 gr dokonanej na IKZE w dniu 31 grudnia 2022 r. w zeznaniu podatkowym za 2022 r." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik może odliczyć od podatku dochodowego za 2022 r. dokonaną wpłatę na IKZE, pomimo że wpłata została zaksięgowana na koncie IKZE w pierwszym dniu roboczym 2023 r. Organ administracji skarbowej potwierdził, że termin dotyczy dokonania wpłaty, a nie zaksięgowania jej odbioru. Dla podatnika oznacza to, że może skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego za 2022 r. i zredukować swoje zobowiązania podatkowe. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.152.2023.2.AKU

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA