Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa w likwidacji musi odprowadzić VAT od zbycia lokalu mieszkalnego?
REKLAMA
REKLAMA
Spółdzielnia zbyła lokal mieszkalny
Spółdzielnia Mieszkaniowa, która jest w likwidacji, od 1995 r. prowadziła działalność w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Spółdzielnia zakupiła budynek typu koszarowego w celu adaptacji i remontu na cele mieszkaniowe. Po wykonaniu remontu, Spółdzielnia rozpoczęła sprzedaż lokali mieszkalnych członkom Spółdzielni do samodzielnego remontu i wykończenia. W wyniku nieuregulowania należności wobec Spółdzielni przez właściciela jednego z lokali, Spółdzielnia dokonała oszacowania prac lokalu i wystąpiła z wnioskiem o licytację. Przedmiotowy lokal nie został sprzedany w drodze licytacji. Następnie, w 2022 r., Spółdzielnia sprzedała ten lokal.
REKLAMA
Pytanie, które zostało sformułowane we wniosku, brzmiało: Czy zbycie lokalu mieszkalnego przy ul. … w … Aktem Notarialnym Repertorium nr … z dnia ….05.2022 r. podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?
Stanowisko KIS/MF
REKLAMA
Spółdzielnia opodatkowała zbycie lokalu mieszkalnego podatkiem VAT na zasadach ogólnych, jako pierwsze zasiedlenie stawką 8%. Stanowisko to opiera się na art. 7 ust. 1 pkt 5 oraz art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT. Dyrektor KIS uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Organ uznał, że zbycie lokalu mieszkalnego przez Spółdzielnie Mieszkaniową w likwidacji podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, lecz korzystało ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
"Jak wynika z opisu sprawy miało miejsce pierwsze zasiedlenie lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. … w …, a między pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. lokalu minął okres dłuższy niż 2 lata. Ponadto w stosunku do ww. lokalu nie ponosili Państwo wydatków na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym. W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należy stwierdzić, że w odniesieniu do ww. lokalu mieszkalnego zostały spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Tym samym uznać należy, że sprzedaż ww. lokalu korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie ww. przepisu ustawy o VAT." - wskazał Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa postąpiła nieprawidłowo i uiściła niepotrzebny podatek. Co prawda zbycie lokalu mieszkalnego przez Spółdzielnie Mieszkaniową podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, lecz korzystało ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.