Czy umorzenie udziałów generuje przychód w CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Przekazanie i umorzenie udziałów
Spółka A Sp. z o.o. planuje zmianę struktury udziałowców, tak aby udziały przysługiwały wyłącznie osobom fizycznym. W tym celu planowane jest umorzenie udziałów należących do spółki B, będącej jednym z udziałowców A. Proces ten ma przebiegać w dwóch etapach, w których udziały zostaną przekazane osobom fizycznym, a następnie umorzone. Kluczowe pytanie wnioskodawcy brzmiało: "Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, w wyniku dobrowolnego zbycia udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę, bez wypłaty wynagrodzenia, w celu dokonania ich umorzenia przez A, po stronie Wnioskodawcy dojdzie do powstania przychodu na gruncie CIT?"
REKLAMA
Wnioskodawca był zdania, że w opisanej sytuacji, w wyniku dobrowolnego zbycia udziałów bez wypłaty wynagrodzenia, nie powstanie przychód na gruncie ustawy o CIT. Wskazał na przepisy Kodeksu Spółek Handlowych (KSH) dotyczące umarzania udziałów oraz na fakt, że umorzenie może nastąpić bez wypłaty wynagrodzenia.
Brak obowiązku podatkowego
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, w opisanej sytuacji nie dojdzie do powstania przychodu na gruncie ustawy o CIT. Organ podatkowy odwołał się do przepisów KSH dotyczących umarzania udziałów oraz do definicji przychodu zawartej w ustawie o CIT. Wskazał, że za przychód można uznać jedynie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym i definitywnym. W opisanej sytuacji takie przysporzenie nie występuje.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.