Skutki podatkowe dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
Umorzenie udziałów bez wynagrodzenia
Interpretacja dotyczy sytuacji, w której spółka kapitałowa zamierza nabyć od dwóch swoich udziałowców część swoich udziałów w celu ich dobrowolnego umorzenia, na podstawie art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Umorzenie udziałów w spółce nastąpi bez wynagrodzenia, zgodnie z art. 199 § 3 KSH. Pytanie wnioskodawcy brzmiało: "Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, w wyniku dobrowolnego zbycia części udziałów posiadanych przez jednego ze wspólników, bez wypłaty wynagrodzenia, w celu dokonania ich umorzenia przez Spółkę, po Pana stronie dojdzie do powstania przychodu na gruncie ustawy o PIT?"
REKLAMA
Wnioskodawca uważał, że w opisanym zdarzeniu przyszłym, w wyniku dobrowolnego zbycia udziałów posiadanych przez wspólnika, bez wypłaty wynagrodzenia, w celu dokonania ich umorzenia przez Spółkę, po jego stronie nie powstanie przychód na gruncie ustawy o PIT.
Brak przysporzenia
REKLAMA
Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, dobrowolne umorzenie udziałów bez wynagrodzenia nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego dla osoby zbywającej udziały. W związku z tym, taka operacja jest neutralna na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż nie generuje żadnego przysporzenia, które stanowiłoby dla osoby zbywającej udziały przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor KIS podkreślił, że przepisy dotyczące zbycia udziałów odnoszą się do sytuacji, gdy zbycie ma charakter odpłatny. W przypadku zbycia udziałów o charakterze nieodpłatnym, tak jak w opisanym zdarzeniu przyszłym, nie dochodzi do powstania przychodu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.