REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowa opłata parkingowa w postaci kary umownej. Co z VAT?

VAT od dodatkowych opłat parkingowych
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawia się interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą opodatkowania opłat dodatkowych na parkingach. KIS stwierdziła, że opłata ta nie jest objęta podatkiem VAT, uznając ją za karę umowną, niezwiązaną z umową najmu miejsc postojowych. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

VAT od dodatkowych opłat parkingowych

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, zajmującym się zarządzaniem parkingami ogólnodostępnymi. W zależności od zawartej umowy z podmiotami trzecimi, Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie za zarządzanie parkingiem lub płaci czynsz dzierżawny za korzystanie z parkingów. Ponadto, Wnioskodawca nakłada opłatę dodatkową na właścicieli pojazdów, którzy naruszają regulamin parkingu.

REKLAMA

Pytanie Wnioskodawcy dotyczyło opodatkowania opłat dodatkowych podatkiem od towarów i usług.

Kara umowna w postaci opłaty dodatkowej nie podlega VAT

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że opłata dodatkowa nie stanowi wynagrodzenia za czynności podlegające opodatkowaniu VAT. KIS uzasadniło to tym, że opłata dodatkowa jest karą umowną, a nie wynika z zawarcia umowy najmu miejsca parkingowego. Ponadto, w przypadku opłaty dodatkowej brak jest związku między wysokością nałożonej kary a czasem pozostawania pojazdu na miejscu parkingowym bez opłaty postojowej.

KIS powołało się na przepisy ustawy o VAT, które definiują dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami, a świadczenie usług jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej lub prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Zdaniem KIS, opłata parkingowa, która wynika z umowy najmu miejsc postojowych, jest opodatkowana VAT, ponieważ stanowi wynagrodzenie za udostępnienie miejsca postojowego.

Ponadto, KIS przywołało wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdza, że świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT, jeśli przysługuje podatnikowi w zamian za określone zachowanie, uzgodnione z usługobiorcą. W przypadku opłaty dodatkowej, KIS zauważyło, że brak jest takiego związku między Wnioskodawcą a osobami korzystającymi z parkingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

REKLAMA

Wynikającą z interpretacji KIS konkluzją jest to, że opłata dodatkowa nakładana przez Wnioskodawcę na właścicieli pojazdów nie podlega opodatkowaniu VAT. KIS uznało, że opłata dodatkowa stanowi karę umowną, która nie wynika z zawarcia umowy najmu miejsca parkingowego. Zdaniem KIS, opłata dodatkowa nie ma charakteru świadczenia usługowego i nie wiąże się z żadnym świadczeniem ze strony Wnioskodawcy.

Wnioskodawca może wnioskować o zwrot należnego podatku VAT od opłat dodatkowych, które zostały wcześniej odprowadzone. Organom administracji skarbowej zaleca się uwzględnienie powyższej interpretacji w przyszłych postępowaniach dotyczących opodatkowania opłat dodatkowych w podobnych przypadkach.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.812.2022.1.JSZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA