REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym w postaci nieodpłatnego dożywotniego użytkowania lub nieodpłatnej dożywotniej służebności mieszkania nie podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że notariusz nie jest zobowiązany do pobrania podatku od spadków i darowizn w sytuacji sporządzenia umowy o dożywocie w formie aktu notarialnego, nawet gdy umowa ta zawiera elementy nieodpłatnego użytkowania, służebności mieszkania lub innej służebności osobistej.
Dyrektor KIS potwierdził, że ustanowienie służebności przesyłu nie wypełnia definicji usługi, o której mowa w art. 8 ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że w związku z wygaśnięciem prawa do używania i pobierania pożytków oraz służebności osobistej mieszkania w zamian za odszkodowanie, wnioskodawczyni nie działa w charakterze podatnika podatku VAT, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu.
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że ustanowienie na rzecz matki, tj. na rzecz osoby wymienionej w zamkniętym katalogu osób określonych w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nieodpłatnej służebności mieszkania, której wartość jest wyższa niż kwota wolna od podatku, przez syna pozostającego w związku małżeńskim z ustrojem wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, jest zwolnione w całości od podatku od spadków i darowizn.
Zgodnie z interpretacją KIS, ustanowienie dożywotniej służebności mieszkania jako wynagrodzenie za przeniesienie udziału własności nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W artykule przedstawione zostaje stanowisko KIS w sprawie opodatkowania wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu. Wnioskodawczyni, właścicielka nieruchomości, otrzymała świadczenie od Spółki A S.A. za bezumowne korzystanie z jej majątku. Czy to wynagrodzenie podlega opodatkowaniu?
Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że odpłatne zbycie nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżonków, które nastąpiło po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego nabycia, nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Dyrektor KIS omówił kwestię opodatkowania kwoty otrzymanej z tytułu zrzeczenia się służebności mieszkania - według niego taka kwota jest traktowana jako przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Wynika to z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, odszkodowanie otrzymane za wywłaszczenie nieruchomości przejętej pod budowę drogi krajowej może być zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie to jest możliwe, jeżeli spełnione są określone warunki.
W artykule omawiamy kwestię ustanawiania służebności osobistej w przypadku umowy darowizny nieruchomości. Przedstawiamy stanowisko organów podatkowych dotyczące opodatkowania takiego polecenia, oraz jak obliczyć wartość ciężaru darowizny. Dowiedz się więcej o tej tematyce i zastosuj praktyczne wskazówki.
REKLAMA