REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na nieodpłatnie przekazaną dokumentację projektową mogą być kosztami uzyskania przychodów w podatku CIT?

Estoński CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na wykonanie dokumentacji projektowej przekazanej nieodpłatnie gminie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że zostały one ujęte w księgach rachunkowych na podstawie stosownego dokumentu.

Wydatki na stworzenie dokumentacji projektowej

Wnioskodawca w sprawie - spółka, działająca na rynku od roku 2000 i specjalizująca się w dostarczaniu wody oraz odprowadzaniu ścieków, znalazła się w problematycznej sytuacji podatkowej. Jako czynny podatnik VAT, planowała przeprowadzić dwie kluczowe inwestycje modernizacyjne w infrastrukturę wodociągową. W związku z tym poniosła wydatki na stworzenie dokumentacji projektowej. Niestety, z powodu braku dofinansowania, dokumentacja ta została przekazana nieodpłatnie gminie, która otrzymała późniejsze dofinansowanie na realizację tych projektów.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z powyższym, spółka postanowiła zwrócić się z zapytaniem do organu podatkowego, czy i w jaki sposób może zaliczyć wydatki na stworzenie tej dokumentacji do kosztów uzyskania przychodów. Pytania te były dwuczłonowe: czy w ogóle możliwe jest zaliczenie tych wydatków do kosztów oraz, jeśli tak, w jakim momencie należy je zaksięgować.

Spółka argumentowała, że poniesione wydatki na dokumentację projektową powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ miały one na celu przyszłe zwiększenie wydajności stacji uzdatniania wody i poprawę jakości dostarczanej wody, co przyczyniłoby się do zwiększenia przychodów Spółki. Zgodnie z ich interpretacją, koszty te należałoby zaksięgować w momencie formalnego przekazania dokumentacji Gminie.

Koszty poniesione w celu przyszłego osiągnięcia przychodów

Dyrektor KIS w swojej odpowiedzi odniósł się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyjaśniając, że aby wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi spełniać kilka warunków. Musi być definitywny, bezpośrednio związany z działalnością gospodarczą podmiotu, właściwie udokumentowany oraz nie może być wyłączony z kosztów uzyskania przychodów przez inne przepisy.

REKLAMA

W przypadku spółki, organ podatkowy uznał, że poniesione wydatki na dokumentację projektową kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów, ponieważ zostały one poniesione w celu przyszłego osiągnięcia przychodów dzięki wykorzystaniu nowej infrastruktury. Dodatkowo, organ podatkowy potwierdził, że wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich formalnego przekazania gminie, pod warunkiem ich odpowiedniego ujęcia w księgach rachunkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Tym samym, przedmiotowe wydatki stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie ich poniesienia. Przy czym, za dzień poniesienia, stosownie do art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, rozumie się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Zatem, ww. wydatki poniesione na wykonanie dokumentacji projektowych, będą stanowić koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami, które należy ująć w kosztach podatkowych w dacie poniesienia, tj. dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano). Ww. wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie formalnego przekazania ich Gminie, o ile na ten dzień zostaną ujęte w księgach rachunkowych na podstawie stosownego dokumentu." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Ostateczna interpretacja organu podatkowego potwierdziła stanowisko Spółki, przyznając, że jej podejście do kwalifikacji wydatków na dokumentację projektową jako kosztów uzyskania przychodów jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA