REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na nieodpłatnie przekazaną dokumentację projektową mogą być kosztami uzyskania przychodów w podatku CIT?

Estoński CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na wykonanie dokumentacji projektowej przekazanej nieodpłatnie gminie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że zostały one ujęte w księgach rachunkowych na podstawie stosownego dokumentu.

Wydatki na stworzenie dokumentacji projektowej

Wnioskodawca w sprawie - spółka, działająca na rynku od roku 2000 i specjalizująca się w dostarczaniu wody oraz odprowadzaniu ścieków, znalazła się w problematycznej sytuacji podatkowej. Jako czynny podatnik VAT, planowała przeprowadzić dwie kluczowe inwestycje modernizacyjne w infrastrukturę wodociągową. W związku z tym poniosła wydatki na stworzenie dokumentacji projektowej. Niestety, z powodu braku dofinansowania, dokumentacja ta została przekazana nieodpłatnie gminie, która otrzymała późniejsze dofinansowanie na realizację tych projektów.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z powyższym, spółka postanowiła zwrócić się z zapytaniem do organu podatkowego, czy i w jaki sposób może zaliczyć wydatki na stworzenie tej dokumentacji do kosztów uzyskania przychodów. Pytania te były dwuczłonowe: czy w ogóle możliwe jest zaliczenie tych wydatków do kosztów oraz, jeśli tak, w jakim momencie należy je zaksięgować.

Spółka argumentowała, że poniesione wydatki na dokumentację projektową powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ miały one na celu przyszłe zwiększenie wydajności stacji uzdatniania wody i poprawę jakości dostarczanej wody, co przyczyniłoby się do zwiększenia przychodów Spółki. Zgodnie z ich interpretacją, koszty te należałoby zaksięgować w momencie formalnego przekazania dokumentacji Gminie.

Koszty poniesione w celu przyszłego osiągnięcia przychodów

Dyrektor KIS w swojej odpowiedzi odniósł się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyjaśniając, że aby wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi spełniać kilka warunków. Musi być definitywny, bezpośrednio związany z działalnością gospodarczą podmiotu, właściwie udokumentowany oraz nie może być wyłączony z kosztów uzyskania przychodów przez inne przepisy.

REKLAMA

W przypadku spółki, organ podatkowy uznał, że poniesione wydatki na dokumentację projektową kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów, ponieważ zostały one poniesione w celu przyszłego osiągnięcia przychodów dzięki wykorzystaniu nowej infrastruktury. Dodatkowo, organ podatkowy potwierdził, że wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich formalnego przekazania gminie, pod warunkiem ich odpowiedniego ujęcia w księgach rachunkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Tym samym, przedmiotowe wydatki stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie ich poniesienia. Przy czym, za dzień poniesienia, stosownie do art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, rozumie się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Zatem, ww. wydatki poniesione na wykonanie dokumentacji projektowych, będą stanowić koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami, które należy ująć w kosztach podatkowych w dacie poniesienia, tj. dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano). Ww. wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie formalnego przekazania ich Gminie, o ile na ten dzień zostaną ujęte w księgach rachunkowych na podstawie stosownego dokumentu." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Ostateczna interpretacja organu podatkowego potwierdziła stanowisko Spółki, przyznając, że jej podejście do kwalifikacji wydatków na dokumentację projektową jako kosztów uzyskania przychodów jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA