REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować przy sprzedaży prawa do znaku towarowego?

znak towarowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że skoro zbywane przez podatnika prawo ochronne do znaku towarowego związane jest z produkowaną w jego firmie, w ramach działalności wytwórczej, układanką edukacyjno-dydaktyczną, z której przychody opodatkowane są 5,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego, to taką stawkę ryczałtu należy zastosować przy sprzedaży prawa do znaku, na który zostało udzielone prawo ochronne przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Sprzedaż prawa do znaku towarowego a ryczałt

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, który planuje sprzedać w 2024 r. prawo ochronne do znaku towarowego, którego jest jedynym właścicielem. Wytworzony znak towarowy został zgłoszony przez przedsiębiorcę do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2012 r. uzyskał on prawo ochronne. Koszty wytworzenia znaku, nie przekraczały 1 500 zł. Podatnik nie wpisywał posiadanego prawa do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przedmiotowy znak towarowy od 2010 r. do chwili obecnej jest wykorzystywany w prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej do oznaczania produktów, tj. do oznaczania produkowanej w jego firmie układanki edukacyjno-dydaktycznej. Przychody ze sprzedaży tej układanki opodatkowane są 5,5% stawką ryczałtu. 

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, jaka stawka ryczałtu będzie obowiązywać przy sprzedaży prawa do przedmiotowego znaku towarowego.

Przedsiębiorca uważał, że przy sprzedaży prawa do znaku towarowego powinna być zastosowana stawka ryczałtu w wysokości 3%. Jego zdaniem, zbywany składnik majątku w postaci prawa do znaku towarowego jest związany z odpłatnym zbyciem ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, gdzie właściwa stawka ryczałtu wynosi 3%. Argumentował, że w tej sytuacji zastosowanie ma przepis art. 12 ust.1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 5,5%

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe i wyjaśnił, że przy sprzedaży prawa do przedmiotowego znaku towarowego zastosowanie znajduje 5,5% stawka ryczałtu ewidencjonowanego, określona w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Organ podatkowy wskazał, że do zbycia przez przedsiębiorcę prawa ochronnego do znaku towarowego nie ma zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ponieważ dyspozycja tego przepisu odnosi się do ruchomych składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, które zostały ujęte w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz których wartość początkowa przekracza 1 500 zł, a także dotyczy ruchomych składników majątku, które nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, gdyż ich okres używania nie przekroczył roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Jak Pan wskazał, nie wpisywał Pan posiadanego prawa do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wartość początkowa tego prawa (koszt wytworzenia) nie przekracza 1 500 zł, jak również zbywane prawo do znaku "A" stanowi składnik majątku, którego okres używania był dłuższy niż rok (od 6 września 2010 r. do chwili obecnej). Tym samym, zbywane przez Pana prawo ochronne do znaku towarowego "A" nie stanowi ruchomego składnika majątku, do którego zastosowanie ma art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" - zaznaczył organ.

KIS podkreśliła, że w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku innych niż określone w ww. uregulowaniu, zastosowanie znajdują stawki właściwe do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą związany jest zbywany składnik majątku. Z powyższych względów, stawką podatku właściwą dla opodatkowania uzyskanego przez podatnika przychodu z tytułu opisanego we wniosku zbycia, będzie stawka podatku, którą stosuje on dla opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, z którą to związany jest ten składnik majątku - określone prawo ochronne na znak towarowy.

"Skoro zbywane przez Pana prawo ochronne do znaku towarowego "A" związane jest z produkowaną w Pana firmie, w ramach działalności wytwórczej, układanką edukacyjno-dydaktyczną "A", z której przychody opodatkowane są 5,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego, to taką stawkę ryczałtu należy zastosować przy sprzedaży prawa do znaku "A", na który zostało udzielone prawo ochronne przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej" - podsumował organ.

Źródło: Zbywane prawo ochronne do znaku towarowego związane z produkowaną w firmie, w ramach działalności wytwórczej układanką, z której przychody opodatkowan... - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.519.2023.5.DJD - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA