REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować przy sprzedaży prawa do znaku towarowego?

znak towarowy
znak towarowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że skoro zbywane przez podatnika prawo ochronne do znaku towarowego związane jest z produkowaną w jego firmie, w ramach działalności wytwórczej, układanką edukacyjno-dydaktyczną, z której przychody opodatkowane są 5,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego, to taką stawkę ryczałtu należy zastosować przy sprzedaży prawa do znaku, na który zostało udzielone prawo ochronne przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Sprzedaż prawa do znaku towarowego a ryczałt

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, który planuje sprzedać w 2024 r. prawo ochronne do znaku towarowego, którego jest jedynym właścicielem. Wytworzony znak towarowy został zgłoszony przez przedsiębiorcę do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2012 r. uzyskał on prawo ochronne. Koszty wytworzenia znaku, nie przekraczały 1 500 zł. Podatnik nie wpisywał posiadanego prawa do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przedmiotowy znak towarowy od 2010 r. do chwili obecnej jest wykorzystywany w prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej do oznaczania produktów, tj. do oznaczania produkowanej w jego firmie układanki edukacyjno-dydaktycznej. Przychody ze sprzedaży tej układanki opodatkowane są 5,5% stawką ryczałtu. 

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, jaka stawka ryczałtu będzie obowiązywać przy sprzedaży prawa do przedmiotowego znaku towarowego.

Przedsiębiorca uważał, że przy sprzedaży prawa do znaku towarowego powinna być zastosowana stawka ryczałtu w wysokości 3%. Jego zdaniem, zbywany składnik majątku w postaci prawa do znaku towarowego jest związany z odpłatnym zbyciem ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, gdzie właściwa stawka ryczałtu wynosi 3%. Argumentował, że w tej sytuacji zastosowanie ma przepis art. 12 ust.1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 5,5%

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe i wyjaśnił, że przy sprzedaży prawa do przedmiotowego znaku towarowego zastosowanie znajduje 5,5% stawka ryczałtu ewidencjonowanego, określona w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Organ podatkowy wskazał, że do zbycia przez przedsiębiorcę prawa ochronnego do znaku towarowego nie ma zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ponieważ dyspozycja tego przepisu odnosi się do ruchomych składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, które zostały ujęte w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz których wartość początkowa przekracza 1 500 zł, a także dotyczy ruchomych składników majątku, które nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, gdyż ich okres używania nie przekroczył roku.

REKLAMA

"Jak Pan wskazał, nie wpisywał Pan posiadanego prawa do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wartość początkowa tego prawa (koszt wytworzenia) nie przekracza 1 500 zł, jak również zbywane prawo do znaku "A" stanowi składnik majątku, którego okres używania był dłuższy niż rok (od 6 września 2010 r. do chwili obecnej). Tym samym, zbywane przez Pana prawo ochronne do znaku towarowego "A" nie stanowi ruchomego składnika majątku, do którego zastosowanie ma art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" - zaznaczył organ.

KIS podkreśliła, że w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku innych niż określone w ww. uregulowaniu, zastosowanie znajdują stawki właściwe do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą związany jest zbywany składnik majątku. Z powyższych względów, stawką podatku właściwą dla opodatkowania uzyskanego przez podatnika przychodu z tytułu opisanego we wniosku zbycia, będzie stawka podatku, którą stosuje on dla opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, z którą to związany jest ten składnik majątku - określone prawo ochronne na znak towarowy.

"Skoro zbywane przez Pana prawo ochronne do znaku towarowego "A" związane jest z produkowaną w Pana firmie, w ramach działalności wytwórczej, układanką edukacyjno-dydaktyczną "A", z której przychody opodatkowane są 5,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego, to taką stawkę ryczałtu należy zastosować przy sprzedaży prawa do znaku "A", na który zostało udzielone prawo ochronne przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej" - podsumował organ.

Źródło: Zbywane prawo ochronne do znaku towarowego związane z produkowaną w firmie, w ramach działalności wytwórczej układanką, z której przychody opodatkowan... - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.519.2023.5.DJD - (interpretacje.pl)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA