Przewalutowanie kredytu hipotecznego z CHF na PLN – czy różnica w wysokości kredytu będzie opodatkowana?
REKLAMA
REKLAMA
Oferta przewalutowania kredytu
Podatnik, posiadający kredyt hipoteczny w banku, otrzymał ofertę przewalutowania tego kredytu z waluty franka szwajcarskiego (CHF) na polskie złote (PLN). Aktualna wartość kredytu po przeliczeniu na PLN wynosi szacunkowo określoną kwotę. W sytuacji, gdy Wnioskodawca zdecyduje się na proponowaną ofertę od banku po przewalutowaniu na PLN z CHF pozostanie mu do spłaty pewna kwota w złotówkach.
REKLAMA
W związku z tym, Wnioskodawca zadał pytanie: Czy powstała różnica w wysokości kredytu na skutek zmiany waluty zostanie potraktowana jako Pana dochód, a tym samym będzie Pan zobowiązany zapłacić podatek? Czy od ww. czynności związanej z kredytem będzie miał Pan obowiązek zapłacenia podatku?
Operacja czysto techniczna
REKLAMA
W odpowiedzi na pytanie, Dyrektor KIS stwierdził, że operacja przewalutowania kredytu nie powinna być traktowana jako dochód podatkowy. Argumentował to tym, że jest to operacja czysto techniczna, która przy przewalutowaniu odwrotnym spowodowałaby powrót wartości kredytu do pierwotnej kwoty. Z tego powodu podatnik nie będzie zobowiązany do zapłacenia podatku od powstałej różnicy.
"Podkreślić należy, że otrzymanie kredytu i jego spłata na warunkach przewidzianych w umowie kredytowej są obojętne podatkowo. Przychód po stronie kredytobiorcy pojawia się w przypadku, kiedy dochodzi do umorzenia kredytu, jego części lub odsetek. Wtedy bowiem kredytobiorca osiąga konkretne przysporzenie majątkowe (przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wobec powyższego zauważyć należy, że w sytuacji opisanej we wniosku, tj. przewalutowania na złotówki kredytu w CHF nie dochodzi do transferu/przelewu środków pieniężnych, nie dochodzi do uregulowania w jakiejkolwiek formie zobowiązania wynikającego z umowy kredytu - zmianie ulega jedynie waluta, w której zobowiązanie ma być uregulowane. Przewalutowanie stanowi wyłącznie techniczną operację zamiany kwoty wyrażonej w określonej walucie, na tę samą kwotę wyrażoną w innej walucie. Tym samym, przewalutowanie nie skutkuje dla Pana powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazął organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że podatnik nie będzie zobowiązany do zapłacenia podatku od różnicy w wysokości kredytu spowodowanej przewalutowaniem z CHF na PLN. Operacja przewalutowania jest traktowana jako czysto techniczna i nie będzie stanowiła dla podatnika dochodu podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.