Czy możliwe jest zastosowanie procedury VAT marży przy skupie używanego sprzętu elektronicznego?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż używanego i nowego sprzętu elektronicznego
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, zajmującą się sprzedażą używanego i nowego sprzętu elektronicznego. Większość towaru podatnik skupuje od osób indywidualnych na terenie Niemiec na podstawie umów kupna sprzedaży, zawieranych osobiście lub przez pełnomocnika. Umowy te zawierają dane osobowe sprzedających, miejsce zamieszkania, oświadczenie, że sprzęt jest używany, oraz ceny podane w euro i polskich złotych. Towar jest dostarczany do placówek partnerskich na terenie Niemiec. Podatnik planuje rozszerzyć skup towaru na terytorium Polski również od osób indywidualnych oraz otworzyć skup online.
REKLAMA
Towar nabywany jest od osób fizycznych na podstawie umów kupna-sprzedaży, które poświadczane są własnoręcznym podpisem sprzedających. Podatnik korzysta również z usług partnerów, którzy sprawdzają towar pod względem legalności i źródła pochodzenia. Towar pochodzi od osób, które wcześniej nabyły go w różnych punktach sprzedaży, takich jak elektromarkety, operatorzy sieci komórkowych, lombardy, zwroty magazynowe lub od osób fizycznych. Towar ten ma cechy używanego sprzętu, takie jak ślady użytkowania, brak elementów wyposażenia, zabrudzenia czy rysy. Często są to również smartfony z obniżonym poziomem wytrzymałości baterii lub tzw. refurbished smartfony. Towar ten jest powszechnie dostępny na rynku ze względu na dużą rotację i dostępność sprzętu tego typu.
W związku z tym, zadano pytanie: Czy w obu przypadkach, jeśli ma Pan potwierdzone przez klienta podpisem, że towar był przez niego używany, może Pan zastosować procedurę VAT marża?
Możliwe zastosowanie VAT marży
REKLAMA
Według stanowiska organu, jeżeli towar pochodzi od klientów indywidualnych i jest kupowany na podstawie umowy kupna sprzedaży w EUR i PLN, a klient potwierdza stan faktyczny towaru jako używany, można zastosować procedurę VAT marża dla towarów używanych i sprzedawać go na procedurze VAT marża.
"Wspólną cechą wszystkich przypadków, o których mowa w art. 120 ust. 10 ustawy, warunkujących zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania marży, jest to, że we wcześniejszej fazie obrotu podmiot sprzedając używany towar pozbawiony był prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy jego nabyciu. Dotyczy to zarówno osób, które nie są podatnikami tego podatku i już z tego powodu pozbawione są możliwości obniżenia podatku należnego, jak i osób, które wprawdzie są podatnikami tego podatku, ale z różnych powodów prawo do obniżenia podatku należnego im nie przysługiwało. Analiza przedstawionego opisu sprawy oraz powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że ma i będzie miał Pan prawo przy sprzedaży towaru "używanego" - noszącego znamiona używania - do zastosowania szczególnej procedury VAT marży. W przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży przez Pana jest i będzie sprzęt elektroniczny nabywany na terenie Niemiec oraz na terytorium Polski - jak Pan wskazał w opisie sprawy - stanowiący towary używane w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, a także nabywa Pan na terenie Niemiec i będzie Pan nabywał na terytorium Polski ww. towary od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy, to spełniona będzie przesłanka umożliwiająca stosowanie przy sprzedaży tych urządzeń procedury opodatkowania marży przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy. - wskazał organ.
Podsumowanie
Jak wynika z interpretacji, jeśli towar pochodzi od klientów indywidualnych i jest oświadczenie, że jest używany, można zastosować procedurę VAT marży. Interpretacja ta dotyczy skupu towaru zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, zarówno w ramach umów zawieranych osobiście, jak i na odległość. Dla podatnika oznacza to możliwość kontynuacji działalności skupu towaru i sprzedaży na procedurze VAT marża.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.