REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy możliwe jest zastosowanie procedury VAT marży przy skupie używanego sprzętu elektronicznego?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik prowadzący działalność skupu i sprzedaży sprzętu elektronicznego może zastosować procedurę VAT marży zarówno w Niemczech, jak i w Polsce - potwierdził Dyrektor KIS. 

Sprzedaż używanego i nowego sprzętu elektronicznego

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, zajmującą się sprzedażą używanego i nowego sprzętu elektronicznego. Większość towaru podatnik skupuje od osób indywidualnych na terenie Niemiec na podstawie umów kupna sprzedaży, zawieranych osobiście lub przez pełnomocnika. Umowy te zawierają dane osobowe sprzedających, miejsce zamieszkania, oświadczenie, że sprzęt jest używany, oraz ceny podane w euro i polskich złotych. Towar jest dostarczany do placówek partnerskich na terenie Niemiec. Podatnik planuje rozszerzyć skup towaru na terytorium Polski również od osób indywidualnych oraz otworzyć skup online.

REKLAMA

Towar nabywany jest od osób fizycznych na podstawie umów kupna-sprzedaży, które poświadczane są własnoręcznym podpisem sprzedających. Podatnik korzysta również z usług partnerów, którzy sprawdzają towar pod względem legalności i źródła pochodzenia. Towar pochodzi od osób, które wcześniej nabyły go w różnych punktach sprzedaży, takich jak elektromarkety, operatorzy sieci komórkowych, lombardy, zwroty magazynowe lub od osób fizycznych. Towar ten ma cechy używanego sprzętu, takie jak ślady użytkowania, brak elementów wyposażenia, zabrudzenia czy rysy. Często są to również smartfony z obniżonym poziomem wytrzymałości baterii lub tzw. refurbished smartfony. Towar ten jest powszechnie dostępny na rynku ze względu na dużą rotację i dostępność sprzętu tego typu.

W związku z tym, zadano pytanie: Czy w obu przypadkach, jeśli ma Pan potwierdzone przez klienta podpisem, że towar był przez niego używany, może Pan zastosować procedurę VAT marża?

Możliwe zastosowanie VAT marży

REKLAMA

Według stanowiska organu, jeżeli towar pochodzi od klientów indywidualnych i jest kupowany na podstawie umowy kupna sprzedaży w EUR i PLN, a klient potwierdza stan faktyczny towaru jako używany, można zastosować procedurę VAT marża dla towarów używanych i sprzedawać go na procedurze VAT marża.

"Wspólną cechą wszystkich przypadków, o których mowa w art. 120 ust. 10 ustawy, warunkujących zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania marży, jest to, że we wcześniejszej fazie obrotu podmiot sprzedając używany towar pozbawiony był prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy jego nabyciu. Dotyczy to zarówno osób, które nie są podatnikami tego podatku i już z tego powodu pozbawione są możliwości obniżenia podatku należnego, jak i osób, które wprawdzie są podatnikami tego podatku, ale z różnych powodów prawo do obniżenia podatku należnego im nie przysługiwało. Analiza przedstawionego opisu sprawy oraz powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że ma i będzie miał Pan prawo przy sprzedaży towaru "używanego" - noszącego znamiona używania - do zastosowania szczególnej procedury VAT marży. W przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży przez Pana jest i będzie sprzęt elektroniczny nabywany na terenie Niemiec oraz na terytorium Polski - jak Pan wskazał w opisie sprawy - stanowiący towary używane w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, a także nabywa Pan na terenie Niemiec i będzie Pan nabywał na terytorium Polski ww. towary od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy, to spełniona będzie przesłanka umożliwiająca stosowanie przy sprzedaży tych urządzeń procedury opodatkowania marży przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy. - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Jak wynika z interpretacji, jeśli towar pochodzi od klientów indywidualnych i jest oświadczenie, że jest używany, można zastosować procedurę VAT marży. Interpretacja ta dotyczy skupu towaru zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, zarówno w ramach umów zawieranych osobiście, jak i na odległość. Dla podatnika oznacza to możliwość kontynuacji działalności skupu towaru i sprzedaży na procedurze VAT marża. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.26.2023.2.AK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA