REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy związek może odliczyć VAT związany z inwestycją statutową?

VAT związany z inwestycją statutową
VAT związany z inwestycją statutową
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy kwestię odliczania podatku VAT związanej z inwestycją realizowaną przez związek. Krajowa Informacja Skarbowa przedstawiła stanowisko dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, odliczenie przysługuje tylko w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Czy związek będzie mógł odliczyć podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług związanych z inwestycją? Zapraszamy do dalszej lektury, aby poznać odpowiedź na to pytanie.

VAT związany z inwestycją statutową

Związek A. (zwany dalej A.) jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych, działającym na podstawie ustawy oraz Statutu uchwalonego przez odpowiednie organy. Zgodnie ze swoim statutem, A. prowadzi działalność w zakresie (…). A. jest płatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi sprzedaż ze stawką VAT. A. planuje przeprowadzić inwestycję, która jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podatnik zadał pytanie, czy może odliczyć podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług związanych z tą inwestycją.

REKLAMA

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji

W odpowiedzi na pytanie podatnika, Krajowa Informacja Skarbowa przedstawiła stanowisko, opierając się na przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 1-2h oraz art. 90 ust. 1-3, podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług związanych z inwestycją, która służy tylko i wyłącznie realizacji celów statutowych. Ponadto, inwestycja nie będzie wykorzystywana do celów działalności gospodarczej podatnika. Zgodnie z tymi przepisami, odliczenie podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji przepisów podatkowych przez KIS wynika, że A. nie może odliczyć podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług związanych z inwestycją, która służy tylko i wyłącznie realizacji celów statutowych. Inwestycja nie będzie wykorzystywana do celów działalności gospodarczej, a czynności związane z leczeniem zwierząt będą świadczone nieodpłatnie. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, odliczenie podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Interpretacja ta ma znaczenie zarówno dla A., która nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego, jak i dla organów administracji skarbowej, które powinny stosować przepisy ustawy o VAT zgodnie z przedstawionym stanowiskiem.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.282.2023.1.BS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA