REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy związek może odliczyć VAT związany z inwestycją statutową?

VAT związany z inwestycją statutową
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy kwestię odliczania podatku VAT związanej z inwestycją realizowaną przez związek. Krajowa Informacja Skarbowa przedstawiła stanowisko dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, odliczenie przysługuje tylko w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Czy związek będzie mógł odliczyć podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług związanych z inwestycją? Zapraszamy do dalszej lektury, aby poznać odpowiedź na to pytanie.

VAT związany z inwestycją statutową

Związek A. (zwany dalej A.) jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych, działającym na podstawie ustawy oraz Statutu uchwalonego przez odpowiednie organy. Zgodnie ze swoim statutem, A. prowadzi działalność w zakresie (…). A. jest płatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi sprzedaż ze stawką VAT. A. planuje przeprowadzić inwestycję, która jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podatnik zadał pytanie, czy może odliczyć podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług związanych z tą inwestycją.

REKLAMA

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji

W odpowiedzi na pytanie podatnika, Krajowa Informacja Skarbowa przedstawiła stanowisko, opierając się na przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 1-2h oraz art. 90 ust. 1-3, podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług związanych z inwestycją, która służy tylko i wyłącznie realizacji celów statutowych. Ponadto, inwestycja nie będzie wykorzystywana do celów działalności gospodarczej podatnika. Zgodnie z tymi przepisami, odliczenie podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji przepisów podatkowych przez KIS wynika, że A. nie może odliczyć podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług związanych z inwestycją, która służy tylko i wyłącznie realizacji celów statutowych. Inwestycja nie będzie wykorzystywana do celów działalności gospodarczej, a czynności związane z leczeniem zwierząt będą świadczone nieodpłatnie. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, odliczenie podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Interpretacja ta ma znaczenie zarówno dla A., która nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego, jak i dla organów administracji skarbowej, które powinny stosować przepisy ustawy o VAT zgodnie z przedstawionym stanowiskiem.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.282.2023.1.BS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA