Czy wartość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej jest zwolniona z opodatkowania?
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot kosztów prania
Wnioskodawca jest wiodącym producentem opakowań z metalu, zatrudniającym pracowników, którym na podstawie Kodeksu pracy dostarcza nieodpłatnie odzież i obuwie robocze. Ze względów organizacyjnych wnioskodawca nie jest w stanie zapewnić prania odzieży roboczej, dlatego zdecydował o wypłacie ekwiwalentu pieniężnego pracownikom, pokrywającego koszty prania odzieży roboczej.
REKLAMA
Wnioskodawca uważa, że wypłacany ekwiwalent za pranie odzieży służbowej pracownikom będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jego wartość nie będzie doliczana do podstawy opodatkowania.
Stanowisko KIS
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowa potwierdził, że wypłacany ekwiwalent za pranie odzieży roboczej pracownikom będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT.
REKLAMA
Organ wyjaśnił, że wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży może być ustalona także w sposób inny, niż tylko na podstawie dokumentów przedłożonych przez pracowników. Jako ekwiwalent, wypłacane pracownikom kwoty mają stanowić rekompensatę kosztów przez nich poniesionych. Wysokość kosztów może być ustalana we wzajemnym porozumieniu pracodawcy i pracowników - z wewnętrznego regulaminu. Wypłacane ekwiwalenty stanowią dla zleceniobiorcy przychód, który jest zwolniony z opodatkowania.
Pracodawca nie jest więc zobowiązany doliczać wartości ekwiwalentu do dochodu pracowników ani pełnić funkcji płatnika w tym zakresie. Dla pracowników otrzymujących ekwiwalent jest to korzyść majątkowa, od której nie muszą zapłacić podatku.
REKLAMA
REKLAMA