REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można uniknąć podatku od umorzonego zadłużenia hipotecznego?

mieszkania rynek mieszkaniowy ceny mieszkań kredyty mieszkaniowe kupno wynajem najem sprzedaż nieruchomości
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca skutków podatkowych umorzenia zobowiązania wyjaśnia, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest nieprawidłowe. Wnioskodawca, który zaciągnął kredyt hipoteczny i później miał część zadłużenia umorzoną, nie spełnia wszystkich przesłanek do zaniechania poboru podatku.

Stan faktyczny

Wnioskodawca, wraz z małżonką, zaciągnął kredyt hipoteczny w maju 2017 roku. W wyniku pandemii COVID-19 i braku możliwości spłacania kredytu, doszło do zaległości na rzecz banku. Pomimo prób ugody i prośby o restrukturyzację kredytu, bank postanowił wypowiedzieć umowę. Po długich negocjacjach, bank zgodził się umorzyć część zadłużenia. 

REKLAMA

W związku z danym stanem faktycznym, wnioskodawca stwierdził, że zaniechanie poboru podatku od umorzonej części zadłużenia wobec banku spełnia w pełni przesłanki treści rozporządzenia w tej sprawie oraz stoi w zgodzie z interpretacją podatkową stanowionych przepisów.

Mając na uwadze stan faktyczny oraz stanowisko wnioskodawcy, zdecydował się on zadać pytanie, czy zasadny jest pobór podatku od umorzonego zadłużenia, jeżeli rozporządzenie Ministra Finansów jest w pełni wypełnione zgodnie z jego treścią?

Stanowisko KIS

REKLAMA

KIS wskazała, że zaniechanie poboru podatku od umorzonego zadłużenia ma zastosowanie jedynie do kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe i zabezpieczonych hipotecznie, udzielonych przed dniem 15 stycznia 2015 r. W przypadku wnioskodawcy, kredyt został zaciągnięty w maju 2017 r., co oznacza, że nie spełnia on warunków do skorzystania z zaniechania poboru podatku.

Dodatkowo, KIS podkreśliła, że pozostałe warunki uprawniające do zastosowania omawianych rozporządzeń nie były analizowane, ponieważ wnioskodawca nie spełnił podstawowego warunku dotyczącego daty zaciągnięcia kredytu. W rezultacie, kwota umorzonego zadłużenia stanowi dla wnioskodawcy przychód z innych źródeł, który musi zostać opodatkowany i wykazany w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym doszło do umorzenia zobowiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Interpretacja KIS jasno wskazuje, że umorzenie zadłużenia z kredytu hipotecznego zaciągniętego po 15 stycznia 2015 r. stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Wnioskodawcy, którzy zaciągnęli kredyt po tej dacie, nie mogą skorzystać z zaniechania poboru podatku na podstawie omawianych rozporządzeń.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.20.2023.1.DK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA