Czy darowizna samochodu wykupionego z leasingu jest opodatkowana VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Darowizna samochodu wykupionego z leasingu a VAT
Podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej, która jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Spółka wykupiła trzy samochody osobowe w ramach umów leasingu operacyjnego. Następnie, podjęto uchwałę o wycofaniu samochodów z majątku spółki i przekazaniu ich na cele prywatne wspólników. W związku z tym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy darowizna samochodu wykupionego z leasingu będzie opodatkowana VAT.
REKLAMA
Interpretacja Dyrektora KIS
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział, że w przypadku dokonania darowizny samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne, podatnik nie będzie działał jako podatnik VAT, a czynność ta nie będzie rozumiana jako działalność gospodarcza w rozumieniu Ustawy o VAT. W konsekwencji darowizna samochodu osobowego na cele prywatne wspólników nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.
Z tej interpretacji wynik, że darowizna (na cele prywatne) samochodu wykupionego z leasingu nie będzie opodatkowana VAT. W przypadku, gdy wspólnik spółki cywilnej przekazuje samochód na cele prywatne, nie występuje jako podatnik VAT.
Dyrektor KIS po zacytowaniu odpowiednich przepisów ustawy o VAT stwierdził m.in.:
Z przedstawionych przepisów wynika więc, że jeśli osoba fizyczna dokonuje zbycia swojego majątku prywatnego, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, że działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu cytowanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy.
Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotne do określenia, czy w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zasadne zatem jest wyłączenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.
Końcowo Dyrektor KIS stwierdził:
W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności uznać należy, że przekaże Pan w darowiźnie samochód osobowy, stanowiący Pana majątek prywatny, korzystając z przysługującego Panu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zatem, w związku z darowizną przedmiotowego samochodu nie będzie działał Pan w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz dokona Pan zarządu majątkiem osobistym. Tym samym, darowizna przedmiotowego samochodu, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.153.2023.4.AKS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.