REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka ryczałtu dla testowania oprogramowania?

REKLAMA

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczyła klasyfikacji usług IT według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz zastosowania odpowiedniej stawki ryczałtu. Organ stwierdził, że usługi świadczone przez wnioskodawcę, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30.0, nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, a stawka ryczałtu wynosi 8,5%.

 

Zakres świadczonych usług IT

REKLAMA

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych, związanych z oprogramowaniem. Zgłosił on pytanie dotyczące opodatkowania usług, które świadczy w ramach działalności gospodarczej. Usługi te polegają na testowaniu oprogramowania, a ich celem jest identyfikacja błędów w działaniu oprogramowania oraz formułowanie zaleceń w celu ich naprawienia. Efektem świadczonej usługi jest raport zawierający informacje o stwierdzonych błędach i sugestie dotyczące dalszego postępowania z tymi błędami. 

Sposób opodatkowania

Według wnioskodawcy zastosowanie stawki 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest zasadne, gdyż zakres usług obejmuje tylko czynności sprawdzające, a nie programistyczne lub doradcze. Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Organ podatkowy stwierdził, że usługi świadczone przez wnioskodawcę, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30.0, nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania. Dlatego stawka ryczałtu wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dyrektor KIS zaznaczył jednak, że zastosowanie stawki 8,5% będzie prawidłowe, jeżeli wnioskodawca faktycznie nie uzyska przychodów ze świadczenia innych usług, do których przypisana jest wyższa stawka ryczałtu.

Wnioski

W wyniku udzielonej interpretacji należy stwierdzić, że usługi świadczone przez podatnika w ramach jego jednoosobowej działalności gospodarczej, sklasyfikowane według symbolu PKWiU 62.02.30.0, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 8,5%. Organ podatkowy uznał, że zakres usług świadczonych przez podatnika jest ograniczony do testowania oprogramowania i nie obejmuje działań programistycznych ani doradczych, dlatego właściwą stawką podatkową jest 8,5%. 

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.184.2023.1.MR

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

    Czy usługi uczelni świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi uczelni publicznej, które spełniają definicję „usług kształcenia” świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne zwolnione są od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

    REKLAMA

    Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    REKLAMA

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA